Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.8112 Lv.
GBP GBP 2.204 Lv.
TRL TRL 0.2618 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
30 Mayıs 2020
HABERLER » Bulgaristan
Başbakan Borisov, Amerikan iş dünyasının temsilcilerine hitap etti

Başbakan Borisov, Amerikan iş dünyasının temsilcilerine hitap etti

26 Kasım 2019

Başbakan Boyko Borisov, ABD Ticaret Odası temsilcileriyle yaptığı görüşmede şunları belirtti: “ABD, Bulgaristan'ın önemli bir stratejik ortağıdır ve biz, ikili ticaret ve ekonomik ilişkilerin gelişimine büyük önem veriyoruz”.

ABD Ticaret Odası (US Chamber of Commerce), ABD’de 300 000 büyük ve orta ölçekli şirketin üyesi olduğu 1912 yılında kurulan Amerikan iş dünyasını temsil eden en etkili örgüttür.

Borisov,”Ticari işbirliğimizi genişletmek için mevcut potansiyeli kullanmak amacıyla diyalog ve ekonomik alandaki etkileşimi daha da yoğunlaştırmaya çalışıyoruz” diye belirtti. Amerikan iş dünyası, toplantıda AES (American Energy Systems), Citi Bank, IBM, Google, MetLife, General Electric, Motorola Solutions, Raytheon, UPS ve başka şirketler tarafından temsil edildi.
Son zamanlarda yapılan sıralamalarda ABD düzenli olarak Bulgaristan'ın ilk 20 dış ticaret ortağı arasında yer aldı. 2018 yılı verilerine göre ülke, Bulgar mallarının yurtdışına satıldığı önemli pazarlar arasında 15. sırada bulunuyor. ABD pazarı, yüksek teknoloji sektöründe üretilen Bulgar ürünlerinin satışında başlıca uzman hedeflerinden biridir.

Borisov,”Bugünkü toplantının da doğruladığı Amerikan iş dünyasıyla yapılan iyi işbirliği, Bulgaristan hükümetinin iş geliştirme için cazip koşullar yaratılması, üretimin başarılı bir şekilde artması ve yatırımların artması için gösterdiği çabaların takdiridir” diye vurguladı. Başbakan, ülkemizde yeni istihdamın yaratılmasına, ekonomimizin büyümesine ve ülkedeki yaşam standardının yükseltilmesine neden olan yeni doğrudan Amerikan yatırımlarının rolüne ve cezbedilmesine odaklandı.
Borisov,”Bilgi ve iletişim teknolojileri, iş süreçleri için dış kaynak kullanımı, makine mühendisliği, elektrik elektronik mühendisliği gibi ileri teknoloji sektörlerinde ABD yatırımları için önemli bir potansiyel var” dedi.

Ayrıca Bulgaristan-ABD ticaret ve ekonomik ilişkilerinin derinleştiğini vurgulayan Başbakan'ın ABD Ticaret Odası üyesi olan Bulgaristan’daki Amerikan Ticaret Odası (AmCham) ile yaptığı yıllık toplantılarda açıklanan verilerin de bunu gösterdiğini belirtti. Bu tür son toplantıda AmCham temsilcileri Başbakan Borisov'u hükümetin yarattığı iyi iş ortamı ve onunla mükemmel diyalogdan dolayı tebrik ettiler.

Ekonomi Bakanlığı’nın 2018 yılı verilerine göre, ABD ile mal ticareti 975 milyon doların üzerinde bir değere ulaşıyor, ihracatımız ise 633 milyon dolar değerindedir (hizmetler hariç). Bulgaristan Yatırımlar Ajansı'nın değerlendirmesine göre, 1996-2016 dönemi için ABD’nin Bulgaristan’a yaptığı doğrudan yatırımların toplam hacmi 1.69 milyar Avro’dur ve böylece ülke Bulgaristan’a doğrudan yabancı yatırım miktarı bakımından 9. sıraya yerleşiyor.


ABD Ticaret Odası’nın ana işlevi, araştırma yapmak ve üyelerin çıkarları doğrultusunda iş ortamını geliştirmektir. Öncelikleri, hukukun üstünlüğü dahilinde iş dünyası için maksimum özgürlüğü sağlamak, düzenlemeleri azaltmak, kabul edilebilir vergilendirme, serbest ticaret, altyapıyı iyileştirmek ve uluslararasılaştırmaktır.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 29 MAYIS 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:79 389
-Son 24 Saat Test Sayısı:1 725
-Toplam Vaka Sayısı:2485
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:8
-Toplam Vefat Sayısı:136
-Son 24 Saat Vefat Edenler:2
-Yoğun Bakımda Olanlar:20
-Toplam İyileşenler:1015
-Son 24 Saat İyileşenler:51All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS