Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.8112 Lv.
GBP GBP 2.204 Lv.
TRL TRL 0.2618 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
29 Mayıs 2020
HABERLER » Dünya
Balkan Türklerinden 24 Kasım Mesajı

Balkan Türklerinden 24 Kasım Mesajı

22 Kasım 2019

24 Kasım tarihinin önemine dikkat çeken Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Mükremin Duygun, “ 24 Kasım Millet Mekteplerinin açıldığı, okuma- yazma seferberliğinin ilan edildiği ve ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’e “ Başöğretmenlik” unvanının verildiği önemli gündür. Gelecek nesli omuzları üzerinde yükselten; topluma bilimsel, teknolojik ve kültürel bir projektör tutarak yarınlarımızı aydınlatan, her biri ‘değer ‘ taşıyıcısı olan öğretmenlerimiz için yüreğimizde ne kadar minnettarlık taşısak azdır” şeklinde konuştu.

EĞİTİM MODELİ DEĞİL, EĞİTİMCİ RUHU DEĞİŞMELİ

Kendisinin de öğretmenlik mesleğini 20 yıl icra ettiğine dikkat çeken Duygun, “Türk Milli Eğitim Sistemi, Finlandiya eğitim modeli üzerinde çalışmalar yapıyor. Kanımca buna gerek yok. Bu model, benim mesleğe başladığım 1983 yılında da vardı. Şahsen 36 yıl önce öğretmenlik mesleğine başladığım zamanlardaki heyecanımı yeni nesil öğretmenlerde göremiyorum. Bir model benimsenecekse eğer esas olarak o dönemlerin eğitim ve eğitimci ruhuna dönmek geriyor” dedi.

“ ÖĞRETMENLERİMİZE ÇOK GÖREV DÜŞÜYOR”

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister. Böylesine mühim bir görevi olan öğretmenlere toplumsal açıdan çok önemli görevler düşmektedir ” sözüne gönderme yapan Duygun “Öğretmenlerimizin bu misyon doğrultusunda Atatürk ilke ve inkılaplarımızı, milli değerlerimizi gelecek kuşaklara aktarması gerekmektedir. Kutsal kitabımız Kuran-ı Kerimin ilk ayeti “ oku “ olmasına rağmen, İslam ülkeleri demeyelim ama Arap ülkelerinin ekonomik imkanlarına rağmen eğitime önem vermediklerini ve hala tüketim toplumu olmaktan kurtulamadıklarını anlıyoruz. Dolayısıyla, toplumumuzda da sorgulayıcı ve araştırmacı bir din anlayışının hakim olması gereği ortaya çıkmakta, bunda da öğretmenlerimize önemli görevler düşmektedir” şeklinde konuştu.

BALKANLAR, TÜRKÇE ÖĞRETMENLERİNDEN DESTEK BEKLİYOR

Balkan ve Rumeli Türkleri Konfederasyonu olarak Balkan topraklarında Türk kültürünü yaşatmak ve genç kuşaklara aktarma konusunda çeşitli çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Mükremin Duygun şunları söyledi: “ Öğretmenlik mesleğinin kutsallığının anlatıldığı bu günde Balkanlarda yaşayan soydaşlarımızın Türkçe eğitim haklarının ellerinden alındığını vurgulamak isterim. Binlerce Türkün yaşadığı Balkan ülkelerinde Türkçe eğitim almakta zorlanan soydaşlarımız bizlerden yardım beklemektedir. Bu konuda özellikle Türkçe öğretmenlerine görev düşmektedir. Anayurttan da gönüllülük esasına dayalı Türkçe öğretmenlerinin destek verdiği projeler üretilmelidir. Balkan Türkleri sivil toplum kuruluşları olarak bu kapsamda hazırlanacak her türlü projeye maddi manevi desteği vermeye hazırız”

Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı
Mükremin Duygun

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 28 MAYIS 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:77 664
-Son 24 Saat Test Sayısı:1 273
-Toplam Vaka Sayısı:2 477
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:17
-Toplam Vefat Sayısı:134
-Son 24 Saat Vefat Edenler:1
-Yoğun Bakımda Olanlar:20
-Toplam İyileşenler:965
-Son 24 Saat İyileşenler:53All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS