Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.8112 Lv.
GBP GBP 2.204 Lv.
TRL TRL 0.2618 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
30 Mayıs 2020
HABERLER » Bulgaristan
Ulusal Kanserle Mücadele Enstitüsü açılması için imza kampanyası

Ulusal Kanserle Mücadele Enstitüsü açılması için imza kampanyası

20 Kasım 2019

Sofya’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Çevresel Değişimler Sonucu Edinilmiş Bağışıklık Eksikliklerinin Kontrolü Vakfı Kanser İmmünoprofilaksisi ve İmmünoterapisi Programı Danışma Kurulu Başkanı Doç. Dr. Vladi Manev, “Ulusal veya Balkan İmmunoterapi, Kanser İmmünoprofilaksisi ve Kemoterapi Sonrası Kanser Hastalarının İyileştirilmesi Enstitüsü'nün açılması için bir imza kampanyası başlatıldı” diye bildirdi.

Dr. Manev, girişimin 5 Kasım'da başlatıldığını ve o günden bu yana günde 50-60 imza toplanarak çok iyi devam ettiğini belirtti.

Onun ifadesine göre basın toplantısının amacı, imza kampanyasının kamuoyunda duyurulması ve yeterli destek toplanarak, gerekli bütçe kaynaklarının sağlanması için Meclise sunmaktır.

Dr. Manev, proje hayata geçirilirse, Bulgaristan'ın onkoloji alanında sağlık turizminin gelişmesi için Balkanlar ve Avrupa'da öncü bir destinasyon haline gelebileceğini vurguladı. Dr. Manev, şimdiye kadar girişimin ülkenin önde gelen kanser doktorları ve Ulusal Sosyal Sorumluluk Derneği tarafından desteklendiğine dikkat çekti.

Dr. Manev, ”Küçük bir Bulgaristan için böyle bir enstitünün hizmete açılması bir mucize olur, ama imkansız değildir. Bilimde büyük milletler yok” diye vurguladı.

Onun ifadesine göre son birkaç on yılda ülkemizde kanser hastalığı oranı 2,5-3 kat arttı; her yıl yaklaşık 19 000 insan kanser nedeniyle hayatını kaybetmekte ve kanser hastası sayısı 38 000 artmaktadır. Bu nedenle Dr. Manev, devletin neden kanseri en ciddi sosyal hastalık olarak tanımayı reddettiğini ve neden bu hastalığın immünoterapisini ve immünoprofilaksisini ulusal öncelikli bir stratejik alan olarak kabul etmek istemediğini soruyor.

Dr. Manev, özel girişimlerle kansere karşı başarılı bir mücadele yürütülemeyeceğini ve devlet düzeyinde mücadele edilmesi gerektiğini düşünüyor. Onun ifadesine göre, sorun şimdi bilimsel olmaktan çok politik ve normatiftir.

Dr. Manev, ”Kansere karşı mücadele ancak bir hükümet politikası olduğunda başarılı olabilir. Onkoloji alanında tıp biliminin gelişmesi için gerekli yasal koşullar ancak bu şekilde yaratılacaktır” dedi.

Onun ifadesine göre, Ulusal veya Balkan İmmunoterapi, Kanser İmmünoprofilaksisi ve Kemoterapi Sonrası Kanser Hastalarının İyileştirilmesi Enstitüsü açılırsa, bu kuruluş her yıl yaklaşık 50 000 Bulgaristan vatandaşına yaşama şansı verecektir. Dr. Manev, projenin başarılı bir şekilde uygulanmasının, onkoloji gibi bu yenilikçi tıp alanında ekonomik niş oluşturma fırsatı olduğunu vurguladı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 29 MAYIS 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:79 389
-Son 24 Saat Test Sayısı:1 725
-Toplam Vaka Sayısı:2485
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:8
-Toplam Vefat Sayısı:136
-Son 24 Saat Vefat Edenler:2
-Yoğun Bakımda Olanlar:20
-Toplam İyileşenler:1015
-Son 24 Saat İyileşenler:51All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS