Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
15 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Devlet yükseköğretim kurumları ticari şirketler kurabilecek

Devlet yükseköğretim kurumları ticari şirketler kurabilecek

01 Nisan 2020

Bakanlar Kurulu’nun bugünkü toplantısında aldığı karara göre, devlet yükseköğretim kurumları bilimsel araştırma sonuçlarının ve fikri mülkiyet kapsamına giren ürünlerin ekonomide uygulanması ve kullanılması amacıyla Ticaret Kanunu kapsamında ticari şirketler kurabilecek ve bu şirketlerin sermayesine katılabilecek. Amaç, yükseköğretim kurumlarının katılımıyla inovasyon ve iş kuluçkaları kurulmasıdır.

Bu şirketlerin faaliyet konusu şunlar olabilir: bilimsel çalışmaların incelenmesi, uygulanması ve geliştirilmesi, bilimsel ürünlerin uygulanması ve satışı, ayrıca ulusal ve uluslararası düzeyde patentlerin ve ticari markaların tescili. Bu kuruluşlar, teknoloji merkezleri ve teknoloji parkları arasında teknoloji transferinde arabuluculuk yapabilecek. Yüksekokulların, sadece sorumluluk alanı sınırlı olan şirketler ve kanun hükmünde kararnamede açıkça belirlenmiş konuda faaliyet gösteren anonim şirketler kurabilmesi ve bu tür şirketlerin sermayesine katılabilmesi öngörülmektedir. Bu şirketlerin faaliyeti, mesleki alanlardaki faaliyet sonuçları ve yükseköğretim kurumunun akreditasyon belgesi aldığı düzenlenmiş mesleki uzmanlıklarla ilgili olması gerekir.

Yüksek öğrenim kurumlarının bilimsel ürünlerin satışları bilime yapılan yatırımların verimliliğini de artıracak ve patent gibi ekonominin maddi olmayan varlıklarının payı artacaktır.

Yüksek öğretim kurumlarının şirketlerle birleşmesi fırsatı, patent dosyası hazırlayanlar için olduğu kadar bilimsel ürünlerin kullanılması ve ticarileştirilmesi sürecini hızlandırmak için finansal ve diğer kaynaklar sunan önde gelen iktisadi ve ekonomik kuruluşların katılımı için bir motivasyon olacaktır.

Kararname ayrıca, şirketlerin kârlarından yapılan kar payı ödemelerinden elde edilen gelirleri harcama imkanını sınırlandırmakta ve bunun yapılabileceği durumları kesin olarak belirlemektedir.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS