Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
15 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Ramazan ayının anlam ve önemi

Ramazan ayının anlam ve önemi

19 Nisan 2020

Ramazan ayının anlam ve önemi
Bismillahirrahmanirrahıym

Bir ramazan ayına daha bizleri sağlık ve afiyetle, madden ve manen hazırlığımızı tamamlamış halde Ramazan ayına ulaştıran Rabbimize Hamd ve Senalar Olsun.

Her hususta olduğu gibi, ramazan ayının ikamesi noktasında da örneğimiz olan sevgili Peygamberimize (sas), âl ve ashabına salatü selamlar olsun.

Muhterem Müslümanlar, kıymetli din kardeşlerim. Hepinizi sevgi ve muhabbetle selamlarım. Allah’ın selamı, rahmet ve bereketi üzerinize olsun.

Ülkemiz ve dünyada zuhur eden (meydana gelen) bulaşıcı salgın sebebiyle ramazan ayını evlerimizde ikame etmek durumundayız.

Camilerimizde çoşkulu geçirdiğimiz ramazan günlerini, cemaatle birlikte eda ettiğimiz beş vakit namazı, Cuma ve Teravih namazlarını, mukabeleleri, iftarları elbet özlüyoruz. Müslümanın niyeti amelinden hayırlıdır pek tabii. Daha evvelki yıllarda sevgili peygamberimizin (sas) “ kim oruçluya iftar ettirirse, oruç tutmuş gibi sevaba nail olur, oruç tutanın sevabı eksilmez” buyurduğu hadis-i şerife atfen iftar veren kardeşlerimiz, bu ramazanda ise Başmüftülüğümüzce Bulgaristan genelinde düzenlenen “ İhtiyaç sahibi kardeşlerimize bir kumanya” ikram edelim kampanyasına katılmalarını temenni ederiz.

Muhterem Müslümanlar ramazan ayının anlam ve önemi hakkında bilgilerimizi birlikte hatırlayalım inşallah.


Kur’an’ın nazil olmaya başladığı, orucun farz kılındığı hikmet ve Merhamet ayı Mübarek Ramazan-ı Şerif Sonsuz Merhamet, Nihayetsiz Rahmet sahibi Yüce Allah’ın Adıyla..

Muhterem Müslümanlar!

Yüce Allah biz insanları en güzel şekilde yaratmış, değer vermiş, muhatap kabul etmiş, ilahi kitaplar, örnek olmak, rehberlik etmek ve kitapları tatbik etmek üzere de Peygamberler göndermiştir. Kullarını varlık ve yokluk ile imtihan eden, saymakla bitiremediğimiz kadar çok nimetler ihsan eden, gören gözümüzü, duyan kulağımızı, sağlıklı bedenimizi ihsan eden, gafletten kurtarmak, günahlarımızı bağışlamak, sevap ve mükafatlarımızı arttırmak üzere de “Evveli rahmet, ortası mağfiret, son on günü de Cehennemden azat vesilesi olan” Ramazan ayını biz Ümmeti Muhammed’e lütfeden Cenab-ı Hak’tır. Ancak O’na ibadet eder yalnız O’ndan yardım dileriz. Yeryüzünün Halifesi kılınan Hz. İnsan, inişli çıkışlı bir hayatın sahibidir. Ramazan’a sıhhat ve afiyetle ulaşıp, bilinç ve şuurla idrak etmek, taat ve ibadetle geçirmek, ramazan ayında elde ettiğimiz güzel vasıfları da muhafaza etmeye çalışmak Nebevi öğretilerdendir.Zira Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) Recep ve Şaban aylarında “ Allah’ım Receb ve Şabanı bizlere mübarek kıldığın gibi bizleri Ramazana ulaştır” diye dua ettiler. Receb ayında nafile oruçlar tuttular, şaban ayında nafile oruçlarını arttırdılar, Ramazana hazırlık yaptılar. On bir ayın sultanı Ramazan ayı adeta sultanlara yakışır bir ihtişam ve azametle geldi. İdrak ettiğimiz her bir mübarek gece Ramazanı müjdeledi, hedef noktamızın manevi bir eğitim dönemi olan Ramazan ayı olduğu vurgulandı.

Regaip’te Kullarına Şahdamarlarından daha yakın olan, dua edin ki dualarınızı kabul edeyim buyuran Yüce Allah kullarına hitaben yine “Yok mu? Hasta olan şifa vereyim...duaları olan kabul edeyim” buyurdu, yeryüzü semasına rahmeti ile tecelli etti.

Miraç kandilinde “ Manevi yükselişlerimizi” ihsan eden Yüce Mevla, kasvetli ve hüzünlü bir dönemi, Hz. Peygamberin şahsında ilahi bir yolculuk ve ona atfen de Ümmetine hikmetli müjdeler ihsan etmiştir.

Beraate, kullarına genel Af ilan etmiş, Peygamberine şefaati Uzma hakkı ihsan etmiştir. Adım adım Ramazan ayının manevi atmosferine Cenab-ı Hak kullarını hazırlamıştır.

Ramazan ayı, Kur’anın nazil olmaya başladığı, İslam’ın beş temel esasından biri olan Orucun farz kılındığı, ihtiyaç sahibi insanların gözetildiği, iftarlar sayesinde lokmaların paylaşılarak “Halilibrahim sofraları” kılındığı, bin aydan daha hayırlı olan kadir gecesinin idrak edildiği... bilinçle bu merhaleler idrak edilerek Bayramlara ve Rıza-i bariye ulaşıldığı bir Manevi Mevsimdir.

Ramazan Ayı Kur’an ayıdır.

Hz. Muhammed (s.a.s) kırk yaşında iken, muhasebesini yapmak ve Allah’a inandığı halde şirk koşan Mekke topluma dua etmek üzere Hira mağrasına defalarca gitti...O’nu Alemlere Rahmet olarak, En güzel ahlak ile son Peygamber kılarak Nübüvvetini “ Yaratan Rabbinin Adıyla Oku” vahyi ile Tebliği vazifesini Kadir gecesinde ihsan etti...Bin aydan hayırlı olan Kadir gecesini de adeta Ümmeti Muhammede bir kader gecesi olarak ihsan etti...

Kur’an kavramı : en çok okunan sürekli okunan kitap manasındadır. Bundan dolayıdır ki Peygamberimiz “ Sizlerin en hayırlıları Kur’an-ı öğrenen ve öğretenlerdir” buyurmuşlardır. Kur’an inanlara yol gösteren, rehberdir. Şifa ve Müminlere Rahmet olarak gönderilmiştir.Peygamberimizin önemli sünnetlerinden biri de Mukabeledir. Halkalar halinde ramazan ayında Kur’an-ı Hatmetmektir. Hamd olsun bir çok camiilerimizde mukabelelere devam edilmektedir. Bununla birlikte Ramazan ayında bir de Kur’anın mealini dikkat ve iz’an ile okumak gerekmektedir. Yaratıcım bana ne buyuruyor, benim hayırımı ve iyiliğimi murad eden Yüce Allah neleri emrediyor, neleri yasaklıyor, v.b bir çok konuların cevaplarını bulacağımız Yüce Allah’ın biz kullarına gönderdiği son evrensel mesajını bu hikmteler ile okumalıyız.Mevlam Cümlemize Kur’an-ı Kerimi aslından okumayı, anlamayı ve hassaten Peygamber Efendimizin Hadisleri ile birlikte hayatımıza taşımayı, gündem yapabilmeyi nasip eylesin. ( Âmin).

Ramazan Oruç Ayıdır.

Yüce Allah “ Ey iman edenler oruç tutmak sizden öncekilere farz kılındığı gibi sizlere de farz kılındı, umulur ki ittika edenlerden olursunuz “ buyurmaktadır. Kudsi hadiste de “ kulumun bütün ibadetleri kendisi içindir, oruç müstesna O benim içindir, mükafatını da bizatihi ben vereceğim” müjdesini verir Cenab-ı Hak. Oruç tutanlar için cennette Reyyan kapısı olduğunu ve “ Allah’a inanarak, mükafatını ondan bekleyerek orucunu tutanın günahlarının af oluğunu” müjdeleyen Peygamberimiz (s.a.s), orucun güçlü irade ve ahlaki değerler kazandırması gerektiğini “ oruç tuttuğu halde, yalanı ve usulsüzlüğü yapanın aç kalmasına Yüce Allah’ın ihtiyaç duymadığını ifade eder. Oruç ibadeti müminleri adeta melekleştirir. Melekler yemez içmezler, nurdan yaratılmış cinsiyeti olmayan, sürekli taat ve ibadette olan varlıklardır. Müminler de seher saattindeki sahurdan, akşam namazına kadar yemezer içmezler, evli oldukları halde fiili birliktelik yaşamazlar, hırs hasetle hareket etmezler, münakaşa ve tartışma ortamlarında “ Ben oruçluyum” derler oradan ayırırlar.Oruç sayesinde ihtiyaç sahibi insanların yaşadıkları zorlukları yakinen yaşamış olan müminler, daha duyarlı olurlar böylelikle onları yeniden topluma kazandırabilmek için yardım ellerini uzatırlar fakirlere, ve böylelikle dualarına nail olurlar.

Kıymetli müminler Ramazan ayında Başmüftülüğümüz, İslami Eğitim kampanyası düzenliyor. Sizlerin yardımları ve katkıları ile Bulgaristan genelinde Kur’an kurslarının arttırılması, irşad faaliyetlerinin ve etkinliklerin çoğaltılması hedefleniyor. Gündüzleri oruç, iftarda sevinç anı ve paylaşma, müteakip Teravih ile esenlik ve rahatlama, gece sahura kalktığımız zaman Teheccüt ve niyaz ile vaktimizi verimli kılacağımız Ramazan ayının ardından Cenab-ı Hakkın Rızası ve Muhabbeti ile Ramazan Bayramına ulaşacağız inşallah. Cenab-ı Hak cümlemizi Peygamberimizin Müjdesina nail eylesin “ Kim Allah’a inanarak ve mükafatını ondan bekleyerek Ramazan ayını ( gündüzleri oruçlu, geceleri beş vakit namaz ile birlikte Teravihi) ikame ederse geçmiş günhaları bağışlanır. Bütün güzellikleri ihtiva eden ramazan ayında kazandığımız güzel vasfıları muhafaza edebilmeyi, dünyanın ramazan, ukbamızın Bayram olmasını niyaz ederim.En güzel isimlerin sahibi Yüce Allah ilmimizi arttırsın, ahlakımızı güzelleştirsin, ihlas ile ibadetimizi kolaylaştırsın, dualarımızı kabul buyursun. Şafi ismiyle bütün insanlara şifalar ihsan etsin. Sıhhat ve afiyet bahşeylesin.

Müşterek dualarla
Beyhan MEHMED
Kırcaali Bölge Müftüsü

Not: 23.04 Perşembe akşamı ilk Teravih kılanacak. 24.04 Cuma günü ramazanın başlangıcıdır, ilk oruç günüdür. Nisap miktarı 6600 levadır, Sadaka-i fıtır en az 6 levadır.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS