Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.8112 Lv.
GBP GBP 2.204 Lv.
TRL TRL 0.2618 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
29 Mayıs 2020
HABERLER » Bulgaristan
Filibe’deki Mevlevihane’de Muhteşem Sema Gösterisi

Filibe’deki Mevlevihane’de Muhteşem Sema Gösterisi

25 Kasım 2019

Dervişler, geçen Cuma akşamı Filibe kentinde aşkın ilahi dansı sema gösterisi sundular.

İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu, Filibe’de sema gösterisi sundu. Gösteri, 22 Kasım 2019 Cuma akşamı 18. yüzyılda inşa edilen Bulgaristan'da Mevlana'nın izinden giden Mevlevilerin zikir ve devran âyinleri yaptıkları tek otantik tekke olan Mevlevihane’de düzenlendi.

Etkinliğe ev sahipliği yapan T. C. Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani, ”Filibe’nin Avrupa Kültür Başkenti olan 2019 yılını, Filibe halkını Mevlana Rumi'nin hoşgörüsü ve ilahi aşkı ile tanıştırmadan veya buluşturmadan uğurlayamazdık” diye kaydetti.

Dönen dervişlerin dansına sema denir. Sema, Türk dillerinde üç anlamı olan bir kelime: dönme, gökyüzü ve duygu. Üçü de Mevlevi ayininde birleşiyor. Dervişler, müzik eşliğinde dönerler, sembolik olarak gökyüzüne yükselirler ve kendileri ruhsal olarak mükemmelliğe ulaşırlar.

Başına Külâh-ı Mevlevi ve Fahir de denen sikke ve üzerinde tennure giymiş meydancı dede hırkasını çıkarır ve ruhsal olarak gerçeğe yönelir ve yol bulur. Ellerini açar - sağ eli sanki Allah’ı çağırıyormuş gibi gökyüzüne dönüktür ve onun baktığı sol eli ise yeryüzüne dönüktür.

Sağdan sola dönmek dünyada sevgi ile yaratılan 72 milliyeti sevgi ile kucaklamak demektir. İnsan sevmek ve sevilmek için doğmuştur. Mevlana, her türlü aşkın ilahi aşka bir köprü olduğunu söyler.

Sema ritüeli beş aşamadan oluşmaktadır. İlki, aşkı sembolize eden Peygambere övgüyle başlar. Onun övgüsü aslında yaratıcısı Allah’ın ve kendisinden önce gelen peygamberlerin övgüsüdür.

İkinci aşama, flüt benzeri bir enstrüman olan ney eşliğinde övgüdür. Sonra manevi kardeşler birbirlerini selamlar. Dördüncü aşama dört selamdan oluşur: insan, mahlukatı yaratmasında Allah’ın gücünü görerek Rabbini bilir ve cehaletini anlar.

İnsan, Allah'ın gücü ve kuvveti karşısında coşkuya kapılır. Coşkulu duygular aşka dönüşür – bu aklı aşka kurban etmektir; mutlak itaat, Allah’ın birliği içinde erimektir.

İnsanla Allah arasındaki sevginin bu boyutu şair Mevlana Celaleddin Rumi tarafından şöyle ifade edilir: “Ya al götür geri kalanımı, ya da gel tamamla eksik yanımı”.

İslam mistisizminde bu olguya fenafillah, Budizm'de ise Nirvana denir. İlk önce Allah’a itaat var, sonra Peygamber onun elçisi olarak yerini alıyor.

Muhammed SAV Miraca yükseldi ve sonra tekrar dünyevi hizmetlerine ve Allah’a itaate geri döndü ve Mevlana'nın takipçileri de sema yaparak fenafillaha ulaşırlar ve tekrar Allah’a itaate geri dönerler.

Bu nedenle semazenler kendilerinden geçerler, ancak bu duruma ulaştıklarında derhal ondan çıkarlar. Mistik dansın anlamı kalıcı bir coşku ve tamamen bilincin kaybedilmesi değildir.

Dördüncü selamlama, ruhsal yolunu tamamlayan, yani dünyevi hizmetlerine, Allah’a itaate geri dönen dervişin yükselişidir. Bu derviş, Allah ve Peygamberine itaat eden, kitaplarına iman eden ve yarattığı tüm canlılara hizmet eden akıl, düşünce, aşk ve duygu sahibi bir kuldur.

Son selamlamadan sonra sema ayini, Kur’an-ı Kerim okunması ile son bulur.

Bu yedi yüzyıllık geleneğin bir diğer özelliği, insan yaratılışının üç temel ilkesini birleştirmesidir: akıl, aşk ve ruh.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 28 MAYIS 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:77 664
-Son 24 Saat Test Sayısı:1 273
-Toplam Vaka Sayısı:2 477
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:17
-Toplam Vefat Sayısı:134
-Son 24 Saat Vefat Edenler:1
-Yoğun Bakımda Olanlar:20
-Toplam İyileşenler:965
-Son 24 Saat İyileşenler:53All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS