Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
29 Ocak 2020
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali’de “Zorunlu Göç”ün 30. Yılı Anma Etkinliği Düzenlendi

Kırcaali’de “Zorunlu Göç”ün 30. Yılı Anma Etkinliği Düzenlendi

04 Aralık 2019

Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği (TÜRKSAD) ve Ömer Lütfi Kültür Derneği, dün akşam “Zorunlu Göç” ün 30. Yılı Anma Etkinliği ve Gülbahar Kurtuluş’un “1989 Bulgaristan Türklerinin Göç Hikayeleri-Bir Sözlü Tarih Denemesi” kitap tanıtımı ve imza günü gerçekleştirdi. Ömer Lütfi Kültür Derneği salonunda yapılan anma etkinliğine katılan resmi konuklar arasında T.C. Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani, Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, Kirkovo (Kızılağaç) Belediye Başkanı Şinasi Süleyman, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kirkovo İlçe Başkanı Dr. Ercan Fırıncı, Belediye Meclis üyeleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, bölgeden yazarlar yer aldı.

Programın sunuculuğunu yapan TÜRKSAD Başkanı Müzekki Ahmet, anma etkinliğine gelen herkesi selamladı.

Kirkovo ilçesi Fotinovo (Çakırlı) köyü Hristo Smirnenski Lisesi’nde okuyan öğrenciler, Türkçe öğretmenleri Zekiye Hasan’ın yönetmenliğinde hazırladıkları günün anlam ve önemini belirten şiirler seslendirdiler.

Ardından T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından hazırlanan Bulgaristan'dan Zorunlu Göçün 30. Yılı Belgeseli izlendi.

Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Türk Tarihi Ana Bilim Dalı'nda doktora öğrencisi olan Gülbahar Kurtuluş, kitabını tanıttı. “Zorunlu Göç” ün 30. Yılı münasebetiyle Türkiye’de Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, pek çok üniversite, STK ve diğer kuruluşların anma programları düzenlediklerini belirten yazar, Kırcaali’de ilki düzenlenen anma etkinliği için Müzekki Ahmet’e teşekkür etti. Kısaca kendisinden bahseden Kurtuluş, 1989 yılı Haziran ayında ailesinin İzmir’e göç etmesinden 1 ay sonra dünyaya geldiğini, üniversitede uluslararası ilişkiler öğrenimini tamamladıktan sonra Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Türk Tarihi Ana Bilim Dalı'nda Balkan tarihi üzerine yüksek lisans yaptığını kaydetti. Genç yazar, hocalarının kendisine neden Bulgaristan tarihi alanında uzmanlaşmak istediğini sorduklarında, “Bizim atalarımıza bir vefa borcumuz var ve biz de elimizden geldiğince bilim yoluyla bunu anlatarak vefa borcumuzu ödemek istiyoruz” diye cevap verdiğini, 2017 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladığında tez çalışmasını kitaplaştırdığını anlattı. Kurtuluş, ”Bunun için “Zorunlu Göç” ün 30. yılını özellikle seçtim, çünkü 30.yıla bir armağan olsun istedim” dedi. 2019 yılı Haziran ayında basılan kitabın kısa sürede yoğun ilgi gördüğünü ve bir ay gibi bir süre zarfında ikinci baskıyı tekrarladığını kaydeden yazar, tez çalışmasını, 1989 yılında İzmir’e göç etmiş göçmenlerle gerçekleştirdiğini ve onlarla sözlü tarih denilen bir tarih metoduyla çalıştığını, tez aşamasında Bulgaristan’da gerçekleştirilen asimilasyon kampanyasına karşı direndikleri için Stara Zagora (Eski Zağra) cezaevinde uzun yıllar hapis yatan, ülkenin çeşitli şehirlerine sürgün edilmiş ve sınır dışı edilmiş iki büyüğünü kaybettiğini paylaştı. Kurtuluş, ”Hepimizin iki tane ülkesi var. Bu yüzden gençlerimizin bu göç anılarını, göç hikayelerini özellikle okumalarını, anlamalarını istiyorum. Bu yüzden de geleceğe bir not düşürmek istedim” diye ifade etti. Kitabın üç bölümden oluştuğunu kaydeden yazar, ilk bölümde tarihsel süreç içerisinde Balkanlar’dan, özellikle Bulgaristan’dan Türkiye’ye yönelik göçleri ve daha sonra Türkiye’ye yerleşmiş Bulgaristan Türklerinin göç hatıralarını ve Bulgarlaştırma süreci sırasında görmüş oldukları işkenceleri ve sergilemiş oldukları tutumu ve anavatana yerleştiklerinde başarmış oldukları işleri ve nasıl hızlıca adapte olduklarını anlattığını belirtti.

Selamlama konuşmasında Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani, anma etkinliğini düzenleyen iki derneğe teşekkür etti. Bulgaristan Türklerinin Türkiye’ye “Zorunlu Göç”ün büyük bir travma olduğunu belirten Başkonsolos, “İnsan hayatında üç tane büyük travma var - ölüm, göç ve boşanma. Hepsi bir bakıma ayrılığı, yani bir şeylerden kopup ayrılmayı sembolize ediyor” dedi. Filibe kentinde de “Zorunlu Göç” ün 30. yılının anıldığını kaydeden Ergani, Bulgaristan Türklerinin nereye giderlerse gitsinler, orayı vatan yapabildiklerini, Türkiye’ye yerleşen Bulgaristan Türklerinin ülkenin kültürüne ve ekonomisine muazzam bir katkı sağladıklarını belirtti. Başkonsolos, baskıcı ve totaliter rejimin geride kaldığını ve bugün Bulgaristan’ın dost ülke olduğunu, Bulgar halkıyla çok yakın ilişkiler, diyalog yürüttüklerini ifade etti. Ergani, ”Gidiş gelişler had safhada. Ekonomik ilişkiler, siyasi ilişkiler güçlü bir şekilde devam ediyor. Burada yaşayan kardeşlerimiz, soydaşlarımız, Türkiye ve Bulgaristan arasında güçlü bir bağ oluşturan bir köprü vazifesi ifade ediyorlar. Türkiye’deki yaşayan göçmenler de Bulgaristan açısından güçlü bir köprüdür. Bulgaristan Türkleri hiçbir zaman Bulgar halkına düşmanlık etmediler, Bulgarları kardeşleri bildiler, her zaman Bulgaristan’ı kendi vatanı bildiler. Bu dostluk ve kardeşlik havasının hiçbir zaman bozulmamasını, o zor günlerin tekrar yaşanmamasını temenni ediyorum” diye ifade etti.

Organizasyon için iki derneğe ve kitabıyla vesile olan Gülbahar Hanıma teşekkür eden Başkonsolos, yazarı bir demet çiçekle tebrik ederek, kitabını imzalatan ilk konuk oldu.

Gülbahar Kurtuluş, programın sonunda kendisini tebrik eden okuyuculara kitabını imzaladı.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


sezgin akbaş 2019-12-04 14:03:33
bu haberi de gördük:
https://www.alemihaber.com/onuncusite/haber/kircaalide-zorunlu-goc-un-30-yili-anma-etkinligi-769633
M.SERBEST 2019-12-10 03:55:15
Öncelikle. Geleceğin profesörü camiamızın gururu Gülbahar KURTULUŞ kızımızı canı yürekten kutluyorum ve teşekkür ediyorum emeğine yüreğine sağlık ve bu eykinlikte başta TC elçimize Ömer Lütvi derneğine ve orta okulum olan Hristo Smirnenski okulu öğretmeni Fatma hnma öğrencilerine ve emeği geçen herkese şükranlarımı iletiyorum
SaliOsman Dönmez 2019-12-10 10:23:34
Göçün 30 yılı iyi de 30 yıl sonra ne değişti.
Mehmet Serbest’e bi sorunu; bu gün Bulgaristan Türklerin durumunda 30 yıl öncesinde ne değişti seçme ce seçilme isimlerde OVlar çekilmesi hariç.

Tebrik etmek tatbiki iyi.
Konuklar neden bu günkü durumu sorgulamıyorlar.
Türkçe anadil zorunlu müfredata alın şu mu.
Müslüman çocukları din dersleri alabiliyorlar mı
Yerel Türkçe radyo neden yok
Vakıf malları iade edilmiyor
Memhmet Serbest işte bu sorular konuşulmalı göçün 30 yıl sonrası.
Mehmet Serbest 2019-12-11 16:37:25
Sali by evet haklısınız ancak ben bu kızımızın çalışmalarını taktir etmek istedim
bu genç yaşta bir emek sarf etmiş
İnşallah başka brileri çıkar bu dediklerinizi yapar
saygılar
Arda boylu. 2019-12-14 15:57:33
Mehmet bey boşver bu meseleler senin işin değil soydaş siz önce kendi içinizdeki meselelerinizi düzeltin o size yeter.bizi Allah'a bırak Allah bizi yaratmış tabiyki bizim için en iyisini verecektir bizler Allah'ın bu doğaya verdiği en sevimli emanetleriyiz.Allah illaki bizi düşünür ve koruyacaktır inşallah.
Cebel`li Osman 2019-12-23 22:08:29
Zorunlu Göç”ün 30. Yılı Anma Etkinliği derken hemsirelerimle paylasmak istedigim hususlar sunlar: Bizler 1970 - 1989 ( 19 yilda) olan bitenleri yasayan ve sahit olan Anne-Babalar, Neneler-Dedeler, Belediye ve Devlet islerinde calisanlar ve özellikle siyaset ve siyaseti temsil eden kisiler ve sahislar olarak COCUKLARIMIZ ve TORUNLARIMIZ adina, yani gelecegimiz adina bize düsen sorumluluklari yerine getirdik mi? Yukarida sözü gecen anma töreni gibi düzenlenen törenler icerikligine ve programina bakildiginda ne kadar anma töreniydi? Bunlara benzer yüzlerce mantikli ve hakli sorular cevap bekliyor, fakat vercek oldugumuz bir olumlu ve pozitiv cevap yok. Cünkü ne Anne-Babalar, ne Nine-Dedeler veya siyasetciler cocuklarimiz ve torunlarimiza verilmesi gereken bilgi, egitim ve gercekler hakkinda gerekeni vermediler, veremediler ve verme düsünceleri de yok gibi gözüküyor. Bu gercektir ki, ne Bulgaristan da ne de Avrupa capinda bizim cocugumuz veya torunumuz gururla kimligini aciklamaktan kaciniyor - gerektiginde önemli yerlerde gür sesi ve gücü ile ben Türküm ve Müslümanim diyemiyor veya bunu söylemekten kaciniyor. Eger Bulgaristan da ve Avrupa da demokrasi ve o. su bu varsa bu konulari ac
w 2019-12-24 22:26:10
Kıricali haber gazetesi Fesçenin kimliğinin açıklanmasının ardından aynı gece sayfayı acaba neden kaldırdı.Diyorum ki Fes ,Fesçekici ve kırca ali haber gazetesi aynı kulvarda koşup aynımerkezlere hız et mi ediyorlar.Yoksa Fesşenin bir ajan olduğu ihbarı bir haber ajansı tarafından neden karakolasın.
D: 2019-12-25 10:05:51
" Kıricali haber gazetesi Fesçenin kimliğinin açıklanmasının ardından aynı gece sayfayı acaba neden kaldırdı" - Arkadaslar coktan beri girmiyorum isten dolayi tabi, belli ki onemli bilgi kacirmisik(fesin ifsasi), lyutfen anlatin olan bitenleri. Tesekurler
Auf widerzehen. Gotenin sehrinden selyamlar. Mutlu yilar
Meraktan çatlatmayın 2019-12-30 01:45:48
Yav kimmiş bu fes aciklasaniza meraktan catlatmayin insani
fes 2019-12-30 11:36:59
Meraktan çatla hayvan. Merak geri zekalılara has bir şeydir; olayın iç yüzünü öğrenmek için bir merak değildir bu, daha çok neye benzediğini öğrenme merakıdır.

Meraklı Meryem dedikleri tam da budur işte. Hiç bir şeyi kesin olarak öğrenmez, hep arafa kalır. İyiyi kötüyü ayırt edemeyen, ama her şeyi anlamış gibi caka satan rezil tam da budur işte.

Fes'in, yani benim yazılarımı hışımla silen adama gelince o da taralellinin tekidir. Cengiz Aytmatov'la bir fotoğraf çektirdin mi entelektüel olunamadığının bir örneğidir.

Hayvanat bahçesini ziyaret ettim, bir çok hayvan gördüm. Kimi öküz gibi bön bön bakıyordu, kimi yılan kimi çıyan, kimi koyun gibi kimi kertenkele gibi kindar. Cibiletini şey ettiğimin hayvanları yaaa!
Hashül 2019-12-30 14:26:40
Fesçesiz neden bu kadar insanlıktan çıkıyorsun da hayvanat bahçesine gidip kendine benziyenleri ziyaret ediyorsun.
Neden bu kadar alçalıyorsun neden.
Entelektüallik senin neyine be şupurduz beyinsiz o saydığın hayvanlar senden daha entelekyüel .
fes 2019-12-30 15:01:24
Hadi bakalım bir hayvan daha. Yoksa hep aynı hayvan mı?
Haskül 2019-12-30 20:42:53
Şerefsiz PİSLİK, hala yazmaya cesaret ediyorsun.Tek başına Bulgaristan Türk’lerinle onları satmayı BAŞARABİKECEK seviyedinde mi sin?
Otur oturduğun yere oturmasan sokarlar çıktığın yere.
D: 2019-12-31 17:53:36
Cok sukur ,
fes buralardaymis.
Hepinizine yeni yilda bu sitede , guzel makaleler yazmanizi diliyorum, hele fes Dostoyevskiden bahsetsin,
mutlu yilar.
Auf Widerzehen

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS