Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.8112 Lv.
GBP GBP 2.204 Lv.
TRL TRL 0.2618 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
26 Mayıs 2020
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali’yi Ege Denizi’ne bağlayacak yeni Tuna Nehri - Ege Denizi otoyolu projesi tanıtıldı

Kırcaali’yi Ege Denizi’ne bağlayacak yeni Tuna Nehri - Ege Denizi otoyolu projesi tanıtıldı

21 Kasım 2019

Ulaşım ve su yönetimi alanında çalışan “Large Infrastracker Projects” isimli tasarım şirketinin bir ekibi, Kırcaali Valisi Nikola Çanev’e Tuna Nehri Köprüsü’nü Makaza Sınır Kapısı’na bağlayacak ve aralarındaki mesafeyi arabayla 2 saat 50 dakikaya, yük kamyonuyla 3 saat 55 dakikaya kadar azaltacak Tuna Nehri - Ege Denizi otoyolu projesini tanıttı.

Şirket Müdürü Müh. Rumen Markov, “Amaç Kuzey, Orta, Doğu Avrupa ve Bulgaristan’dan kuzey - güney yönündeki transit trafiğini Yunanistan, Türkiye ve Orta Doğu’ya yönlendirmek, Doğu Akdeniz'e yeni bir ticari kapı ve Süveyş Kanalı'ndan Yunanistan'a mal taşımak için yol açmaktır” diye izah etti. Otoyolun Rusçuk yakınlarındaki Tuna Köprüsü'nden başlayıp gelecekte yapılacak Maronya limanında bitmesi planlanıyor. Otoyolu üzerinde 38 kavşak, 33 tünel, 56,6 köprü ve viyadük ve başka tesisler bulunacak. Tuna Nehri Sınır Kapısı’nın yeniden yapılandırılması ve Makaza Geçidi yakınlarında Bulgaristan ve Yunanistan tarafında iki yeni sınır kapısı inşa edilmesi öngörülmektedir. Large Infrastracker Projects Şirketi Müdürü, Vali’yi karayolunun Kırcaali bölgesinden geçmesinin sağladığı avantajlar hakkında bilgilendirdi. Çanev, projeyi, ulaşım bağlantısı, ilin ekonomik gelişimi, karayolu güvenliği ve çevresel etkiler açısından son derece hedefe uygun olarak değerlendirdi.

Tuna Nehri - Ege Denizi otoyolunun inşaatında kamu özel ortaklığı modeli uygulanacak. Model, bütçeden harcama yapmadan otoyolun inşaatı karşılığında işletme hakkı verilmesinden ibarettir. Müh. Markov, ”İmtiyaz sahibinin yapacağı yatırımların maliyeti, E-TOLL otoyol ücreti sisteminin devreye sokulmasından sonra otoyol ücretlerinden elde edilen gelirlerle karşılanacak” diye vurguladı. Projeyi karlı ve çekici olarak tanımlayan şirket Müdürü, ilk adım, Bulgaristan ve Yunanistan olmak üzere iki hükümetin de Tuna Nehri - Ege Denizi otoyolunun inşaatına ilişkin karar almasıdır. Tasarım şirketi, bunun 2020 ilkbaharında gerçekleşmesini ve 2021 yılının sonuna kadar inşaat ruhsatı verilmesini bekliyor. Projeye göre otoyolu inşaatı 3 yıl içinde tamamlanacak ve 2025 yılının başında hizmete açılacak, imtiyaz süresi 2067 yılında sona erecek.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 26 MAYIS 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:74 834
-Son 24 Saat Test Sayısı:295
-Toplam Vaka Sayısı:2 443
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:10
-Toplam Vefat Sayısı:130
-Son 24 Saat Vefat Edenler:0
-Yoğun Bakımda Olanlar:20
-Toplam İyileşenler:880
-Son 24 Saat İyileşenler:18All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS