Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6591 Lv.
GBP GBP 2.1806 Lv.
TRL TRL 0.2255 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
19 Eylül 2020
HABERLER » Kırcaali
Milletvekilleri, 1 milyon BGN'lik yatırım karşılığında vatandaşlık verilmesini önerdi

Milletvekilleri, 1 milyon BGN'lik yatırım karşılığında vatandaşlık verilmesini önerdi

24 Mart 2020

Bulgaristan Vatandaşlık Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısı sunan Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) ve Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) milletvekilleri, Bulgaristan vatandaşlığının, en az 1 milyon BGN değerinde maddi duran varlıklara doğrudan yatırım yapılması ve en az 20 kişilik istihdam yaratılması karşılığında elde edilmesini öneriyorlar.

Değişiklikler, ilk aşamada devlet menkul kıymetlerine yapılan yatırım veya lisans sahibi bir kredi kuruluşuyla teminat yönetimi anlaşması kapsamında ve ayrıca pratikte kullanılmayan diğer seçeneklerle bağlantılı olarak Bulgar vatandaşlığı kazanma olasılığının ortadan kaldırılmasını öngörmektedir.

Tasarıda belirtilen farklı yatırım türleri için yatırım miktarını 2 milyon BGN'ye kadar artırarak da genel yoldan vatandaşlık kazanma seçeneği öngörülmektedir. Tasarının gerekçesinde, “Önerilen değişiklik, Bulgar vatandaşlığını elde etmek amacıyla kanunun kötüye kullanılması ya da uygulanmaması fırsatlarını ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır” deniliyor.

Tasarıyı hazırlayanların ifade ettiklerine göre, değişiklikler uzun vadeli doğrudan yatırımlara ve işlere yatırımı teşvik ettiği gibi çeşitli projeler kapsamında sabit varlıklara ve işlere yatırım yapmaya daha da cesaretlendirmekte ve teşvik etmektedir.

Değişiklikler ayrıca uygulanmakta olan öncelikli projelerle bağlantılı yatırımlar yapmak için ülkede daimi ikamet statüsü elde etmek için yeni bir seçenek oluşturulmasını öngörüyor. Milletvekillerin ifadesine göre, bu teklifler "asgari yatırımın 15 ile 100 milyon BGN arasında olduğu, yeni yaratılan istihdamların 15 - 150 kişilik olduğu yerel ekonomi için öncelikli projeleri çekmek, geliştirmek ve uygulamak için başarılı bir ortam oluşturmak için çok önemlidir".

Tasarı ayrıca yeni bir yükümlülük doğuruyor – ülke vatandaşlığına geçtikten sonraki iki yıl içinde kişilerin yatırım koşullarında herhangi bir değişikliği veya eksikliği beyan etmeleri gerekecek. Her durumda destekleyici kanıtların da gösterilmesi gerekli olacaktır. Değişikliğe göre, beyan etme yükümlülüğüne uyulmaması vatandaşlığın iptali için geçerli neden kabul edilecektir. Gerekçe bölümünde şu ifadeler yer aldı: ”Bu değişiklik, yatırımcıların yatırımlarını sürdürme yükümlülüklerinin yerine getirilmesine ilişkin aktif bir tutum almasını gerektirmektedir”. Milletvekillerin ifade ettiklerine göre, böylece yürürlükteki mevzuattaki boşluklar kapatılacaktır.

Ancak bu değişiklikler, Bulgar menşeinin kanıtlanmasını zorlaştıracak. Önerilen yasa metinlerinin birinde, ”Genel yoldan Bulgaristan vatandaşlığı elde etme prosedüründe vatandaşlık başvurusu formuna en az birinci dereceden akraba olan bir Bulgar’ın varlığını, Bulgar’ın üç adını ve kişi ile akrabalık ilişkisini gösteren resmi belgeler de eşlik edecektir” deniliyor. Ancak başvuru sahibi bu tür belgelere sahip değilse Bulgar kökenleri, Devlet Yurtdışı Bulgarlar Ajansı Danışma Kurulu tarafından tespit edilecektir.

Aslında yasal değişiklikler, Bulgar kökenli olduğuna dair sahte belgeler düzenlenmesiyle ilgili büyük bir skandalın ardından geldi ve savcılık makamları Devlet Yurtdışı Bulgarlar Ajansına yönelik düzenlediği rüşvet operasyonunda arama gerçekleştirdi, kurum başkanı tutuklandı ve arkadaşlarının ödediği 100 000 BGN kefaletle serbest bırakıldı. Olayla ilgili soruşturma halen devam etmektedir.

Hükümetin Kanun Tasarısı

Hükümet de geçen yıl Bulgaristan Vatandaşlık Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısı onayladı. Tasarı, Adalet Bakanlığı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı temsilcileri arasında oluşturulan bir çalışma komisyonu tarafından hazırlanmıştır. Yasa metinleri, kısa vadeli yatırımlar için daimi ikamet statüsü kazanmış olan yabancıların, daha sonra önemli ölçüde daha hafifletilmiş koşullarda vatandaşlık kazanma olasılığının ortadan kaldırılmasını öngörmektedir. Burada yatırım en az 2 milyon BGN miktarında olmalıdır.

Son yıllarda bu gerekçelerle vatandaşlık başvuru sahiplerinin, esas olarak devlet tahvillerinin alımına yapılan yatırımlar nedeniyle kalıcı oturma izni aldıkları anlaşılmıştır. Ancak başvuru sırasında menkul kıymetler satıldığı için genellikle yatırımın mevcut olmadığı ortaya çıkar. Bu nedenle, prosedürü tamamlanan adayların yatırımlarını 2 milyon BGN'ye yükseltmeleri gerekecektir.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 18 EYLÜL 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:18 544
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:154
-Aktif Vaka Sayısı:4 404
-Toplam Vefat Sayısı:749
-Son 24 Saat Vefat Edenler:10

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS