Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Dünya
Başbakan Borisov ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, telefonda görüştü

Başbakan Borisov ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, telefonda görüştü

28 Şubat 2020

Başbakanlıktan verilen bilgiye göre, Başbakan Boyko Borisov Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefon görüşmesi yaptı. İkili, Suriye'deki durumu ve göçmenlerin durumunu ele aldı. Görüşme sırasında şu anda Bulgaristan için doğrudan bir tehdit olmadığı açıklandı. Başbakan Borisov ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, pazartesi günü görüşme yapma konusunda anlaştılar.

Borisov, ülkemizin Türkiye'nin göç sorununun çözümüne katkısını takdir ettiğini ve komşumuzun yıllardır yaşadığı büyük zorlukların farkında olduğunu kaydetti.

Başbakan Borisov, bu durumda ne Türkiye’nin ne de herhangi bir başka ülkenin kesinlikle yalnız bırakılmaması ve desteklenmesi gerektiğini söyledi. Başbakan, Bulgaristan ve Türkiye'nin Suriye'deki krizle başa çıkmak ve göçmen akışını ve baskısını durdurmak için birlikte çalışmaya devam edeceklerine dair inancını ifade etti. Borisov, Suriye'nin İdlib eyaletinde düzenlenen hava saldırısında hayatını kaybeden Türk askerleri için en derin taziyelerini dile getirdi. Başbakan, Suriye'deki krizin üstesinden ancak barışçıl siyasi bir çözüm bulunarak gelinebileceğini vurguladı.

Avrupa Birliği (AB) -Türkiye Göçmen Anlaşması’nın uygulanmasının kilit önem arz ettiğini belirten Başbakan’ın ifadesine göre, AB’nin göçmen konusunda ortak görüşe sahip olması son derece önemlidir. Borisov, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’i, AB Konseyi Başkanı Charles Michel’i ve AB liderlerini Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapacağı görüşme konusunda bilgilendireceğini ve AB'yi krizi diplomatik yolla çözmek için ciddi bir çaba sarf etmeye çağıracağını kaydetti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS