Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Tütün üreticilerine mali destek

Tütün üreticilerine mali destek

26 Şubat 2020

Devlet Tarım Fonu Yönetim Kurulu, tütün üreticilerine geçici ulusal destek programı dahilinde 2019 yılı mahsulü tütünler için 77 milyon leva tutarında destek verilmesi kararı aldı. 2007-2009 referans döneminde en az bir yıl tütün üreten ve ürününü Tütün ve Tütün Ürünleri Kanunu hükümleri doğrultusunda satıp, ikramiye alan kişilerin bu program kapsamında destek ödemesi alma hakkı vardır.

Tarım, Gıda ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamada çiftçilik yapmaya devam eden tütün üreticilerinin destek programına katılma hakkı olduğu belirtildi. Onların, 1999 tarihli 3 sayılı yönetmeliğe göre çiftçi olarak kayıtlı olmaları ya da tütün üretici kayıt defterine kayıtlı olmaları gerekmektedir. Program kapsamında sübvansiyon alma hakkı veren bir diğer koşul, Bulgaristan Gıda Güvenliği Ajansı sistemine kayıtlı bir hayvan, üretim çiftliği veya arı ailesinin sahibi olmalarıdır. Üçüncü koşul da çiftçilere sübvansiyon verilmesine yasal dayanak teşkil eden en az 0.1 hektar arazi kaydı yapılmış olmasıdır.

Geçici ulusal destek programı dahilinde destek, Tütün Fonu tarafından sunulan 2007-2009 referans döneminde satılan ve ikramiye alınan çeşitli cins tütünlere göre yıllık ortalama satın alınan kaliteli (1-3. sınıf) tütün miktarına ilişkin verilere göre, kilo başına ödenmektedir. Çiftçilerin üç yıllık referans döneminde tütün yetiştirmedikleri durumlarda destek miktarı, tütün yetiştirdikleri yıllarda satın alındığı çeşitli cins tütünlere göre ortalama yıllık tütün miktarına göre belirlenecektir.

Her bir cins tütün için verilecek destek miktarları Tarım Gıda ve Orman Bakanı’nın kararıyla belirlenecektir.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS