Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan Ulusal Dini Topluluklar Konseyi ile BNT arasında anlaşma imzalandı

Bulgaristan Ulusal Dini Topluluklar Konseyi ile BNT arasında anlaşma imzalandı

03 Nisan 2020

2 Nisan 2020 Perşembe günü Bulgaristan Ulusal Dini Topluluklar Konseyi (NSROB) temsilcileri ile Bulgaristan Ulusal Televizyonu (BNT) Genel Müdürü Emil Koşlukov arasında yapılan resmi toplantı kapsamında Konsey ve kamu medya kuruluşu arasında işbirliği anlaşması imzalandı. Anlaşma, BNT'nin koronavirüs (COVID-19) salgını ve bu salgın nedeniyle ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) koşullarında Bulgaristan'daki dini toplulukların ihtiyaçlarını yansıtan yayınlara yer vermesi ile ilgilidir.

NSROB Başkanı ve Başmüftü Yardımcısı Birali Birali, NSROB’un BNT’ye yaptığı önerinin gerekçeleri ile ilgili şunları söyledi: “Bulgaristan'da OHAL’in başlamasıyla birlikte NSROB, bulunduğumuz durumu ve ülkemizdeki dini liderlerin farklı dini topluluklara mensup inananlarla iletişim halinde kalmaları ihtiyacı ve sıradan koşullarda inananlara mesaj verememelerini göz önünde bulundurularak, BNT’ye yayın imkanı sunması için teklif gönderdi”.

Dün yapılan toplantıda OHAl sırasında BNT’nin dinî topluluklara yönelik yayınlar sağlama ve onların manevi ihtiyaçlarını karşılama imkanları ele alındı.

Birali, “BNT, NSROB’e toplam üç seçenek sağladı, bunlar iki taraf arasında imzalanan sözleşmede de açıklanmaktadır. Seçeneklerden biri, “İnanç ve Toplum” programını üç bölüme ayırmak ve her bir dini topluluğun bireylerini ilgilendiren güncel konuların ele alınması ve inananlara hitaplarda bulunulmasıyla dönüşümlü olarak dini topluluklara yer verilmesidir. İkinci bir seçenek, BNT 2’de yayınlanan “Fokus” programında medya kuruluşunun dört bölgesel televizyon kanalı aracılığıyla dini toplulukların hayatını yansıtan bölgesel olaylara yer verilmesidir. BNT’nin bize sunduğu üçüncü seçenek, haber yayınları kapsamında yayın imkanı sağlanmasıdır” diye anlattı.

NSROB Başkanı’nın ifadesine göre, anlaşma daha 4 Nisan 2020 Cumartesi günü saat 14: 00’den itibaren BNT 1’de yayınlanacak olan Goran Blagoev’in sunuculuğunu yaptığı “İnanç ve Toplum” programında NSROB’da temsil edilen dini toplulukların temsilcilerinin yer almasıyla uygulanmaya başlayacaktır.

Haber:L. ÇAUŞEVA
www.grandmufti.bg

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS