Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7585 Lv.
GBP GBP 2.2451 Lv.
TRL TRL 0.2798 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
02 Nisan 2020
HABERLER » Bulgaristan
Cumhurbaşkanı Radev, OHAL Kanunu’nu veto etti

Cumhurbaşkanı Radev, OHAL Kanunu’nu veto etti

23 Mart 2020

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, koronavirüs salgını nedeniyle ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) hakkında kabul edilen kanununun bazı maddelerini veto ederek, bir kez daha görüşülmek üzere Meclise geri gönderdi.

Radev, bununla ilgili basına yaptığı açıklamada devletin gıda fiyatlarındaki spekülasyonla mücadelede fiyat düzenlemesi yapmasına, ifade özgürlüğünün kısıtlanmasına, yürütme organlarının kararı ile ordunun katılmasına ve şehirlere abluka uygulanmasına karşı olduğunu bildirdi. Hükümeti ülkede en çok zarar gören ve etkilenen insanlara yönelik acil koruma önlemleri almaya çağırdı.

Radev, sağlık sistemimizdeki personel, ekipman ve kapasite eksikliğinin, gerginliği ve krizi artıran son derece kısıtlayıcı tedbirlerle telafi edildiğine inanmaktadır.

Cumhurbaşkanı, şunları kaydetti: ”Hükümetin aldığı güvenoyunun, kontrolsüz bir iktidar uygulamasına bir başlangıç değil, rasyonel olarak kullanılmalıdır”.

Cumhurbaşkanı, koronavirüs ile ilgili yanlış bilgilerin yayılması için para cezası ve hapis cezası öngören yasa metinlerine karşı çıktı. Bunun otosansüre yol açacağını düşünüyor.

Radev, ”Yasa, ifade özgürlüğünün son kalıntılarına saldırır. Bu kural, herhangi bir rahatsız edici serbest düşünmeyi yorumlamak için kullanılabilir” dedi.

Cumhurbaşkanı, koronavirüsün neden olduğu sağlık krizi ve alınan önlemlerden kaynaklanan sosyo - ekonomik kriz olmak üzere dünya ve Bulgaristan'da birbirine paralel iki kriz yaşandığını hatırlattı. Radev, virüs salgınından etkilenen tüm ülkelerin en yoksul halk kesimlerine, küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik kurtarma paketleri kabul ettiğini söyledi. Cumhurbaşkanı, Bulgaristan’da ekonomik krizin göz ardı edildiğine, oysa onun yüzbinlerce vatandaşı hayatta kalmak için zor bir mücadele içerisine sürüklediğine inanıyor.

Radev, “Etkilenenleri desteklemek için ikna edici önlemlerin olmaması yakın gelecekte sosyal gerilimler yaratacaktır. Açlık korku üzerinde hüküm sürecek ve sonuçları yıkıcı olacaktır” dedi.

Radev, spekülasyonlara karşı tavizsiz önlemler alınması gerektiğini kabul etmekle birlikte onların ticari faaliyetlerin engellenmesine ve ısı enerjisi ve yakıt fiyatlarında uzun zamandır beklenen düşüşün ertelenmesine, birçok emtia fiyatlarında beklenen mevsimsel düşüşü engellemesine yol açmamaları gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı, “Spekülasyonla mücadele için önerilen model, pratikte fiyatı uluslararası pazarda yükselen hayat kurtaran ilaçların ve ürünlerin ithalini imkansız hale getirmektedir” diye dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı, zor zamanlarda ordunun halka yardım etmek zorunda olduğu inancını paylaşıyor. Ancak ordunun ekstra işlevlerle donatılması söz konusu olduğunda kurumlar arasında maksimum ölçüde fikir birliği sağlanması gerektiğini söyledi.

Radev’in ifadesine göre, koronavirüsle mücadelede sosyal temasları sınırlama, kişisel hijyen kurallarına uyma, koruyucu ekipman kullanma ve halk dayanışması önemlidir.

Cumhurbaşkanı, ”Korku ile hiçbir savaş kazanılmamıştır. Toptan abluka sorunu çözmekten ziyade daha fazla soruna neden olur” dedi.

Radev, Bulgaristan'ın yarının nasıl olacağının, şimdiki eylemlere ve dayanışmaya bağlı olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı’nın veto ettiği yasa metinleri, bugün Bulgaristan Meclisi Hukuk Komisyonu’nda ele alındıktan sonra Meclis Genel Kurulunda da görüşülecek.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR



 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET



Anket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR



All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS