Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7585 Lv.
GBP GBP 2.2451 Lv.
TRL TRL 0.2798 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
29 Mart 2020
HABERLER » Kırcaali
Devlet kurumlarından COVID-19 önlemleri

Devlet kurumlarından COVID-19 önlemleri

14 Mart 2020

Koronavirüs hastalığının yayılmasını önlemek üzere devlet kurumları, vatandaş, şirket ve örgütlere alınması gereken önlemlere ilişkin bilgi vererek bir dizi tavsiyede bulundular.

Sağlık Bakanlığı

13 ile 29 Mart tarihleri arasında ülke genelinde salgına karşı aşağıda sayılan önlemler uygulanmaktadır

* Eğlence ve oyun salonu, disko ve bar ziyaretleri durdurulmakta, yiyecek mağazaları ve eczaneler hariç olmak üzere ticaret yeri ve merkezleri, kamu beslenme yerleri vatandaşlara kapatılmaktadır;

* Okullarda, üniversitelerde ve diğer eğitim kuruluşları ve örgütlerinde dersler ve tüm okul dışı etkinliklere ara verilmektedir. İmkanın bulunduğu yerlerde uzaktan eğitim getirilmekte;

* Çocukların kreş ve anaokul ziyaretleri durdurulmakta;
* Hukuk ve organizasyon şekli ne olursa olsun gerçek ve tüzel kişiler tarafından okul öncesi ve okul eğitimi sistemi dışında çocuk ve öğrencilerle grup halinde yapılan tüm çalışma ve faaliyetlere ara verilmekte;

* Her türlü toplu spor, kültür ve eğlence ve bilim etkinliklerinin yapılmasına ara verilmekte (sinema, tiyatro, konser, müze, konferans, sempozyum, spor ve SPA merkezleri, fitness salonları ve saire);

* Bütün işverenlere ilgili işin özellikleri ve imkanlar göz önünüde bulundurularak çalışanları için uzaktan çalışma imkanını getirmeleri yükümlülüğü getirilmektedir. Bunun mümkün olmadığı yerlerde işverenler çalışma alanlarında salgının önlenmesine karşı filtre, dezenfeksiyon ve havalandırma, personele kişisel hijyen kurallarına uyma talimatının verilmesi ve akut bulaşıcı hastalık belirtileri bulunan çalışanların ve dış kişilerin girişinin önlenmesi gibi yoğun önlemlerin alınmasını sağlamakla yükümlüdür.

* Düzenli kadın ve çocuk muayeneleri, önleme amaçlı muayeneler ve aşılamalar, hasta kabulü ve canlı verici ile kadavradan organ nakilleri dahil olmak üzere planlı amliyatların yapılması ve de tüm sağlık kuruluşlarında hasta ziyaretlerine ara verilmektedir;

* Sayılan önlemlerin süresi ile kapsamı, ülkedeki salgın durumunun seyrine göre değiştirilebilmektedir.
Çalışma ve Sosyal Politika Bakanlığı

İşverenler, çalışanlarını korumak üzere esnek iş saati ve evden çalışma önlemlerini uygulayabilmekte. Personel sağlığının korunması amacı ile işverenler, tüm boş mekanları yeni iş yeri haline getirebilir ve ayrı ayrı iş istasyonu arasında iç engeller kurabilir.

Genel Kurul toplantıları, konferans, seminer ile eğitimlerin ertelenmesi veya online platformlar üzerinden organize edilmesi tavsiye edildi. Esenk iş saati önleminin evden çalışma önlemi ile birlikte uygulanması yolu ile işçi kalabalığının oluşmasının önüne geçilecek ve iş sürecinin verimliliği etkilenmeyecek.

Eğitim ve Bilim Bakanlığı

Ülkenin farklı illerinde gripten dolayı ilan edilen tatil uzatıldı. Muhtar ve belediye başkanlarının kararı ile derslere ara verilebilecek. Derslerin yapıldığı okullarda ise yoğun dezenfeksiyon önlemleri getirildi. Okul etkinlikleri, gezi ve seyahatler kaldırıldı. Planlanan yarışma ve olimpiyatların düzenlenmesi, Ulusal Kriz Masası toplu etkinliklerin yapılmasına izin verinceye kadar ertelendi.

Turizm Bakanlığı

Gabrovo ve Pleven illerinde turistik yer ziyaretleri kaldırılıyor, turizm festivalleri ve etkinlikleri, ikinci talimata kadar erteleniyor.

Ulusal Gelir İdaresi

Ulusal Gelir İdaresi NAP, bütün müşterilerini kaçınılmaz gereklilik durumu hariç olmak üzere ülke genelindeki ofislerini ziyaret etmekten çekinmeye çağırdı. Bireysel tanıma kodu (PİC) veya elektronik imzası bulunan vatandaşlar, NAP’ın elektronik hizmetlerinden faydalanabilir. Bütün sorgulamalar ve bütçeye yapılan ödemeler, online yapılabilmekte. 0700 18 700 telefon numarasını aramak veya elektronik posta adresine yazmak yolu ile bilgi alabilirsiniz.

Ulusal Sigorta Kurumu

Ulusal Sigorta Kurumu (NOİ) da müşterilerini ofis ziyaretlerinden çekinmeye çağırdı. Kurum ile alternatif irtibat yolları olarak 70 elektronik hizmet, İrtibat Merkezi (0 700 14 802), mektup veya elektronik posta gösterildi (noi@nssi.bg).

Bulgaristan Demiryolu Şirketi BDJ

Demiryolu şirketinde kurulan koordinasyon merkezi durumu ve tren kompozisyonları ile çalışma alanlarının ek olarak dezenfekte edilmesi yönündeki talimatların yerine getirilmesini takip ediyor.

Lokomotif ile vagonlar, bir kere depoda yapılan ana temizlik sonrası, ikinci kere ise çıkış garından hareket etmeden önce dezenfekte edilmektedir. Kapı, kol, kompartıman ve sıhhi alanlardaki temas yüzeyleri ayrıca temizlenmekte.

Kaynak: BNR


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS