Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Vali Çanev, koronavirüs nedeniyle Makaz Sınır Kapısında 24 saatlik sağlık gözetimi yapılmasını istedi

Vali Çanev, koronavirüs nedeniyle Makaz Sınır Kapısında 24 saatlik sağlık gözetimi yapılmasını istedi

28 Şubat 2020

Kırcaali Valisi Nikola Çanev’in başkanlığındaki Valilik Sağlık Kriz Masası, Kırcaali ve bölgede koronavirüsün önlenmesi için anti-epidemik önlemler alınmasını organize edecek ve uygulayacak ve kurumların enfeksiyon tehlikesine karşı etkileşimini koordine edecektir.

Çanev,” Bulgaristan'da şu ana kadar kanıtlanmış koronavirüs enfeksiyonu vakası yok. Bize en yakın mesafede tespit edilen vaka, Yunanistan'ın Selanik bölgesinde olup 300 km uzaklıktadır. Ancak devletin, yerel makamların ve vatandaşların riski önlemek için gerekli önlemleri almaları gerekmektedir” diye vurguladı.

Dün Vali, belediyelerin, il ve ilçe hastanelerinin, Bölge Sağlık Müfettişliği (RZİ), Acil Yardım Merkezi, Bulgaristan Gıda Güvenliği Ajansı, İçişleri Bakanlığı, Sınır Polisi vb. kurumların temsilcilerinin katıldığı Kırcaali İl Sağlık Konseyini topladı.

Vali’nin önerisi üzerine yolcu akışını kontrol etmek için Makaz Sınır Kapısı’na bir termal kamera yerleştirerek, sınır kapısında 24 saatlik sağlık gözetiminin yapılmasının talep edilmesi kararı alındı. O zamana kadar uzaktan kumada termometreler kullanılacak.

RZİ temsilcileri, İtalya ve Çin'den gelen kişilerin izlemesi gereken adımların sırasını tanıttılar ve kişisel hijyen, dezenfeksiyon ve halka açık yerlerde davranış hakkında tavsiyede bulundular.

Kırcaali Dr. Atanas Dafovski Hastanesi İcra Müdürü Prof. Dr. Çerkezov,” Koronavirüs şüphesi olduğunda hastalar, muayene odaları önünde kalabalıkların oluşmasını önlemek için onlara ne yapacakları konusunda tavsiyede bulunacak telefon aracılığıyla aile hekimleriyle irtibata geçmelidirler. Acil Yardım Merkezi ekipleri, şüpheli vakaları sağlık tesislerine taşıma konusunda sorumluluk taşımaktadır. Hastane Müdürü,”Kırcaali Hastanesi, ilde Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü' ne sahip tek hastanedir. Bölümün yatak kapasitesi 18 olup bu tür hastaları kabul etme imkanına sahiptir” diye belirtti.

Bulgaristan Eczacılar Birliği Kırcaali Şubesi temsilcileri, eczanelerde bulunan koruyucu maskelerin, dezenfektanların ve antiviral ilaçların satın alındığını belirttiler. Acil Yardım Merkezi, görev başındaki ekipler için ek maskeler sağlanmasında ısrar etti.

Vali Çanev,” Durum kontrol altında, paniğe gerek yok, ancak hem evde hem de kamuya açık yerlerde önlemeye yönelik öz kontrol ve disiplin olmalı” dedi.

Kırcaali İl Sağlık Konseyi, belediyelere kapalı yerlerde toplu etkinliklerin sınırlandırılmasını, yiyecek ve içecek mekanlarında, okullarda, anaokullarında ve başka yerlerde katı hijyen kurallarına uyulmasını tavsiye etti.

RZİ Müdürü Dr. Viktor Kirçev, İtalya'dan dönen Kırcaali'den sekiz öğrencinin ve iki öğretmenin tıbbi muayeneden geçtiğini ve kendilerinde coronavirüs belirtileri olmadığını, fakat virüsün yayılmasını önlemek amacıyla evde karantina altında tutulduklarını söyledi. Çocukların dördünün, Aile Tipi Yerleştirme Merkezi'nde bulunan dört çocuğun, geçici olarak diğerlerinden izole edildiğini ve karantina altında tutulan çocukların bakımının özel bir görevli tarafından yapıldığı anlaşıldı.

Bölgede ikinci bir grip dalgasının meydana geldiği bildirildi. Ardino (Eğridere) ilçesinde çok sayıda kişinin hastalanmasından dolayı Beleidye Başkanı Müh. İzzet Şaban’ın hafta sonuna kadar okulların tatil edilmesi kararı aldığı kaydedildi. Krumovgrad (Koşukavak) ilçesinde de birçok kişide grip hastalığı görüldüğü anlaşıldı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS