Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
22 Şubat 2020
HABERLER » Kültür, Eğitim ve Sanat
Şumen’de Beşinci Dil, Kültür, Sanat ve STK Çalıştayı düzenlendi

Şumen’de Beşinci Dil, Kültür, Sanat ve STK Çalıştayı düzenlendi

09 Aralık 2019

Avrupa Liberalleri Başkan Yardımcısı, Avrupa Meclisinde Milletvekili ve HÖH Gençlik Kolları Başkanı İlhan Küçük’ün himayesi altında Şumen’de (Şumnu) 7 Aralık günü Beşinci Dil, Kültür, Sanat ve STK Çalıştayı düzenlendi.

Bulgaristan’ın dört bir yanında faaliyetlerini sürdüren Türk sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Şumen (Şumnu), Razgrad (Hezargrad), Ruse (Rusçuk), Silistra (Silistre), Dobriç (Hacıoğlu Pazarcık), Varna, Targovişte (Eski Cuma), Burgas (Burgaz), Sofya, Kırcali (Kırcaali), Plovdiv (Filibe), Smolyan (Paşmaklı) ve Gotse Delçev’den (Nevrokop) çok sayıda gazeteci, yazar, öğretmen, aydın kişiler bir araya gelip verimli bir çalışma gerçekleştirdi.

Üç panelden oluşan Çalıştay’da eğitim, sosyal sorunlar, kültür, işbirliği gibi konular ele alınıp değerlendirildi.

Mukaddes Nalbant’ın moderatörlüğünde gerçekleşen ,,Bulgaristan Cumhuriyeti topraklarında Türk kültür mirasının korunması ve yayılması” adlı panelde Barış Halk Kültürevi Sekreteri İbram Ahmed “Ağırlıklı olarak Türk etnik grubuyla çalışan Bulgaristan'daki Halk okumaevleri. Geçmişi, bugünü, geleceği. AB'nin rolü ve genç neslin okumaevi faaliyetlerine bakışı.” başlıklı bir konuşma yaptı.

Aynı panel kapsamında Nevena Gramatikova “Hayat Bayramı – Bulgaristan’daki Alevi-Bektaşi topluluğunun kültüründe Hıdırellez Geleneği” konulu konuşmasını gerçekleştirdi.

Zvinitsa köyü Halk Kültürevi Sekreteri Muharem Aliosman’da Doğu Rodoplarda yaşayan alevi – kızılbaş Türklerinin inançları ve folklorü adlı kitabın tanıtımını yaptı.

Panel kapsamında son konuşmacı Mevlana – 2012 Halk Kültürevi Sekreteri Nurten Köse, adı geçen halk kültürevinin faaliyetlerini tanıttı.

Kuzey ve Doğu Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği Başkanı Emine Halil, ,,Bulgaristan topraklarında var olmamız için – Ana Dilim Türkçe” adlı ikinci panelin moderatörlüğünü yaptı.

Bu panel kapsamında ilk sunumu eski Türkçe Müfettişi Fikriye Mehmed yaparak Bulgaristan’daki yeni Türkçe ders kitaplarını tanıttı.

Fotinovo köyü Hristo Smirnenski İlköğretim Okulu Türkçe Öğretmeni Zekiye Hasan de ikinci sunumu gerçekleştirip Kırcaali ilinde Ana Dili eğitimi hakkında bilgi verdi.

BNT ve BNR Türkçe Haberler Editörü Mine Adalı-Radoykova, “Bulgaristan’da Türkçenin korunması ve yaygınlaştırılması çalışmalarında STK’ların rolü” başlıklı sunumu yaptı.

Krumovgrad Demet Derneği Başkanı Leyla Mestan, Şair – yazar ve dava adamı Ömer Osman Erendoruk’u tanıttı.

Şair Habibe Ahmetova da “Rodoplar’da edebiyat ve kadın” başlıklı sunumunu yaptı.

,,Bulgarıstan’da Türkçe yayın yapan basın” adlı üçüncü panel gazeteci Sevda Dükancı’nın moderatörlüğünde gerçekleştirildi.

Panel kapsamında BNR Kıdemli Editörü Tanya Blagova “Bulgaristan Milli Radyosu Türkçe yayınlar Bölümü - geçmişi, bugünü ve geleceği” başlığı altında bir sunum yaptı.

Kırcalihaber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Müzekki Ahmed’in ,,Kırcaalihaber Gazetesi - geçmişi, bugünü ve geleceği” konulu sunumundan sonra çalıştay sona erdi.

Bizim Gazete

Kaynak:


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Grajdanin 2019-12-10 10:05:06
“Kırcalı haber” neden DuPiSe ile BOŞ müftülüğün yönetiminlerin hakiki iç yüzlerini ortaya koyan yorumları NEDEN SİLİYORSUNUZ .

Sizin sayenizde demokrasi “MEFTA” svoboda na sovoto “ÖLܔ.
Halkımız gerçekleri BİLMELİDİR.
Halk zaten gerçekleri biliyor son parlamento seçimlerine katılım yüzde 28 bunun içinde Bulgarlar Pomakların da var.

Bu tür gerçeği yansıtmayan etkinlikler FETO taktiği denir.

Bulgaristan Yürkkerin hiç mi sorunları yok.
30 yıl sonra ne değişti asimiladyon süreci tam hazla gitmekte.
Türk gençliği dinden dilden uzak yetişmekte.
İlah UFAK adamlık o bile düzgün Türkçe konuşamıyor Bulgarca’yı ana dili gibi konuşmakta.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS