Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.8112 Lv.
GBP GBP 2.204 Lv.
TRL TRL 0.2618 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
30 Mayıs 2020
HABERLER » Bulgaristan
Cumhurbaşkanı Radev, AB ülkelerinin, İsviçre ve Norveç’in büyükelçileriyle bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Radev, AB ülkelerinin, İsviçre ve Norveç’in büyükelçileriyle bir araya geldi

27 Kasım 2019

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, bugün Cumhurbaşkanlığı konutunda Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin, İsviçre ve Norveç’in Sofya büyükelçileriyle bir araya geldi. Radev, toplantıda yaptığı görüşmede şunları kaydetti: “Hukukun üstünlüğünü savunmak, Bulgaristan'daki kurumsal kültürün ayrılmaz bir parçası haline gelmeli”.

Büyükelçiler, hukukun üstünlüğü, Bulgaristan yargısına ilişkin İşbirliği ve Doğrulama Mekanizmasının sonuçları, Bulgaristan'daki demografik krizin nedenleri, ülkemizin AB’nin geleceği konusundaki tartışmalara katılımı, AB’nin dış sınırlarında göç baskısının artması, AB’de güvenlik ve bölgesel güvenlik ile ilgili bir dizi soruyu ortaya attılar.

Radev, vatandaşların Bulgaristan yargı sisteminin çalışmalarında daha fazla şeffaflık beklentilerinin yanı sıra savcılığın yargı sistemindeki rolü, hesap verebilirliği ve yeri hakkındaki beklentilerini tam olarak karşılamak için anayasal değişiklikler konusunda kamuoyunda geniş çaplı bir tartışma başlatacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı, eylül ayında halka ve Ulusal Meclise yönelik yaptığı konuşmasında kamuoyunda tartışılmasından ve etki değerlendirilmesi yapılmasından kaçınılması için geçici maddeler ve nihai kullanım hükümleri yoluyla yasaların kökten değişimi uygulamasına bir son vererek, yasama sürecinin açıklığa kavuşturulmasına ilişkin önerilerini hatırlattı.

Cumhurbaşkanı, ”Bulgaristan vatandaşları çok daha yüksek kalitede bir devlet yönetimi talep etmenin yanı sıra kamu fonlarını harcamada şeffaflık ve verimlilik talep etme konusunda gücünün ve sorumluluğunun farkında olup kurumlar üzerinde kontrol uygulamalıdırlar” dedi.

Onun ifadesine göre üst düzey yetkililerin karıştığı yolsuzlukla mücadelenin etkin olması, vatandaşların güvenliğinin arttırılması, sağlık ve eğitim sistemlerinde kaliteli değişikliklerin yapılması, Bulgaristan'daki olumsuz demografik eğilimlerin aşılması için vazgeçilmez önkoşullardır.

Radev, ülkemizin Avrupa’da ekonomik ve sosyal uyumun mümkün olmadığı Avrupa’daki bilimsel ve eğitim altyapısının dengeli bir şekilde dağıtılması için çalışacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı, AB’de ortak mücadele olarak Doğu Akdeniz ve Balkanlar’da göçmen sayısında yükselme eğilimine vurgu yaptı. Radev, bu konuda AB içinde ortak yaklaşım, AB’nin dış sınırındaki ülkeler için finansal destek ve Avrupa Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansı (Frontex) ekiplerinin zamanında destek vermeye hazır olması çağrısında bulundu.

Onun ifadesine göre, Batı Balkan ülkelerinin Avrupa perspektifine yönelik sürekli destek, hem bölgesel güvenlik hem de istikrar ve AB'nin çıkarları içindir. Bulgaristan, AB’nin gelecekteki genişlemesinin, üyelik kriterlerinin gerçek bir şekilde yerine getirilmesine ve Balkanlar'da iyi komşuluk ilişkileri kurulmasında kararlı ilerlemeye dayanmasını bekliyor.

Toplantıda Londra'da yapılacak NATO Zirvesi, AB’de güvenliğin ve bölgesel güvenliğin yönleri, AB’nin geleceği hakkında tartışmalar ve başka konular ele alındı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 29 MAYIS 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:79 389
-Son 24 Saat Test Sayısı:1 725
-Toplam Vaka Sayısı:2485
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:8
-Toplam Vefat Sayısı:136
-Son 24 Saat Vefat Edenler:2
-Yoğun Bakımda Olanlar:20
-Toplam İyileşenler:1015
-Son 24 Saat İyileşenler:51All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS