Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7585 Lv.
GBP GBP 2.2451 Lv.
TRL TRL 0.2798 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
05 Nisan 2020
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali Belediyesi Koronavirüs Kriz Masası, günde iki kez toplanıyor

Kırcaali Belediyesi Koronavirüs Kriz Masası, günde iki kez toplanıyor

20 Mart 2020

Kırcaali Belediye Başkanı ve Belediye nezdindeki Koronavirüs Kriz Masası Başkanı Müh. Hasan Azis, basın toplanısında yaptığı açıklamada kriz masasının günde iki toplantı gerçekleştirdiğini bildirdi. 13 Nisan’dan beri koronavirüsün yayılmasını önlemek için 6 emir verildiğini belirten Müh. Azis,” Tüm ulusal düzeyde alınan kararlara ve talimatlara uyduk” diye rapor etti. Belediye Başkanı, “Farklı devlet kurumlarının yerel temsilcileri ile çok iyi bir koordinasyonun sağlandığını ve tam bir uyum içerisinde hareket edildiğini sözlerine ekledi.

İlçede atık toplama ve taşıma faaliyetleri düzenli olarak yapılmaktadır. Yeşillendirme Bayındırlık ve Temizlik Şirketi (OÇB) çalışanları, önceden hazırlanmış bir plan doğrultusunda halka açık alanların dezenfeksiyonuna devam ediyorlar. Şimdiye kadar 81 çocuk oyun alanı, Kırcaali şehri içinde bulunan tüm parklar, ibadet mekanlarının çevresi ve sokaktan geçen kişi sayısının yüksek olduğu diğer yerler dezenfekte edildi. Üç şirket, şehrin sokaklarında yıkama çalışmaları gerçekleştiriyor. Yıkamadan sonra dezenfeksiyon işlemi de yapılmaktadır.

Müh. Azis,”Evde Sosyal Hizmet Merkezi görevlileri, yaşlı, yalnız yaşayan ve hareket etmekte zorlanan kişilere gıda ürünleri ve ilaç alınmasını sağlıyorlar” dedi. Yardıma muhtaç kişiler, her iş günü saat 9. 00- 16.00 arası 0361 64542 numaralı telefonu arayarak ücretini ödeyerek kendilerine gıda ürünleri ve ilaç alınmasını isteyebilirler. Şimdiye kadar toplam 19 kişi bunu talep etti. Onların 10’u ilaç, 7’si gıda ürünleri alınmasını ve 2’si de elektrik ve su faturası gibi aylık ödemelerinin yapılmasını istemişlerdir.

Bugünden itibaren riskli ülkelerden gelen kişiler evlerinde ziyaret edilerek Sağlık Bakanı Kiril Ananiev’in emriyle uygulanan karantina kurallarına uyup uymadıkları kontrol edilecektir. Kontroller, Belediye Koronavirüs Kriz Masası’nın girişimiyle Kırcaali İl Emniyet Müdürlüğü’nün iki temsilcisi ve iki sağlık görevlisinin katılımıyla gerçekleştirilecek.

Belediye Başkanı, ülkede ilan edilen olağanüstü hal süresinin ilk 8 gününde koronavirüsün yayılmasını önlemek için alınan tedbirleri özetledi. Ülkedeki diğer yerleşim yerlerinden ve özellikle Sağlık Bakanı’nın emrinde belirtilen riskli ülkelerden gelen kişilerin belirlenmesinde önemli bir rolü olan köy muhtarları ve halihazırda kayıtlı olan apartman yöneticilerine özel dikkat çevrildi.

An itibariyle köy muhtarlarının ankete tabi tutulmaları ve bilgilendirilmeleri sonucunda diğer ülkelerden gelen Kırcaali ilçesinin 98 sakini tespit edilmiş ve karantinaya alınmıştır. Onların 28’i Kırcaali’nin Borovets (Çamsırtı) semtinde, 26’sı şehrin merkez kısmında ve 46’sı ilçeye bağlı yerleşim yerlerinde ikamet etmektedir. Belediye Başkanı, 16 kişinin İngiltere’den, 40 kişinin Almanya’dan, 11 kişinin İspanya’dan, 15 kişinin Fransa’dan, 16 kişinin Hollanda’dan ve 2 kişinin İsviçre’den geldiğini belirtti. Hepsi daha bugün evlerinde ziyaret edilerek karantina kurallarına uyup uymadıkları kontrol edilecektir.

Müh. Azis, verdiği emir doğrultusunda apartman yöneticilerinin apartmanların ortak kullanım alanlarının dezenfeksiyonunu organize etme yükümlülüğüne ek olarak, yeni gelen ve yeni yerleşen kişilerin apartman defterine kayıt yapılmasına ilişkin prosedüre tam olarak sıkı bir şekilde uymaları ve karantinaya alınan apartman sakinlerini kontrol etmeleri gerektiğini hatırlattı.

Belediye Başkanı, “Bence bu, ilçe dışından gelen insanlar açısından çalışmalarımızda önemli bir nokta, çünkü Kırcaali'de şu anda tespit edilen bir hastalık vakası yok ve yakınlarımızı koruyabilmek için yapmamız gereken kontrolü artırmak ve ilçe dışından gelen insanları tespit etmektir. Şu anda odaklandığımız temel öedevimiz bu” dedi.

Belediye Başkanı,”Belediye Koronavirüs Kriz Masası üyeleriyle alınan kısıtlayıcı önlemleri koordine etmek ve kontrol etmek için bir organizasyon yaptık, ancak bu organizasyonun yeterli olup olmadığını ancak zaman gösterecek” diye belirtti. Müh. Azis, ilçe dışından gelen insanların tespit edilmesi konusunda sadece bu organizasyonda yer alanları değil, ilçenin tüm sakinlerini de aktif olmaya çağırıyor.

24 saat hizmet veren 0361 6 73 97 numaralı telefon aranılarak ihbar yapılabilir.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS