Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7585 Lv.
GBP GBP 2.2451 Lv.
TRL TRL 0.2798 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
02 Nisan 2020
HABERLER » Kırcaali
Momçilgrad Belediyesi, koronavirüsün yayılmasına karşı önlemler alıyor

Momçilgrad Belediyesi, koronavirüsün yayılmasına karşı önlemler alıyor

11 Mart 2020

Momçilgrad (Mestanlı) Belediye Başkanı İlknur Kazim, COVID-19 virüs hastalığı riskini azaltmak için önlemler alınmasına ilişkin emirname çıkarttı. Emirnamede kültürel etkinliklere katılım sağlanmaması, spor karşılaşmalarına izleyici katılımı olmaması önerildi. Çocukların katılımıyla toplu etkinlikler düzenlenmesi yasaklandı. Ayrıca açık ve kapalı alanlarda düzenlenen özel etkinliklerin sınırlandırılması önerildi.

Belediyede vatandaşlarla görüşmeler yapılmayacak ve vatandaşlara yönelik hizmetlerin sunulmasında biyogüvenlik önlemlerinin artırılması emredildi. Bununla vatandaşlar ve gişelerdeki görevliler arasındaki doğrudan temasın en aza indirilmesi amaçlanıyor. Emirnamede öğrenci seyahatlerinin sınırlandırılması, tüm okul, çocuk, sosyal ve kamu binalarında dezenfeksiyon çalışmalarının yoğunlaştırılması önerildi.

Anaokulu ve sosyal hizmet kurumlarının yöneticilerinin, sabahları sıkı kontrol uygulanmasını, tesislerin düzenli ve geliştirilmiş dezenfeksiyonu yapılmasını, grupların birleşmesine ve okul, anaokulu ve sosyal kurumlarında toplu etkinlikler yapılmasına izin verilmemesi gibi salgına karşı sıkı önlemler alınmasını organize etmeleri ve personelin maske kullanması, kuruluşlarda sabunlar ve dezenfektanlar olmak üzere kişisel bakım malzemeleri sağlanması emredildi.

Yolcu taşımacılığı yapan ulaşım şirketi sahiplerine taşıma araçlarını günde birkaç kez dezenfeksiyonu yapılması ve temizlenmesi emredildi.

Belediye Başkanı İlknur Kazim, Momçilgrad’daki Dr. Sergey Rostovtsev Hastanesi’ni yerinde denetledi ve tedavi kurumunda koronavirüsün yayılmasını önlemek için gerekli önlemlerin alındığını tespit etti. An itibariyle influenza B virüsü belirtileri olan hiçbir hasta hastaneye başvurmuş değil. Toplam beş yatak kapasiteli izolasyon odaları oluşturuldu. Bununla virüs tespit edilen hastaların en yakın mesafedeki hastanenin Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü’ne taşınmasına kadar ilk tıbbi bakımın yapılması amaçlanıyor. Tedavi kuruluşunda danışmanlık hizmetlerine ve profilaktik muayenelere ara verildi. Hasta ziyaretleri ve planlanan ameliyatlar yasaklandı. Yalnızca Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisinde sadece acil müdahaleler yapılıyor. Tüm bölümlerin girişlerine dezenfektan dozaj pompalı ölçüm cihazı konuldu.

Hastane yönetimi, Başbakanlık nezdindeki Koronavirüs Kriz Masası’nın verdiği talimatların sıkı bir şekilde uygulandığına kanaat getirdi. Hastane personeli için kişisel koruyucu ekipman sağlanmıştır, ancak yeterli değildir.

Dr. Sergey Rostovtsev Hastanesi yetkilileri, ”Bulgaristan ile Türkiye arasında üzerinde anlaşmaya varılan koruyucu kıyafetler ve maskeler sağlanması üzere Kırcaali Bölge Sağlık Müfettişliği (RZİ) ile sürekli irtibat halindeyiz” dediler.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS