Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
15 Haziran 2021
HABERLER » Dünya
İsviçre’de Uluslararası Türk Kültürü ve Mirası Vakfı ile Uluslararası Orta Asya Araştırmaları Enstitüsü arasında Mutabakat Zaptı imzalandı

İsviçre’de Uluslararası Türk Kültürü ve Mirası Vakfı ile Uluslararası Orta Asya Araştırmaları Enstitüsü arasında Mutabakat Zaptı imzalandı

14 Şubat 2020

İsviçre Konfederasyonu'nun başkenti Bern'de Uluslararası Türk Kültürü ve Mirası Vakfı ile Uluslararası Orta Asya Araştırmaları Enstitüsü arasında Mutabakat Zaptı imzalandı.

İsviçrenin başkenti Bern'de Uluslararası Orta Asya Araştırmaları Enstitüsü (IICAS) tarafından Orta Asya Araştırmaları Topluluğu ve İsviçre Bern Üniversitesi Arkeoloji Araştırmaları Enstitüsünün desteyi ile IICAS Akademik Konseyinin 22. toplantısı ve “İletişimde olan kültürler-Orta Asya ticaret, kültürel değişim ve bilgi transferi merkezi olarak” konusunda konferans düzenlenmiştir.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Uluslararası Orta Asya Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Dimitri Voyakin, kurumun geçen yılki faaliyetleri ve 2020'de uygulanacak projelerden bahs etmiş, Uluslararası Türk Kültürü ve Mirası Vakfı'nın Türk halklarının tarihi ve kültürel mirasının korunması çalışmalarına vurgu yaparak Enstitütün Vakıf ile işbirliğine büyük önem verdiğini söylemiştir.

Daha sonra etkinliğin fahri konuğu olan Uluslararası Türk Kültürü ve Mirası Vakfı başkanı Günay Efendiyeva konuşmasında Vakfın kuruluşu ve hedefleri, Türk dili konuşan halkların tarihinin, geleneklerinin ve kültürünün tanıtımının ve bu alandaki araştırmaların yürütülmesinin, kültürlerarası iletişimin öneminden söz açmıştır. Aynı zamanda, Büyük İpek Yolu'nun ehemmiyetine dikkat çekerek, onun Türk dili konuşan ülkeler üzerindeki karşılıklı etkisinin yanı sıra Vakfın bu konuda yürüttüğü proje ve faaliyetler hakkında ayrıntılı olarak konuştu.
Sonunda, iki kurum arasında Mutabakat Zaptı imzalandı.

Mutabakat Zaptı taraflar arasında kültür, tarih, arkeoloji, coğrafya, edebiyat ve dilbilim alanında beraber projelerin yürütülmesini, Büyük İpek Yolu ile ilgili hayata geçirilen araştırmalarda işbirliği oluşturulmasını, Türk dili konuşan ülkelerin kültürünün ve mirasının öğrenilmesi ve korunması ile ilgili birlikte çalışmalar yapmayı amaçlıyor.

Etkinliye üye ülkelerin dilbilimcilerinin yanı sıra İsviçrede akkredite olunmuş büyükelçileri ve diplomatik temsilcileri de katılmıştır.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS