Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.8112 Lv.
GBP GBP 2.204 Lv.
TRL TRL 0.2618 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
29 Mayıs 2020
HABERLER » Bulgaristan
Merkezi ve koruma altına alınan toplam 1244 anaokulu ve okulların listesi güncellendi

Merkezi ve koruma altına alınan toplam 1244 anaokulu ve okulların listesi güncellendi

28 Kasım 2019

Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamada hükümetin, 2019-2029 eğitim öğretim yılı için merkezi anaokulu ve okulların listesini kabul ettiği bildirildi. Listede 987 eğitim kurumu yer alıyor.

Bu merkezi anaokulları ve okullar, nüfusun azalmasından dolayı eğitim kurumu bulunmayan çevredeki yerleşim yerlerinden gelen çocukları ve öğrencileri kabul edeceklerdir. Yapılan değişikliklerden sonra listenin içerdiği 660 yerleşim yerinde merkezi anaokulu ve okul bulunacak.

Listeye merkezi anaokulu ve okul kriterlerine ve koşullarına uyan 31 yeni anaokulu, anaokulu çocuk grubu ve 7 okul dahil edildi. 11 okul ve 30 anaokulu veya anaokulu çocuk grubu olmak üzere toplam 41 merkezi eğitim kurumu, başka yerleşim yerlerinden eğitim kurumuna gelen en az 10 öğrenci veya 4 çocuk bulunmaması nedeniyle listeden çıkarıldı.

Anaokulu bölümleri de dahil olmak üzere yeni merkezi anaokullarında toplam 2069 çocuk eğitim görmektedir, okul öncesi zorunlu eğitime katılmak için yolculuk yaparak anaokuluna gelen çocuk sayısı ise 206’dır. Yeni merkezi okullarda okuyan öğrenci sayısı 1327 olup okula gitmek için yolculuk yapan 16 yaş altı öğrencilerin sayısı ise 100’dür.

Liste, belediye başkanlarının gerekçeli teklifleri ve bölge eğitim müdürlükleri tarafından yapılan denetimler sonucunda hazırlanmıştır. Anaokulu ve okul bulunmayan yerleşim yerlerinde yaşayan çocuklar ve öğrenciler, ilgili belediyeler tarafından sağlanan anaokulu veya okula ücretsiz ulaşım araçlarıyla giderek başka eğitim kurumlarında okumaktalar.

Hükümet, devlet tarafından koruma altına alınan anaokulu ve okulların listesini de güncelledi. Koruma altına alınan anaokulları ve okullar, yeterli sayıda çocuk ve öğrenci bulunmamasına rağmen, örneğin kapatılmaları durumunda çocukların ve öğrencilerin anaokuluna ve okula gitmek için izin verilenden daha fazla kilometre yol kat etmeleri gerekeceği için devlet bütçesinden daha fazla kaynak sağlanan eğitim kurumlarıdır.

Yeni listede 257 eğitim kurumu yer alıyor. Onların 71’i, 24 il sınırları içerisinde 96 yerleşim yerinde bulunan koruma altına alınan anaokulları ve anaokulu gruplarıdır. Koruma altına alınan 161 okul, 26 ile bağlı 106 ilçede yer almaktadır. Önceki listede yer alan 6 anaokulu ve 6 anaokulunda yer alan çocuk grupları koruma altına alma kriterlerine uymadıkları için listeden çıkarıldı.

Liste, belediye meclislerinin kararlarından sonra belediye başkanlarının gerekçeli teklifleri, bölge eğitim müdürlükleri tarafından yapılan denetimler ve ülkedeki anaokulları ve okulların bilgi kartlarından elde edilen verilerin analizi sonucunda hazırlanmıştır.

Listeye dahil edilen eğitim kurumları koruma altına alma kriterlerine uymaktadır, çünkü çocuklar ve öğrenciler en yakın anaokulunda veya okulda okuma imkanına sahip değiller ya da en yakın mesafedeki anaokuluna ve okula gitmek için izin verilenden daha fazla kilometre yol kat etmeleri gerekecektir.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 28 MAYIS 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:77 664
-Son 24 Saat Test Sayısı:1 273
-Toplam Vaka Sayısı:2 477
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:17
-Toplam Vefat Sayısı:134
-Son 24 Saat Vefat Edenler:1
-Yoğun Bakımda Olanlar:20
-Toplam İyileşenler:965
-Son 24 Saat İyileşenler:53All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS