Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7585 Lv.
GBP GBP 2.2451 Lv.
TRL TRL 0.2798 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
04 Nisan 2020
HABERLER » Bulgaristan
Hükümet, Meclise koronavirüs nedeniyle olağanüstü hal ilan edilmesini önerdi

Hükümet, Meclise koronavirüs nedeniyle olağanüstü hal ilan edilmesini önerdi

13 Mart 2020

Başbakan Boyko Borisov, dün gece saat 22.00’den sonra bakanları ve Koronavirüs Kriz Masası yetkililerini acil toplantıya çağırdı.

Borisov, kabinenin olağanüstü toplanmasının nedeninin ülkemizde tespit edilen koronavirüs vakalarının 23’e yükselmesi olduğunu açıkladı.

Başbakan,”Büyüyen salgın karşısında Ulusal Meclise olağanstü hal ilan etmesini önerme kararı aldık. Bu, okulların kapatılmasına, spor ve diğer etkinliklerin durdurulmasına ve belirli ülkelere seyahat etmenin veya belirli ülkelerden girişlerin kısıtlanmasına izin verecektir. Bize bu konuda yalnızca disiplin yardımcı olabilir” dedi.

Borisovv, Parlamento’da temsil edilen partilerin teklifi destekleyeceğini umuyor.

Başbakan,” Harekete geçelim, prosedürü takip edelim, ancak İçişleri Bakanlığının, güvenlik servislerinin prosedürü takip etmeyenleri tutuklama ve yasağı gözetmekle yükümlü kılma yetkileri verelim. Önlemlerin bir kısmı, karantinaya tabi olan kişilerin karantina kurallarına uymamaları durumunda onlara yaptırım uygulamak olacaktır” dedi.

Barlar, gece kulüpleri ve diskolar da kapalı olacaktır.

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığının, emekli ücretlerin ödenmesi konusunda önlem alması gerekir.

Başbakan, ”Şimdi vatansever olup olmadığımızı, dayanışma içinde olup olmadığımızı göstermenin zamanı - yaşlılarla ilgilenelim, sosyal yönden zayıf olanlarla ilgilenelim” diye çağrıda bulundu.
Borisov, ”Yakıt ve doğal gaz fiyatları düşerken neden mal fiyatlarının düşmediğini sormak istiyorum. Çünkü gaz ve benzin fiyatlarında bir artış olduğunda tüm üreticiler kamuoyuna fiyatları yükselttiğini duyuruyorlar. Şimdi neden fiyatları düşürmüyorlar?” diye sordu.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada Koronavirüs Kriz Masası’nın koronavirüsün yayılmasına karşı daha katı tedbirler önerdiği bildirildi. Toplantıda tanıtılan AB Üye Devletleri tarafından alınan önlemlere ilişkin raporda tüm yönleriyle hastalığın sonuçlarına ayrıntılı bir şekilde değinildiği anlaşıldı.

Olağanüstü toplantı sırasında Bulgaristan'da hastane yataklarının toplamda 53173 olup, bunun 2063'ünün yoğun bakım amaçlı olduğu kaydedildi. Koronavirüs Kriz Masası’nın verdiği bilgiye göre, ülkemizde hastane yataklarının oranı AB ortalamasının üzerindedir. Bizde 100 000 kişi başına düşen hastane yatak sayısı 759,6 iken AB'de bu sayı 504,3'tür. Eğer bir kıyaslama yapacak olursak, bu göstergeye göre Almanya 800,2 hastane yatak sayısı ile AB'de birinci sırada yer alırken İsveç 222,5 ile en son sırada yer alıyor.

Bulgaristan aktif tedavi yatak sayısı açısından 100 000 kişi başına düşen 616,8 yatak ile AB’de birinci sırada bulunuyor. Bulgaristan’ı 601,5 aktif tedavi yatağı ile Almanya izliyor. AB ülkeleri ortalaması 372,2’dir.

20’si anesteziyoloji, reanimasyon ve yoğun bakım kliniği olmak üzere toplam 21 yoğun bakım kliniğimiz var. Ülkedeki yoğun bakım üniteleri 277'dir ve bunlardan 177'si anesteziyoloji ve yoğun bakım bölümleridir.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS