Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
KNSB: 114 KOBİ’den 91’i koronavirüs krizinden etkilenmiş durumda

KNSB: 114 KOBİ’den 91’i koronavirüs krizinden etkilenmiş durumda

24 Nisan 2020

Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (KNSB) verilerine göre, koronavirüs (COVID-19) krizinden şimdiye kadar 91 orta ve büyük ölçekli şirket etkilendi. Bu şirketlerin 47 300'den fazla çalışanı var. 24 Nisan itibariyle koronavirüs salgınının etkilerinden dolayı şirketler ve kuruluşlarda yaşanan sosyal gerginlikler hakkındaki KNSB’nin bölge şubeleri aracılığıyla yapılan araştırmadan elde edilen veriler bunu göstermektedir. Gözlemlenen toplam işletme sayısı 114'tür.

Sosyal gerginlik tespit edilen şirketlerin % 78'inde işçiler ücretli izin,% 26'sında - ücretsiz izin kullanırken, işletmelerin %13'ünde işten çıkarmalar gözleniyor veya işten çıkarmalar planlanıyor.

Krizden en çok etkilenen işçiler Kazanlık, Blagoevgrad (Yukarı Cuma), Dobriç (Hacıoğlu Pazarcık), Stara Zagora (Eski Zağra), Dimitrovgrad (Kayacık), Vratsa (İvraca), Sliven (İslimye), Gabrovo, Razlog, Bansko, Burgaz, Varna ve Haskovo (Hasköy) şehrinde çalışanlardır.

KNSB’de görevli uzmanlar, sendikal yapıları olan 68 şirket, kuruluş ve kamu kurumundaki durumu yakından izlemiştir. Bunlardan dördü veya yüzde 6'sında dört saatlik işgününe geçiş gözleniyor. İzlenen şirketlerden biri 6 saatlik işgününe geçmeye yönelik harekete geçti. 10 şirket veya şirketlerin toplam yüzde 15'i 60/40 tedbiri için başvuruyor. Şirketlerin %10 veya yedisi işçilerinin tamamen veya kısmen ücretsiz izne çıkarmıştır.

İki şirket emeklilik yaşını doldurmuş çalışanlarını işten çıkarıyor veya süresi dolmuş belirli süreli sözleşmeleri yenilemiyor. En fazla şirket, çalışanlarını tamamen yıllık ücretli izne ya da planlanan takvim doğrultusunda yıllık ücretli izne çıkarma tedbirine başvurmuştur. İzlenen şirketlerin 21’i veya yüzde 76’sı bu tedbire başvurmuştur. İki şirketin, İş Kanununun 267.maddesinin tanıdığı imkandan faydalandığı gözleniyor. Aynı şirket tarafından birden fazla tedbir alındığı için başvurulan tedbirlerin toplam sayısı yüzde 100'ü aşıyor.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS