Ankara'da Rumeli Türklüğü KonuşulduPazar, 24 Kasım 2019

Ankara'da Rumeli Türklüğü KonuşulduTürk Veteriner Hekimleri Birliği Vakfı'nın Kasım Cumartesi Sohbetlerinin konuğu, Makedonyalı Türk Tarihçi Prof.Dr. Yusuf Hamzaoğlu oldu.

RUMELİDE TÜRK OLMAK ŞEREFTİR

Türk Veteriner Hekimlerine "Balkanlarda Türk Olmak ve Türk Kültürü ile Yaşamak " konulu bir söyleşi ile misafir olan Tarihçi Hamzaoğlu; Orta Asya'dan Balkanlara Türk Tarihini anlattı. Peçenek, Avar, Oguz, Kuman, Hazar, Tatar, Macar, Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Türkleri hakkında ilginç ve doyurucu bilgiler ile katılimcilar ile sohbet eden Hamzaoğlu; Rumelide Türk olmak, şereftir, güçtür dedi.

Avrupa'ya medeniyeti getiren milletin Türk Milleti oldugunu belirten Makedonyalı Türk Tarihçi Hamzaoğlu, "100-150 yıl sonra Avrupa da Türk Devletleri kurulursa kimsenin şasırmaması gerekir" diyerek, Büyük Devlet kurmak için Büyük Miilet olması gerektigini vurguladı.

OSMANLININ TOPRAKLARINDA BİR TEK TOPLU MEZAR BULAMAZSINIZ

Soru cevap şeklinde gerçekleşen söyleşide; Osmanlının tarihinde soykırım olmadığını Osmanlının hüküm sürdüğü topraklarda kazı çalışmaları yapılsa dahi bir tek toplu mezar bulunamayacağını ve bu da Osmanlının soykırım yapmadıpının göstergesi olduğunu belirtti.

Rumelide her toprakta Türk izinin oldugunu ifade eden Tarihçi Prof.Dr.Yusuf Hamzaoğlu; Rumeli de zamanında Türk Olmak Müslüman olmak, Müslüman Olmak ise Türk olmak anlamında görüldügünü ifade etti.

SOYDAŞ TARİHÇİDEN ONUR DUYDUK

Türk Veteriner Hekimleri Birligi Vakfi Genel Başkanı ve Nallıhan Eski Belediye Başkanı Sefa GÜR ise; Soydaş Tarihçi Prof.Dr. Yusuf Hamzaoğlu'nu konuk etmekten onur duyduklarını ifade ederek, ömrünü iliklerine kadar Türk Tarihine adayan Rumelili Türk Tarihçi Hamzaoğluna Türk Milliyetçileri ve Vakıf Üyeleri adına şükranlarını iletti.

RUMELİ DERNEĞİNDEN TEŞEKKÜR

Ankara Rumeli Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Seyfettin Saralar ise Rumeliye ve Rumeli Türklüğüne bugüne kadar destek olan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Rumeli Türkleri olarak minnettariz, Cuhurbaşkanimizin talimatlarıyla bizleri hastahanesiz, okulsuz, ögretmensiz bırakmamak için hizmet veren destek olan TİKA'ya da ayrıca şükranlarımızı ifade etmek istiyoruz dedi.

Söyleşiye konuk olan Makedonya'nın Manastır Kentinden olan Türkolog Gülçin BAlat ise "Türk Veteriner Hekimlerinin Gündemine Rumeli Türklerini ve Rumeli Kültürünü almalarının kendilerini mutlu ettigini ve Vakfın Rumelide Tarım ve Hayvancılik Projeleri uygulaması ile bölge insanına ekonomik katki saglayabilecegini vurguladı.

Rumeli de Türk Olmak ve Türk Külturü ile Yaşamak konulu Söyleşiye: Türk Veteriner Hekimleri Birligi Vakfi Başkanı ve Nallıhan Eski Belediye Başkanı Sefa GÜR ile Vakıf Üyeleri, Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı ve Gida,Tarım ve Hayvancılık Bakanlıgı Eski Müstesar Yardımcısı, Bakanlık Müşaviri Ali Eroğlu ile Konsey üyeleri, Konsey Eski Başkanı Talat Gözet , Türk Veteriner Hekimleri Birligi Vakfı Kurucusu ve Atom Enerji Kurumu Eski Başkanı İzzet Öztaşıran ile Ankara Veteriner Fakültesi ögrencileri katıldı.


DİĞER HABERLER