Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7442 Lv.
GBP GBP 2.1593 Lv.
TRL TRL 0.2545 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
03 Temmuz 2020
HABERLER » Bulgaristan
KZP araştırmasına göre, gıda ürünlerinde çifte standart yok

KZP araştırmasına göre, gıda ürünlerinde çifte standart yok

12 Şubat 2020

"Bulgaristan'da Haksız Ticari Uygulamaların Tespiti İçin Kompleks Önlemler” isimli projenin sonuçlarına ilişkin basın toplantısında konuşan Meclis Tüketici Koruma Komisyonu (KZP) Başkanı Dimitar Margaritov,” İlk en önemli sonuç, yiyecek ve içecek güvenliği açısından olup, Bulgaristan pazarında ve Avrupa Birliği'nin geri kalanında satılan yiyecek ve içeceklerin uygulanan standartlara göre güvenli olduğundan şüphe duyulmaması gerektiğidir. Aynı derecede önemli ikinci sonuç, "çifte standart" kavramının, eğer böyle bir şeyden bahsedebilirsek, aniden biraz farklı bir anlam kazandığını görürüz. En azından Doğu-Batı ekseninde böyle bir şeyin olmadığı ortaya çıkıyor” diye kaydetti.

Yunanistan, Portekiz, Macaristan, İspanya, Almanya ülkelerinden satın alınan ve Bulgaristan’da ticaret mekanlarında satılan benzeri yiyecek ve içeceklerin testleri ve içeriklerini inceleme sonuçlarnın karşılaştırmalı analiz raporu tanıtıldı.

Çalışma kapsamında 11 ürün test edilmiştir. Bunlardan ikisinin (konserve bezelye ve mısır) göstergeleri önemli bir farklılık gösterir. Diğer 4 ürün (tereyağı, çikolata, çikolatalı şeker, ton balığı) kalite açısından asgari ve önemsiz farklılıklara sahiptir. 5 üründe (zeytinyağı, spagetti ve üç çeşit alkol) istatistiksel olarak kanıtlanabilir bir farklılık yoktur.

Testler, KZP, Bulgaristan Gıda Güvenliği Ajansı (BABH), Ekonomi Bakanlığı ve bilimsel kuruluşlarda görevli uzmanlardan oluşan bir çalışma grubu tarafından gerçekleştirildi.

KZP Başkanı Margaritov, mevzuatta “önemli fark” kavramının tanımının yer alması, ne olduğunun açıklaması ve gerekirse ürün grubu bakımından sınırların belirlenmesi gerektiği görüşünü ifade etti.

Margaritov,”Böyle bir şeyin olması kesinlikle haksız ticari uygulama olarak kabul edilmeli ve bunu yapan birine ceza uygulanmalıdır. O, farklı pazarlarda sattığı ürünlerde bu kadar önemli farklılıklar olduğunu bildiği halde arzu ederse onları koruyabilir, çünkü başka argümanlar var-örneğin, aynı zamanda oldukça öznel bir kategori olan tat tercihi, o bunu ambalaj üzerinde işaretlemeli, ürünün başka bir markasını kaydettirmeli veya bir çeşidi olarak pazara sunmalı, ancak tüketici açısından ürünün tam olarak ne olduğunu netleştirmelidir” diye izah etti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 03 TEMMUZ 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:147 524
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:3 155
-Toplam Vaka Sayısı:5 315
-Aktif Vaka Sayısı:2 281
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:161
-Toplam Vefat Sayısı:232
-Son 24 Saat Vefat Edenler:0
-Hastanelerde Yatanlar:443
-Yoğun Bakımda Olanlar:31
-Toplam İyileşenler:2 802
-Son 24 Saat İyileşenler:80

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS