Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
BSP, karantinadaki kişilerin akıllı telefonları üzerinden takip edilmesinin iptalini istedi

BSP, karantinadaki kişilerin akıllı telefonları üzerinden takip edilmesinin iptalini istedi

22 Nisan 2020

Bulgaristan İçin Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) İttifakı, İçişleri Bakanlığı (MVR) yetkililerinin karantinaya alınan vatandaşların mobil cihazlarındaki verilere erişmesine izin veren Elektronik Haberleşme Kanunu’ndaki değişikliklerin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Sosyalislerin endişesi, bu değişikliklerin sadece olağanüstü hal (OHAL) sırasında geçerli olmayacağı ve vatandaşların haklarını ihlal ettiği yönündedir.

Bulgaristan İçin BSP İttifakı Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Krum Zarkov,” Bu metinlerin çok kusuru vardır, ancak büyük risk şu ki, kötüye kullanmaya kapı açıyorlar ve çok sayıda insanın kitle halinde izlenmesine olanak veriyorlar. Bu metinler, halk sağlığını koruma bahanesiyle Olağanüstü Hal Kanunu’na dahil edildi” diye kaydetti. Söz konusu kanun teklifinin Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisi ve Birleşik Vatandaşlar İttifakı tarafından desteklenmesinden duyduğu öfkeyi dile getiren milletvekilinin ifadesine göre, onlar böylece polislerin, haklarında takip emri çıkartılmadan insanları akıllı telefonları üzerinden takip etmelerine izin vermişlerdir.

Zarkov, tasarıda yapılan değişikliklerin, klasik bir eylem modeli olarak tanımladığı gerekli tartışma olmaksızın ayak üstü birinci ve ikinci okuma arasında yapıldığını açıkladı.

Milletvekili,”Anayasa Mahkemesi’nden birinci ve ikinci okuma arasında ilk okumada kabul edilen yasa tasarısı ile herhangi bir bağlantısı olmadan ne ölçüde öneriler yapılabileceğine karar vermesini isteyeceğiz” diye ekledi ve özellikle hükümetin üzerindeki parlamento denetimini sabote ettiği ve medya ile sivil toplumun köşeye sıkıştırıldığı bir zamanda Anayasa Mahkemesi’nin rolünün çok önemli olduğunu vurguladı.
Zarkov, sosyalistlerin Anayasa’ya aykırı olarak ilan edilmesini istediği tartışmalı dört metni destekledikleri için diğer partilerle kararı danışmadıklarını belirtti.

Anayasa Mahkemesi’ne başvuru dilekçesini Bulgaristan İçin BSP İttifakı Genel Başkanı Korneliya Ninova ve daha 62 milletvekilinin imzaladığı anlaşıldı.

Başvuru dilekçesi Anayasa Mahkemesi’ne Krum Zarkov ve Georgi Svilenski tarafından sunuldu. Onlara başvuru sunumunda Bulgaristan İçin BSP İttifakı Meclis Grubu Sekreteri Filip Popov eşlik etti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS