Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.8112 Lv.
GBP GBP 2.204 Lv.
TRL TRL 0.2618 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
29 Mayıs 2020
HABERLER » Bulgaristan
Cumhurbaşkanı Radev, Geşev’in Başsavcı atanmasına ilişkin kararnameyi imzaladı

Cumhurbaşkanı Radev, Geşev’in Başsavcı atanmasına ilişkin kararnameyi imzaladı

26 Kasım 2019

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, basına yaptığı açıklamada, İvan Geşev’in Başsavcı atanmasına ilişkin kararnameyi imzaladığını bildirdi. Cumhurbaşkanı, şunları belirtti: “Ayın başında Yüksek Yargı Konseyi’nin Başsavcı seçme kararının yeniden gözden geçirilmesi üzere konseye geri gönderdim. O zaman bu seçime ilişkin prosedürün toplumda şüphe uyandırmayıp güven yaratması gerektiğini vurguladım. Yeniden oylama bu şüpheleri dağıtmadı. Ancak Anayasa'yı ihlal etme çağrılarına kulak vermem mümkün değil. Çünkü hukukun üstünlüğü demokrasinin temelidir. Bulgaristan yasalara uymaya başladığımızda gelişecek ve tam da Cumhurbaşkanı'nın yasaları çiğnemesine izin vermeyeceğim. Bu nedenle bugün Geşev’in Başsavcı atanmasına ilişkin kararnameyi imzaladım”.

Radev, kararnameyi imzalamadan önce Geşev’i makamında görüşmeye davet ettiğini açıkladı. Cumhurbaşkanı, ”Herkese eşit davranan bağımsız ve etkili bir savcılığa dayanan adalet beklentilerimi açıkça belirttim. Sosyal statüye, siyasi parti mensubiyetine ve iktidarda olup olmamasına bakılmaksızın herkese eşit davranılması söz konusudur” dedi.

Radev, ”Vatandaşlar, üst düzey yetkililerin karıştığı yolsuzluk olaylarının, siyasetçilerin gizli denizaşırı hesapları olduğu iddialarının, GERB partisi mensuplarının piyasadaki fiyatlara göre ucuz lüks daire aldıkları ortaya çıktığı olayların, kamu ihalelerinde ihlal yapıldığı iddialarının, onarımların ve altyapı projelerinin kalitesiz şekilde uygulandığı olayların açıklığa kavuşturulmasını, Korporatif Ticaret Bankası'nın hortumlanmasıyla bağlantılı tüm suçluların ortaya çıkarılmasını bekliyor. Bu olayların açıklığa kavuşturulması yeni Başsavcı için gerçek bir sınavdır. Seçilen suçluların değil, tüm suçluların ortaya çıkarılması. Başsavcı’nın Bulgaristan vatandaşlarının hukuk ve adalet beklentilerini karşılayıp karşılamayacağı buna bağlıdır” diye vurguladı.

Cumhurbaşkanı, ”Anayasal değişiklikler konusunda kamuoyunda geniş çaplı bir tartışma başlatıyorum. Bu tartışmaya partileri, akademik camiayı, kurumları, meslek birliklerini ve sivil toplum kuruluşlarını davet edeceğim. Adalet, yolsuzluğu ortadan kaldırma, iyi yönetişim ve başarılı bir ortam elde edip etmeyeceğimiz yargı alanındaki reformların etkinliğine bağlıdır” dedi.

Radev,”Bir millet olarak geleceğimiz olgunluğumuza ve ortak çabalarımıza bağlıdır. Halk, gücünü ve sorumluluğunun farkında olduğu ve sivil katılım ve kurumlar üzerindeki kontrolü arttırdığında Bulgaristan normal bir Avrupa ülkesi olacak” diye sözlerini bitirdi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 28 MAYIS 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:77 664
-Son 24 Saat Test Sayısı:1 273
-Toplam Vaka Sayısı:2 477
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:17
-Toplam Vefat Sayısı:134
-Son 24 Saat Vefat Edenler:1
-Yoğun Bakımda Olanlar:20
-Toplam İyileşenler:965
-Son 24 Saat İyileşenler:53All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS