Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7442 Lv.
GBP GBP 2.1593 Lv.
TRL TRL 0.2545 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
08 Temmuz 2020
HABERLER » Bulgaristan
Çevre ve Su Bakanı Neno Dimov, Pernik’te yaşanan su krizi nedeniyle istifa etti

Çevre ve Su Bakanı Neno Dimov, Pernik’te yaşanan su krizi nedeniyle istifa etti

10 Ocak 2020

Başbakanlıktan verilen bilgiye göre, Başbakan Boyko Borisov, Pernik şehrinde yaşanan su krizi nedeniyle görevinden istifa eden Çevre ve Su Bakanı Neno Dimov’un istifa dilekçesini kabul ettiği bildirildi.

Bu, Dimov'un ifade vermeye götürülmesinden 24 saat sonra oldu, savcılık sözcüsü ise Bakan’ın 24 saat için gözaltına alındığını açıkladı. Dimov'un hangi gerekçeyle gözaltına alındığı bildirilmedi.

Dimov, Pernik’te yaşanan su kriziyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alındı. Pernik ilinde Studena Barajı’nın düşük su seviyesi nedeniyle 100 000'den fazla insan su rejimi uygulanmasından dolayı mağdur durumda bulunuyor. Dün Özel Yetkili Savcılık, Devlet Milli Güvenlik Ajansı (DANS) ve Yolsuzlukla Mücadele ve Yasadışı Yollardan Edinilen Varlıkların Müsadere Edilmesi Komisyonu tarafından yürütülen operasyonda Pernik’te Valilik ve Şu ve Kanalizasyon Şirketi ve Sofya’daki Çevre ve Su Bakanlığı binalarında aramalar yapıldı. Operasyon, Başsavcı İvan Geşev’in gözetimine yürütüldü.

Pernik Bölge Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında savcı Krasimira Minçeva, bakan Dimov ve Bölgesel Kakınma Ve Bayındırlık Bakanı Petya Avramova’nın pasifliği nedeniyle mülkün yönetimi konusunda yeterince özen göstermediklerine ve böylece mülkün zarar görmesinin yanı sıra insanların sağlığının zarar görmesine neden olduklarına karar verdi. Bölge Savcılığı da ayrıca su krizi ile ilgili yetersiz su yönetimi ve Çevre ve Su Bakanlığı ve Bölgesel Kalkınma Ve Bayındırlık Bakanlığında görevli yetkililer tarafından işlenen suiistimal eylemlere dair veriler olduğunu açıkladı.

Soruşturma dosyası Özel Yetkili Savcılığa gönderildi ve soruşturma yeni seçilen Başsavcı Geşev tarafından özel denetim altına alındı. Sadece Pernik Şu ve Kanalizasyon Şirketi, belediye ve valilik ve Blagoevgrad Batı Ege Denizi Havzası Yönetimi Müdürlüğüne yönelik soruşturma yapıldığı bildirildi.

Pernik’te yaşanan su krizinden başka savcılığın, Bulgaristan’a İtalya’dan yasa dışı yollarla çöp getirilmesi ile ilgili soruşturma kapsamında da Çevre ve Su Bakanlığına yönelik delil topladığı açıklandı.

Dimov, birkaç güne kadar Pernik’te yaşanan su krizinde suçlu olmadığını ve bakanlığa İtalya'dan Bulgaristan'a yasadışı yollarla çöp getirildiğine dair bir bilgi verilmediğini söylüyordu. Gazetecilerin kendisine yönelttikleri sorular üzerine görevinden istifa etmeyeceğini ve soruşturmaya yardımcı olacağını ifade ediyordu.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 07 TEMMUZ 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:156 351
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:2 775
-Toplam Vaka Sayısı:5 914
-Aktif Vaka Sayısı:2 664
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:174
-Toplam Vefat Sayısı:250
-Son 24 Saat Vefat Edenler:4
-Hastanelerde Yatanlar:470
-Yoğun Bakımda Olanlar:29
-Toplam İyileşenler:3 000
-Son 24 Saat İyileşenler:85

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS