Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7442 Lv.
GBP GBP 2.1593 Lv.
TRL TRL 0.2545 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
07 Temmuz 2020
HABERLER » Kırcaali
Sofya’da ilahi dinlerde vahiy kavramı üzerine dinler arası tartışma yapıldı

Sofya’da ilahi dinlerde vahiy kavramı üzerine dinler arası tartışma yapıldı

11 Şubat 2020

10 Şubat 2020 Pazartesi günü Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü Medya ve Kültür Merkezi’nde “İlahi Dinlerde Vahiy Kavram” konusunda dinler arası tartışma toplantısı yapıldı. Etkinlik, Başmüftlük ve Bulgaristan Dini Topluluklar Ulusal Konseyi (NSROB) tarafından ortaklaşa organize edildi.

Beş farklı dinde “Tanrı'nın Vahyi” kavramına ilişkin görüşler, toplantı katılımcıları Yahudi cemaatinden Stela Behar, Hıristiyan Ortodoks cemaatinden Peder Angel Angelov, Hıristiyan Katolik cemaatinden Prof. Dr. Vladimir Gradev, Protestan cemaatinden Tanya Petrova ve Müslüman cemaatinden Dr. Arif Abdullah tarafından sunuldu.

Toplantının moderatörü Birali Birali, açılış konuşmasında farklı dini toplulukların temsilcilerinin katılımıyla sıradaki tartışma toplantısının gerçekleştirilmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, dinler arası ortak girişimlerin gelecekte devam edeceği ve daha da artacağı umudunu ifade etti.

Tartışmada yer alan beş katılımcı, çeşitli yaklaşımlar kullanarak, inançlarında vahiy kavramını, bu kavramın ne anlama geldiğini, neleri kapsadığını ve vahiylerin kutsal metinlerle olan ilişkisini açıkladılar. Tartışma sırasında farklı dinlerde vahiy anlayışlarının ortak noktası ve farklılıkların yanı sıra ilahi dinlerin hiç birinde eşi benzeri olmayan hususlar öne çıktı.

Toplantının katılımcıları, farklı dini toplulukların temsilcilerine soru sorma imkanı buldular. Böylece toplantıda daha bir dizi ilginç konu ve soru gündeme getirildi ve tartışıldı.
Haber: L. ÇAUŞEVA

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 07 TEMMUZ 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:156 351
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:2 775
-Toplam Vaka Sayısı:5 914
-Aktif Vaka Sayısı:2 664
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:174
-Toplam Vefat Sayısı:250
-Son 24 Saat Vefat Edenler:4
-Hastanelerde Yatanlar:470
-Yoğun Bakımda Olanlar:29
-Toplam İyileşenler:3 000
-Son 24 Saat İyileşenler:85

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS