Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
23 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Satış mağazalarının yerli ürünler satışa arz etmesi zorunluluğu getirildi

Satış mağazalarının yerli ürünler satışa arz etmesi zorunluluğu getirildi

13 Nisan 2020

Hükümet bugün aldığı kararla zincir mağazalarını temsil eden satış mağazalarını yerel (bölgesel ) üreticilerden alınan Bulgar malı ürünler satışa arz etmek zorunda bıraktı. Söz konusu tedbir, ülke çapında 3'ten fazla ilde mağazası bulunan gıda ve gıda dışı mallar satan self servis perakende zincirlerinin bir parçası olan perakende satış mağazalarını kapsamaktadır.

Kabul edilen kararnamenin, küçük ve yerel üreticilere destek vermeyi ve geçim kaynaklarını korumayı amaçladığı kaydedildi. Tüketicilerin yerel üretime erişim hakkına sahip olmasının gerekli olduğu, hangi ürünleri tercih edeceklerine gelince bu onların kendi seçimine bağlı olduğu belirtildi.

Kararnameye göre, satış yerlerinde bölgesel ürün olarak belirlenmiş ilgili gıda ürünlerini sergilemek ve satmak için yeterli alan bulunmalıdır. Bu yerlerde Bulgar malı çiğ sütten üretilen süt ve süt ürünleri, balık ve balıkçılık ürünleri; taze et ve yumurta, bal, bölgesel üreticiler tarafından üretilen taze mevsim meyveleri ve sebzeleri satışa sunulmalıdır. Süt ürünlerinin tamamen Bulgar malı çiğ sütten üretilmesi zorunluluğu getirildi. Kabul edilen değişiklikler, satış yerlerine ürün tedarik prosedüründe bir değişiklik yapılmasını gerektirmez, tek amaç yerel (bölgesel) üretim arzını sağlamaktır.

Bölge üreticileri, ticari mekanlarının bulunduğu idari bölgede veya ona komşu bir idari bölgede faaliyet gösteren üreticiler veya üretici örgütleridir. Sofya ve Sofya ili idari bölgelerinin komşu idari bölgeleri Sofya ilinin ve Filibe ilinin sınırında bulunan idari bölgelerdir. Üreticilerin Çiftçi Destek Yasası’na göre kayıtlı olması veya Gıda Yasası'na göre kayıtlı bir ticari mekana sahip olması gerekir.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS