Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
14 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bankalar 220 bin kişiye 4 500 levaya kadar kredi sağlayabilir

Bankalar 220 bin kişiye 4 500 levaya kadar kredi sağlayabilir

21 Nisan 2020

Bulgaristan Kalkınma Bankası’nın (BDB) devletten sermaye desteği aldığı ve ticari bankalara teminat ve yeniden finansman sağlayacağı koşullar temelinde yapılan hesaplamalar, vatandaşların BBR'nın desteğiyle ticari bankalardan 4 500 levaya kadar 220 000'den fazla faizsiz kredi temin edilebileceğini göstermektedir.

Hükümet, faizsiz kredileri finanse etmek amacıyla BBR’nin sermayesini 200 milyon ëåâà àrtırdı. Bu, BBR’nin bankaların toplam 1 milyar levanın üzerinde faizsiz kredi vermesini garanti etmesini ve yeniden finanse etmesini sağlamaktadır. Böyle bir kredinin tek tutarının 4 500 levayı geçmemesi durumunda ticari bankalar, 220 000'den fazla faizsiz kredi sağlayabilecek.

BBR’den yapılan açıklamaya göre, Paskalya tatil günlerinin sonunda vatandaşlar, BBR’nin ortaklık anlaşmaları imzaladığı bankalara faizsiz kredi başvurusunda bulunabilecek. Bu BBR programına katılmak için 12 banka başvurdu.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Mutabakat prosedürünün, mali kaynakların Paskalya tatil günlerinden sonraki ilk günlerde pandemiden zarar gören kişilere ulaşması için kısıtlanması bekleniyor”.

Faizsiz kredi garanti programı, Bulgaristan hükümetinin sigortalı primlerini kendileri ödeyen ve iş sözleşmeleri kapsamında çalışan kişileri olağanüstü hal durumda korumaya yönelik kriz müdahale tedbirlerinin bir parçasıdır. Onlar, bir seferde veya her biri 1 500 BGN'lik üç dilimde 4 500 BGN'ye kadar faizsiz kredi alma fırsatından yararlanabilirler. Kredi alanlar ne teminat ödemesi yapacaklar, ne kredi faizi, ne kredi komisyonu ne de gecikme faizi ödeyecekler. Kredilerin maksimum geri ödeme süresi 5 yıl, minimum 6 ay ve ödemesiz dönem maksimum 24 aydır.

Vatandaşların faizsiz kredi almak için yerine getirmesi gereken şartlar, insanların önce bankaların aldığı bir önlem olan kredi ödemelerinin altı ay süreliğine durdurulmasını (moratoryum) talep etmesine ve daha sonra faizsiz bir kredi (devlet tedbiri olan) için başvurmasına ve moratoryum süresi bittikten sonra ödemelerin ertelendiği kredinin tamamını veya bir kısmını geri ödemelerine imkan vermektedir.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS