Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
OHAL süresi ve sonraki ay için sanatçılara asgari ücret ve sigorta primleri ödenecek

OHAL süresi ve sonraki ay için sanatçılara asgari ücret ve sigorta primleri ödenecek

10 Nisan 2020

Başbakanlık konutunda gazetecilere brifing veren Kültür Bakanı Boil Banov,” Altı aylık bir süre için güvence altına alınan kültür kurumu çalışanları ile ilgili çok önemli bir karar verildi. Kamu sektöründe çalışan sanatçıların kendilerini rahat hissetmelerini ve yeni ürünler üzerinde çalışmalarını sağladık” diye açıkladı.

Bakan, olağanüstü hal (OHAL) durumunda devletin kültür kurumlarına ve bağımsız sanatçıların desteklenmesine yönelik tedbirleri yorumladı. Banov’un ifadesine göre, serbest çalışan sanatçılara OHAL süresi ve sonraki ay için sigorta primleriyle birlikte asgari ücret sağlanacaktır.

Banov, bu önleme ihtiyaç duyan sanatçıların rahatça başvurabileceklerini kaydetti. Bakan,” Ulusal Kültür Fonu tarafından finanse edilen birçok projeyi gerçekleştirmek için OHAL sonrası için mekanizmalar geliştiriyoruz. Proje sürelerini uzatacağız, bu ekipler için de istikrar getirecek. İleriyi düşünüyoruz. Sürdürülebilirlik sağlamak için bağımsız sanatçılara yönelik kısa ve uzun vadeli bir proje geliştiriyoruz. Sosyal yardımlar söz konusu değil, bu manevi bir destek” dedi.

Bakan,” Bu, krizin en kötü yanı olan OHAL süresi ve sonraki ilk ayı atlatmak için çok önemli bir destek” diye belirtti ve önlemi hazırlamak için tüm sektörle 2 haftadan fazla çalışıldığını da sözlerine ekledi. Banov,bu önlemin serbest çalışan aktörler, ressamlar, dansçılar ve müzisyenler, yazarlar ve başka sanat alanında faaliyet gösteren büyük bir sanatçı grubunu kapsadığını belirtti. Bu destekten 2019 yılında gelirleri 1000 levanın altında olan sanatçıların da faydalanabileceği anaşıldı.

Brifingde yer alan Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Denitsa Saçeva,” Yaklaşık 1 200 kişinin desteklenmesini bekliyoruz. İşçi maaşı olarak adlandırmaya karar vermemiz tesadüf değil, çünkü bu bir sosyal yardım değil, nesnel nedenlerle çalışamayan insanlara destektir. Bu muhtemelen bize yaklaşık 2 700 000 levaya mal olacak. Bu konuda Ulusal Kültür Fonu çalışanlarıyla birlike çalışma yapacağız, dokümantasyon ve bu fonların tahsis edileceği düzeni oluşturmaya yardımcı olacağız” diye açıkladı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS