Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan’da koronavirüs salgınına önlem için kriz masası kuruldu

Bulgaristan’da koronavirüs salgınına önlem için kriz masası kuruldu

25 Şubat 2020

Başbakanlık’ta koronavirüs salgınına önlem için yeni oluşturulan kriz masasını yöneten Sofya Askeri Tıp Akademisi (VMA) Başkanı Tuğgeneral Dr. Ventsislav Mutafçiyski, NOVA TV’ye verdiği demeçte, “Kriz masasının kurulması hükümetin koronavirüs sorununa karşı tutumunu gösteriyor” diye kaydetti.

Dr. Mutafçiyski,” Kriz masasının tüm kurumlar arasında çok hızlı ve doğrudan bir bağlantı kurma ödevi vardır. Bu, olası bir salgına karşı daha hızlı eyleme geçmek için alınan doğru bir karardır” dedi.

Doktorun ifadesine göre, boğaz ağrısı veya ateşi olan İtalya veya Çin'den dönenler mutlaka aile hekimini ziyaret etmelidirler.
Dr. Mutafçiyski, Çin'den dönen Sliven (İslimye) şehrinin sakinlerinin hastaneye kaldırıldığını ve test örnekleri alıp sonuçlarını beklediklerini belirtti.

Kriz Masası Başkanı,”Koronavirüsü ile enfekte olmuş bir hasta tespit edilirse, temas ettiği tüm kişiler tespit edilmelidir. Hastanın, hasta belgesi ile belgelendirilerek aile hekimi tarafından karantina altına alınması için imkanlar vardır. Bu, hasta ve aile hekimi arasında bir anlaşma meselesidir”dedi ve koronavirüsten etkilenen ülkelerden dönen vatandaşlarımıza aile hekimine başvurup 14 güne kadar hastalık raporu vermesini talep etmelerini tavsiye etti.

Uzman doktor,” Şikayeti olmayan vatandaşlar söz konusu olduğunda onlar, kendilerini izole etmenin ve temaslarını sınırlandırmanın bir yolunu bulabilirler” diye ekledi.

Dr. Mutafçiyski, henüz enfeksiyonun tedavisi olmadığı için kriz masasının en güçlü ilaçları tedarik ettiğine işaret etti. Doktor,” Anaokulların, okulların ne zaman kapatılacağına ve toplu yapılan etkinliklerin ne zaman iptal edileceğine karar vereceğiz” dedi.

Doktorun ifadesine göre, personeli virüsten korumak için hastanelere yaklaşık 8 000 maske ve gözlük temin edildi.
Dr. Mutafçiyski,”Ölüm oranı diğer enfeksiyonlara göre çok düşüktür” diye kanaat getirdi.

Doktor, sınır kontrol noktalarında ülkeye giriş yapanların vücut sıcaklığını ölçecek tıbbi personel olacağını açıkladı. Tüm havaalanları termal kameralarla donatılacaktır.

Kriz Masası Başkanı, en önemli önleyici tedbirlerden biri olarak koronavirüs vakalarının tespit edildiği ülkelere seyahat edilmemesine ve toplu etkinliklerin sınırlandırılmasına vurgu yaptı.

Dr. Mutafçiyski,”Bulgaristan'da kaydedilmiş bir koronavirüs vakası olmadığını vurgulamak istiyorum, ancak böyle bir vaka karşısında şaşkına dönmemek için hazırlık yapıyoruz” diye kaydetti.

Doktorun ifadesine göre, şu anda koronavirüs için tedavisi mevcut değildir. Dr. Mutafçiyski,”Hastanede yatan bir kişide ağır bir klinik tabloya sahip koronavirüs enfeksiyonu tespit edildiğinde normal grip vakalarında uygulanan gelişmiş deneysel modellerde kullanılan ilaçların yanı sıra AIDS tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar kullanılır. Bu tür ilaçlar bizde bulunuyor” dedi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS