Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7442 Lv.
GBP GBP 2.1593 Lv.
TRL TRL 0.2545 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
08 Temmuz 2020
HABERLER » Bulgaristan
Devlet Tarım Fonu, anız yakılan alanların listesini hazırlıyor

Devlet Tarım Fonu, anız yakılan alanların listesini hazırlıyor

14 Ocak 2020

Devlet Tarım Fonu tarafından yapılan uyarı ve yaptırımlara rağmen ülkemizde çiftçiler anız yakmaya devam ediyor. Bu bağlamda, Devlet Tarım Fonu Yönetim Kurulu, 2020 yılı kampanyasının henüz başlamamasına rağmen, çiftçileri tarım arazilerinin yakılması için para cezasına çarptırılacakları konusunda uyarıyor. Doğrudan gelir desteği ödemeleri yapılmadan önce yakılan araziler için verilen destek miktarı azaltılacak. Bu tarımsal alanlar, kampanya başlatıldığında daha sınırlandırılırken para cezası verme konusunda ağır basacak.

Devlet Tarım Fonu teknik müfettişler ekibi, kuruma gönderilen anız yakma ihbarları üzerine olay yerlerinde denetimler yapmaya devam ediyor. İhbarlar esasen İçişleri Bakanlığı Yangın Güvenliği ve Sivil Savunma Müdürlüğü ve vatandaşlar tarafından veriliyor.

Şubat ayından kasım ayının sonuna kadar olan dönemde Devlet Tarım Fonu, anız yakıldığına dair 115 ihbar üzerine ülke çapında sıra dışı denetimler gerçekleştirdi. En çok etkilenen iller Rusçuk, Razgrad, Plevne, Montana (Kutluviçe) ve Haskovo (Hasköy) illeridir. Denetim ekipleri esas olarak tahıl, mısır, ayçiçeği, kolza anızlarının, otlakların ve kuru otların yakıldığını tespit etmişlerdir. Yangınların konumu GPS cihazı ile tespit edildi ve etkilenen alanların ölçümleri yapıldı.

2019’da doğrudan gelir desteği ödemelerine başvuran 244 çiftçinin anız ve diğer bitki kalıntılarını yakmaya yönelik yasa dışı uygulamalarda bulunulduğu tespit edilmiştir. Yangından 421 tarımsal alan etkilenmiştir, yakılan alanlar 2 051 hektar (20 510 dekar) büyüklüğündedir.

26 Mart 2018 tarihli 2 sayılı Tarımsal Alanları Desteklemek İçin Uygunluk Kriterleri Hakkında Yönetmeliğin 10.maddesinin 2.fıkrası uyarınca yakılan alanlar desteklemek için uygun görülmeyip beyan edilmemiş kabul edilmektedir.

Anız yakılması yasaktır ve hem Bulgaristan mevzuatı hem de Avrupa kuralları uyarınca yaptırım uygulanmaktadır. Para cezaları, Seviye 6 Ulusal Mesleki Standardının bir parçası olan kontrol ve çapraz uyum sistemi çerçevesinde uygulanır. Buğday, çavdar, yulaf ve arpa gibi baharda ve kışın ekilen bitkilerin hasadından sonra kalan anızların yakıldığı tespit edildiğinde Seviye 6 Ulusal Mesleki Standardının ihlali söz konusudur. Bu standart, Toprağın İyi Tarımsal ve Ekolojik Durumuna ilişkin Ulusal Standartların bir parçasıdır.

İhmal nedeniyle ihlal durumunda ödemelerde azalma oranı % 5'e kadar ve tekrar tekrar ihlal durumlarında % 15'e kadar olacaktır. Kasıtlı ihlal durumunda ödemelerde azalma oranı % 20'den az olmayacaktır ve ihlal yapanın bir veya daha fazla destekleme programından tamamen hariç tutulmasına yol açabilir ve bir veya daha fazla takvim yılı için geçerli olabilir.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 07 TEMMUZ 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:156 351
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:2 775
-Toplam Vaka Sayısı:5 914
-Aktif Vaka Sayısı:2 664
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:174
-Toplam Vefat Sayısı:250
-Son 24 Saat Vefat Edenler:4
-Hastanelerde Yatanlar:470
-Yoğun Bakımda Olanlar:29
-Toplam İyileşenler:3 000
-Son 24 Saat İyileşenler:85

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS