Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.8112 Lv.
GBP GBP 2.204 Lv.
TRL TRL 0.2618 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
30 Mayıs 2020
HABERLER » Bulgaristan
Gelecekte akıllı bir cihaz sistemi, yaşlı insanlara sosyal hizmet asistanlık rolünü oynayacak

Gelecekte akıllı bir cihaz sistemi, yaşlı insanlara sosyal hizmet asistanlık rolünü oynayacak

27 Kasım 2019

Akıllı bir cihaz sistemi, yalnız yaşayan, ancak hastalıklarıyla yakınlarının sırtına yük olmak istemeyen ve fiziksel, duygusal ve sosyal yönden aktifliğini korumak isteyen yaşlı insanlara sosyal hizmet asistanlık rolünü oynayacaktır.

Bu tür ilk sistemler bugün ve yarın Blagoevgrad (Yukarı Cuma) şehrinde 70 ve 70 yaş üstü ilk beş gönüllünün evlerine kurulacak. Bu, Bulgaristan Kızılhaç Örgütü ve Caritas Vakfı Bulgaristan Şubesi ortaklığında yürütülen Balkan Çalışma ve Sosyal Politika Enstitüsü tarafından koordine edilen uluslararası bir proje ile mümkündür.

Blagoevgrad için proje sorumlusu Nadejda Miteva, Bulgaristan Ulusal Radyosu (BNR) Horizon Programı’na verdiği röportajda şunları kaydetti: “Birçok Avrupa ülkesinde faaliyet gösteren 10 kuruluşun yer aldığı konsorsiyumuz. Bu ülkeler Bulgaristan, Slovenya, Avusturya, Almanya ve İngiltere'dir. Akıllı cihaz sistemini gerçek ortamda gönüllü olacak Bulgaristan'da 30 kişi, Avusturya'da 8 ve Slovenya'da 5 kişi üzerinde test edeceğiz” diye izah etti.

Uzun vadeli testler

Miteva, ”Bunlar, sistemin uzun vadeli testidir. Bu, tüm gönüllülerimizin, 3-6 aylık bir süre boyunca onu test etmeyi, onunla yaşamayı, cihazın onları izlemesini ve umarım günlük yaşamlarında onlara yardımcı olmasını kabul ettiği anlamına gelir” diye ekledi.

Tüm gönüllüler BÇK ve Caritas Vakfı Bulgaristan Şubesi ağının bir parçasıdır.

Miteva, ”Bugün iki veya üç sistem kurulumu yapacağız, ertesi gün geri kalan kurumları da yapacağız ve sistemin tasarladığı amaca uygun olarak çalışıp çalışmadığını göreceğiz” diye belirtti.

Modül seçimi

Sistem modüllere kurulacak şekilde tasarlanmıştır.

Miteva, ”Örneğin, bir kişi uykusunu izlemek isterse, yalnızca uyku sensörü ile konsorsiyumumuzun sahip olduğu sunucular arasında iletişim kuran bir uyku modülü ve iki destek modülü kurabilirler. Sistemin ana kısmı "akıllı" bir sayaçtır. Sloven ortaklarımız, bazı ev aletlerinin prize takıldığında bunların hangileri olduğunu ve günün hangi kısımlarında prize takıldıklarını zaman içinde öğrenilebilecek elektrik sayacı prototip cihazı geliştirdiler. Diğer modüller, bir nevi pedometre rolünü oynayan mobilite ve aktiviteyi izlemek için bir modüldür” diye anlattı.

Ortamda hareket

Miteva, ”Buna ek olarak yaşlıların evi için hiçbir şekilde video gözetim olmayan üç konum algılayıcımız var. Onlar radyo frekanslarıyla çalışırlar ve bize yalnızca ortamda herhangi bir hareket olup olmadığını ve hareketin banyoda mı, oturma odasında mı, mutfakta mı olduğunu söylerler. Bu yine sistemin, kişinin alışkanlıklarını öğrenmesine ve herhangi bir ciddi sapma olup olmadığını gözlemlemesine ve dolayısıyla gerektiğinde müdahale etmesine yardımcı olur” diye bilgi verdi.

Cihaz sistemini kurarken yaşlılar geri bildirim almayı seçebilirler.

Miteva, ”Onlar geri bildirimi, doğrudan özel olarak geliştirilmiş bir uygulamamız olan bir tablet veya çevresinde bulunan birilerinin aracılığıyla almayı seçebilirler. Bir yaşlı sistemle yaşlı arasında arabuluculuk yapmak için bir yakınını, arkadaşını veya komşusunu seçerse, her şey onun istediği gibi olabilir” diye belirtti.

Kaynak: bnr.bg


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 29 MAYIS 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:79 389
-Son 24 Saat Test Sayısı:1 725
-Toplam Vaka Sayısı:2485
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:8
-Toplam Vefat Sayısı:136
-Son 24 Saat Vefat Edenler:2
-Yoğun Bakımda Olanlar:20
-Toplam İyileşenler:1015
-Son 24 Saat İyileşenler:51All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS