Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.8112 Lv.
GBP GBP 2.204 Lv.
TRL TRL 0.2618 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
30 Mayıs 2020
HABERLER » Bulgaristan
Dr. Arzu Parten, kişisel heykel sergisini Bulgaristan'dan son zorunlu göçün 30. yıldönümüne ithaf ediyor

Dr. Arzu Parten, kişisel heykel sergisini Bulgaristan'dan son zorunlu göçün 30. yıldönümüne ithaf ediyor

25 Kasım 2019

Dünyaca tanınmış Türk flüt sanatçısı Şefika Kutluer’in 2019 Avrupa Kültür Başkenti Filibe'deki tarihi Çifte Hamam'da Edirne Trakya Üniversitesi Topluluğu eşliğinde sunduğu muhteşem konserin ardından 22 Kasım’da Küçük Bazilika’da Türk heykeltıraş ve üniversite hocası Dr. Arzu Parten’in “Gül'den Fazlası” temalı kişisel sergisinin açılışı yapıldı.

Serginin açılışına özel konuk olarak katılan T. C. Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani, kısa bir konuşma yaparak ressamı ve katılımcıları selamladı.

Arzu Parten, Haskovo (Hasköy) şehrinden göçmen bir ailenin çocuğu olduğunu ve ninesinin ve başka yakınlarının anlattıkları hikayeler ve anılarla büyüdüğünü paylaştı. Ressam, Isparta gülünün kız kardeşi olarak kabul ettiği Kazanlık gülünün şöhretini küçük yaşlardan beri bildiğini vurgulayarak böylece bazı eserlerin hem Balkanlarda hem de bütünüyle gurbet temasıyla açıkça örtüşen sergisinin başlığını ve temasını özetledi. Dr. Parten, aile hikayesinden yola çıkarak sergisine “Gül'den Fazlası” başlığını vermeye ve Bulgaristan'dan son zorunlu göçün 30. yıldönümüne ithaf etmeye karar verdiğini paylaştı.

Özel olarak serginin açılışı için Filibe’ye gelen konuklar arasında çevirmen ve Türkçe ve Bulgarca yayınlanan Nöbettepe Dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve Filibe merkezli Türk-Bulgar Edebiyat Kulübü Başkanı Kadriye Cesur ve Prof. Dr. Evdokiya Borisova yer aldılar.

Kadriye Cesur, geçen yıl Filibe’deki Bulgar ve Türk sanatçılar arasında yürütülen başarılı diyalogdan duyduğu memnuniyetini dile getirdi. Cesur, şu ifadeleri kullandı: “Plovdiv'in kültürel takvimine bakarsanız, modern Türk kültürünün önemli isimlerinin ve aynı zamanda sema ritüeli veya ebru gibi geleneksel sanatların da yer aldığını kolayca fark edeceksiniz. Hikmet Çetinkaya, Şefika Kutluer, Ahmed Hamdi Zafer, Gökhan Aybulus ve Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nun Filibe’de sahne alması doğrudan Filibe Başkonsolosluğu Kültür Bölümü’nün ciddi çalışmalarının sonucudur. Hepimiz biliriz ki, Başkonsolos Hüseyin Ergani bir sanatseverdir ve tüm kültürel etkinlikleri teşvik etmektedir”.

“Gül'den Fazlası” temalı kişisel sergi, belirli bir aile hikayesinden başlayarak, Balkanlar'daki diğer pek çok kişinin hikayesini kastetmektedir ve zaman zaman sadece bireysel temas noktalarında durmaktadır. “Gül'den Fazlası”, göç eden Balkan Türklerinin duygusal bağlantılarının gülüdür.

Ninelerin anlattığı hikayeler, babaların önceki hayatlarına özlemleriyle yoğrulmuş çocukluk masallarına odaklanan sergi, göç meseleleriyle ilgili masal sahnelerini ve Balkanlarda kimliğe ilişkin soruları da sergilemektedir. Dünyada Bulgar gülü ile bilinen Bulgaristan, Arzu Parten için “güllerden çok daha fazlası” anlamına geliyor.

Sergi, 22 Kasım-4 Aralık 2019 tarihleri arasında ziyarete açıktır.

Arzu Parten kimdir?
İstanbul doğumlu ressam, 1994 yılında Trakya Üniversitesi M.Y.O. Seramik Bölümü’nü bitirdi. 2000 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. 2004 yılında “Kadın Sanatçıların Çağdaş Türk Sanatına Etkisi” konulu tez çalışması ile Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Heykel A.S.D Yüksek Lisans Programı’nı bitirdi. 2004’de Contemporary İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı kapsamında Genç Sanatçı Ödülü'nü kazandı. 2012’de “Çağdaş Sanatta Ortadoğu Görüntüsü” konulu tez çalışması ile "Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sanatta Yeterlilik (Doktora) Programı’nı bitirdi.

Dr. Arzu Parten, “Çağdaş Sanatta Ortadoğu Görüntüsü” konulu tez çalışması ile doktor unvanına sahip oldu. 2005’den bu yana Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaktadır. Yapıtlarında temel unsur hafızadır ve görselleştirilmesinde farklı malzeme ve teknikler kullanır. Hikayelerini plastik eserlere dönüştürerek bazen mekanın hafızasında bir cümle bırakır ve bazen hikayeyi belirli bir yerin hafızasına aktarır. Birçok karma sergilere katılan ve kişisel sergiler açan ressam, diğer heykeltraşların plastik sanat alanındaki çalışmaları hakkında yazılar yazdı. Onların arasında 2009’da Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesi Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi’nde açılan “Zamansız Tarnrıçalar” Heykel Sergisi,2010’da İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda açılan İstanbul Çağdaş Sanat Sergisi, 2011’de Uluslararası Değirmendere Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu, 2013’de Budapeşte’deki Ko'Tar-Lat Galerisi’nde açılan Türk Sanatından Değerler Karma Sergisi, 2013’de Haliç Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Artbosphorus Çağdaş Sanat Fuarı bulunuyor. Ressam, 2018’de Çanakkale Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Sergi Salonu'nda “Misafir” adlı kişisel sergisini açtı.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 29 MAYIS 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:79 389
-Son 24 Saat Test Sayısı:1 725
-Toplam Vaka Sayısı:2485
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:8
-Toplam Vefat Sayısı:136
-Son 24 Saat Vefat Edenler:2
-Yoğun Bakımda Olanlar:20
-Toplam İyileşenler:1015
-Son 24 Saat İyileşenler:51All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS