Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.8112 Lv.
GBP GBP 2.204 Lv.
TRL TRL 0.2618 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
29 Mayıs 2020
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan-Yunanistan sınır bölgesinde KOBİ’lere 20 milyon avro destek

Bulgaristan-Yunanistan sınır bölgesinde KOBİ’lere 20 milyon avro destek

21 Kasım 2019

2014-2020 Yunanistan-Bulgaristan İNTERREG V-A Sınır Ötesi İşbirliği Programı İzleme Komitesinin altıncı oturumu gerçekleşti. Programın uygulanmasında ve 2021-2027 dönemi programının hazırlanmasında ilerleme kaydedildiğinin açıklandığı oturuma Bölgesel Kalkınma ve İskan Bakan Yardımcısı Denitsa Nikolova ve Yunanistan Kalkınma ve Yatırım Bakanlığı Devlet Sekreteri Niki Dandolu başkanlık ettiler. 20 milyon leva hibe desteğinin verileceği beşinci teklif verme çağrısı kapsamında Bulgaristan ve Yunanistan sınır bölgesinde faaliyet gösteren 110 küçük ve orta ölçekli işletme (KOBİ) proje teklifi sundu. Tartışmalara Blagoevgrad (Yukarı Cuma), Haskovo (Hasköy), Kırcaali valileri, yerel makamların ve sivil toplumun temsilcileri dahil olmak üzere sınır ötesi bölgenin önde gelen paydaşlar katıldı.

Bakan Yardımcısı Nikolova,” İlk defa sınırın iki tarafındaki küçük ve orta ölçekli şirketler, rekabetçiliği artırma, üretimi artırma ve yeni pazarlara ulaşma amaçlı faaliyetler için doğrudan Avrupa Birliği’nden hibe desteği alma fırsatına sahiptirler. Küçük ve orta ölçekli işletmeler bölgelerde katma değeri en yüksek ürünleri üretmektedir” diye kaydetti. Beşinci teklif verme çağrısının başvuru süresi doluncaya kadar 55 proje teklifi sunuldu. Onların 30’unun proje ana ortağı Yunan kuruluşu, 25’i ise Bulgar kuruluşudur. Proje teklifleri değerlendirme aşamasındadır. Şirketler projeleri için toplam maliyetinin % 65’i miktarında hibe alacak, geri kalan % 35’i ise özkaynak olacak. Böylece 15,5 milyon avro civarında hibe sağlanacağı kaydedildi. Sunulan projelerin çoğu turizm, yenilenebilir enerji kaynakları, yeni teknolojilerin geliştirilmesi, tekstil endüstrisi alanındadır.

Oturumda program kapsamında sınır ötesi bölgede yeni faaliyete başlayan KOBİ'lere dolaylı destek için daha 7 milyon avro ayrılacağı açıklandı. Bu kaynaklar, girişimciliği ve yeni girişimleri teşvik eden projeler, iş inkübatörleri de dahil olmak üzere yeni işletmelerin kurulması için öngörülmektedir. Şimdiye kadar 48 ilgi beyanı sunuldu ve onların değerlendirilmesinden sonra proje teklifleri sunulacak.

Bakan Yardımcısı Nikolova, şu anda program kapsamında yaklaşık 110 milyon avro değerinde projelerin yürütüldüğünü kaydetti. Bunların en büyüğü, programlama döneminin sonuna kadar devreye girmesi beklenen 38 milyon avro değerinde yeni Rudozem - İskeçe (Xanthi) Sınır Kapısı’nın açılmasına yöneliktir. Proje kapsamında ulusal karayolu şebekesinin bir parçası olan II-59 - Momçilgrad (Mestanlı)- İvailovgrad (Ortaköy) yolu, II-86 Srednogortsi – Rudozem yolu yeniden inşa edilmekte ve Rudozem'in çevre yolu inşa edilmektedir. Şu ana kadar proje faaliyetlerinin yüzde 40’ gerçekleştirildi. Yunanistan’ın devlet bütçesinden katkı sağlanan kaynaklarla Yunanistan’ın Dimario köyünden Rudozem (Palas) kasabası yakınındaki Bulgaristan-Yunanistan sınırına giden 8 km uzunluğundaki yolun yapımı sürmektedir.

Uygulama aşamasında olan diğer büyük projelerin her iki ülkede de bulunan büyük nehir havzalarında taşkın koruma önlemlerini finanse eden iki stratejik proje olduğu kaydedildi.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 28 MAYIS 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:77 664
-Son 24 Saat Test Sayısı:1 273
-Toplam Vaka Sayısı:2 477
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:17
-Toplam Vefat Sayısı:134
-Son 24 Saat Vefat Edenler:1
-Yoğun Bakımda Olanlar:20
-Toplam İyileşenler:965
-Son 24 Saat İyileşenler:53All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS