Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.8112 Lv.
GBP GBP 2.204 Lv.
TRL TRL 0.2618 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
30 Mayıs 2020
HABERLER » Bulgaristan
ABD’nin yeni Bulgaristan Büyükelçisi Mustafa, önceliklerini tanıttı

ABD’nin yeni Bulgaristan Büyükelçisi Mustafa, önceliklerini tanıttı

22 Kasım 2019

ABD’nin yeni Bulgaristan Büyükelçisi Hero Mustafa, Bulgaristan’da görev süresi boyunca gerçekleştireceği önceliklerini açıkladığı ilk basın toplantısını yaptı.

İlk önce sıcak karşılama için teşekkür eden Mustafa, ardından Büyükelçi, Başbakan Boyko Borisov ile ABD Başkanı Donald Trump arasındaki görüşmeye işaret ederek, giderek daha da yoğunlaştığını söylediği ikili ilişkilere değindi.

ABD Büyükelçisi, ”Bunun, F-16 savaş uçaklarının alımıyla pek ilgili olmayacak olumlu ve verimli bir görüşme olacağına inanıyorum. İki liderin bir araya gelmesi, birbirlerini tanımayı ve bir sonraki ilişki seviyesine geçmeyi amaçlıyor- güvenlik alanında yakın işbirliği hakkında konuşacaklar, hukukun üstünlüğünü destekleyecekler ve enerji arzı güvenliğini ele alacaklar” diye izah etti.

Yeni büyükelçi önümüzdeki 3 yıl için hedeflerini ana hatlarıyla şöyle özetledi: İlk önce gerçek bir enerji merkezi olacak şekilde Bulgaristan'ı inşa etmek.

Mustafa, ”Enerji bağımsızlığı sağlama çabaları desteklenmeli ve ülke artık tek bir enerji sağlayıcısına bağlı kalmamalıdır. Amaç, sıvılaştırılmış doğal gazın Bulgaristan'da bir gerçeklik haline gelmesini sağlamak olacak, rekabetin artması fiyatları düşürecek” dedi.

ABD Büyükelçisi, ABD'nin nükleer enerji sektörünü geliştirmek için Bulgaristan'a bir uzman teknik ekip göndereceğini açıkladı. Ekibin Belene’deki ve Kozloduy’daki nükleer elektrik santrallerini ziyaret edeceği anlaşıldı.

İkinci hedef - 3 yıl sonra Bulgaristan’ın yeni bir entegrasyon sürecine başlaması - Euro Bölgesi ile entegrasyon söz konusudur. Mustafa’nın ifadesine göre, ülkenin hem bölgesel hem de küresel kurumların hayati önem taşıyan bir üyesi olması için önemli bir potansiyel var.

Üçüncü hedef- yolsuzlukla mücadelede ciddi adımlar atılması. ABD Büyükelçisi, ”3 yıl sonra ülke ABD yatırımcıları için en cazip iş merkezi haline gelebilir” diye ekledi.

Mustafa, Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün (Transparency Internatıonal-TI) yolsuzluk araştırmasına göre, şu anda Bulgaristan'ın 77. sırada olduğunu ve bu tür sıralamalarda konumunu ciddi şekilde iyileştirmek için çaba göstermesi gerektiğini söyledi.

ABD Büyükelçiliği’nin çalışmaları üç öncelik üzerinden düzenlenecek: bağlantı, işbirliği ve yolsuzluk.

Mustafa,”Birinci hedefe yönelik ekonomik, kişilerarası, kültürel ve askeri bağları güvence altına almak için tüm alanlarda Bulgaristan ile Batı arasındaki ilişkileri geliştirmek için çok çalışacağım. Büyükelçilik görevine başladığımdan beri geçen bir ay içerisinde iki liderimiz arasında bir görüşme ayarlayabildim. Kadınlara, gençlere ve azınlık topluluklarına dikkat etmeliyiz. Bu öncelik aynı zamanda saygı kavramı için de geçerlidir - kültürlerimize ve halklarımıza saygı göstermeliyiz” diye izah etti.

NATO konusuna da değinen ABD Büyükelçisi, ”Bulgaristan, ciddi bir NATO üyesi - F16 uçak seçimi iki ülkemizi daha da yaklaştıracak, ancak bu sadece başlangıç. Bulgaristan entegrasyona devam ediyor, hükümetin savunma hedefleri için ülkenin GSYİH'nın en az % 2'si kadar kaynak sağlamaya devam etmesi gerekiyor” dedi.

İkinci öncelik işbirliği konusunda Mustafa, Batı Balkan ülkelerinin AB'ye entegrasyonu, sınır kontrolü ve göçün önemli olduğu için bölgedeki ve diğer ülkelerdeki bütün ABD büyükelçilerle bir araya geldiğini belirtti.

Büyükelçi, ülkemizin şiddet içeren aşırılıkçılarla mücadele konusunda bölgesel bir foruma ev sahipliği yapacağını söyledi.

Mustafa, “Enerji güvenliği önemlidir, çünkü Bulgaristan kaynaklarının daha fazlasını Rusya'dan ithal etmektedir ve ABD Büyükelçiliği ve ben, Yunanistan ile doğal gaz ara bağlantı hattının inşaatı ve Yunanistan’ın Dedeağaç şehri yakınlarında LNG terminali kurma projesine katılarak enerji arz kaynaklarını çeşitlendirmesine yardımcı olacağız” dedi.

Büyükelçi Mustafa’nın üçüncü önceliği yolsuzlukla mücadele olacak.

Büyükelçi, ”Güçlü bir demokrasinin anahtarı olan ve hukukun üstünlüğünün ve basın özgürlüğünün korunmasını gerektiren hukukun üstünlüğünü oluşturmak için sivil toplum ve hükümet ile birlikte çalışacağım. Ancak o zaman ekonomi tam potansiyeline ulaşabilir” diye sözlerini bitirdi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 29 MAYIS 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:79 389
-Son 24 Saat Test Sayısı:1 725
-Toplam Vaka Sayısı:2485
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:8
-Toplam Vefat Sayısı:136
-Son 24 Saat Vefat Edenler:2
-Yoğun Bakımda Olanlar:20
-Toplam İyileşenler:1015
-Son 24 Saat İyileşenler:51All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS