Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
31 Mayıs 2020
HABERLER » Kırcaali
HÖH Başkanı Karadayı, Bulgarlaştırma süreci kurbanı Kazim Paşa’nın anısına saygı gösterdi

HÖH Başkanı Karadayı, Bulgarlaştırma süreci kurbanı Kazim Paşa’nın anısına saygı gösterdi

30 Nisan 2020

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi, koronavirüs salgını nedeniyle ülkede olağanüstü hal koşullarında uygulanan anti-salgın önlemlerin bir parçası olarak toplu etkinliklerin yasaklanmasından dolayı 1972 yılında zorunlu asimilasyon girişimi sırasında öldürülen Kazim İbrahim Paşa’nın anısına Ardino’nun (Eğridere) Byal İzvor (Akpınar) köyü meydanında geleneksel olarak gerçekleştirilen anma mitingini iptal etti.

HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı başta olmak üzere HÖH milletvekilleri, HÖH’lü Belediye başkanları, Belediye Meclis Başkanları ve Kazim Paşa’nın oğulları, Rodop köyünün merkezinde bulunan anıt çeşmeye ve 1972 yılında Bulgarlaştırma sürecinin ilk aşamasının uygulandığı sırada Kazim Paşa’nın silahla vurularak öldürüldüğü Dere Mahalle’de bulunan yere konulan anıt taşına çelenk ve çiçek sundular.

Anma töreninde Karadayı ile birlikte HÖH Kırcaali İl Başkanı ve Ardino Belediye Başkanı Müh. İzzet Şaban, Kırcaali milletvekilleri Adlen Şevket ve Erol Mehmet, Ulusal Meclis 42. ve 43.dönem milletvekilleri Müh. Erdinç Hayrulla ve Saliha Emin, Momçilgrad (Mestanlı) ve Çernooçene (Yeni Pazar) belediye başkanları İlknur Kazim ve Aydın Osman, Ardino, Çernooçene ve Momçilgrad Belediye Meclis başkanları Sezgin Bayram, Bedriye Gaziömer ve Ersin Ömer, HÖH Kadın Kolları ve HÖH Gençlik Kolları temsilcileri ve Kazim Paşa’nın oğulları olan İbrahim ve Basri Kazimoğlu kardeşler hazır bulundular.

Anma töreninde Byal İzvor köyü ve köyün Diamandovo Mahallesi imamları Arslan Hayrula ve Mümün Mehmet, Kazim Paşa ve tüm Bulgaristan süreci kurbanlarının ruhları için dua okudular. İki imam, sağlık şifa ve Bulgaristan ve tüm dünyada koronavirüs salgınının son bulması için dua ettiler.

Anma töreni, anti-salgın önlemlerine sıkı bir şekilde uyularak gerçekleştirildi.

Etkinlik, HÖH Ardino İlçe Yönetim Kurulu tarafından organize edildi.

Güner ŞÜKRÜ

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


fes 2020-05-01 12:49:33
Fotoğraflara baktığımda DPS'in Türklerin partisi olduğunu bir kere daha hissettim.
Türk 2020-05-03 08:57:38
Anma törenine Bulgar gelecek değil tabi ki Türklet gelecek.
Ali 2020-05-09 02:13:59
Fes abi hislerin gercekci mi diye merak ediliyor? Hislerini biraz daha aciklarsan millet anlar onlarin ne kadar samimi oldugunu. Böyle reklam cümle kurmakla eterli olmaz
fes 2020-05-11 15:29:18
Hisleri açıklamak çok zordur, anlayan anlar anlamayan geçip gider. Eşeğin önüne sarı saman ve sarı altın koysan, eşek değerli olan altına değil de değersiz olan samana gidecektir. Köpek de değerli değersiz her yanına yaklaşan insana havlar. Yani senin anlayacağın eşekle köpek hakiki hisleri anlayamazlar. Bunları sene önce Heaklitos demiş, benim sözüm değildir.
DaliOsnan 2020-05-13 10:03:19
Yaratan her canlıya ayakta kalması için hisiyet vermiş.
İnsanoğluna verilebileceğin EN BÜYÜK cezasını vermiş Fes.
İnsana öleceğini bilerek yaşatmak ona verilebilecek en büyük cezadır.
İşte senin verdiğin Eşek ile Köpek örneklerin bu hissiyatı onlara verilmemiş.

Arsalar yaşamak için öldürür.
Kurt ise öldürmek için yaşar.

Köpek ise her önüne gelene havlamaz ona kime havlayacağının hissiyatını vermiştir yaratan.

Ne YAZZIK ki yaratan onlara insana verdiği

Eşeğin hissinde en değerli şey güzel güzel OT tur.

Yaratan insana verdiği şuğurun hepsini o HAYVANLARA vermemiştir.
fes 2020-05-13 16:44:18
Bu eşek ve köpek hikayelerini Heraklitos 2500 sene önce anlatmış. Hakikat nedir, hakikati kim görür kim görmez tartışmalarında eşekle köpek örneğini vermiş. Yani adam demek istiyor ki, hakikati bazıları görür, bazıları da eşekle köpek hikayesinde olduğu gibi görmez.

Neden bazıları görüyor da bazıları görmüyor konularını da Heidegger "Varlık ve Zaman" adlı yapıtında işlemiş. Bunları burada anlatmaya kalkışırsam herkesin canı sıkılır.

2005 senesinde Mestanlı'da bir bulgarın dükkanında Todor Jivkov portresinin asılı olduğunu gördüğümde şaşıp kalmıştım. Herkes Jivkov'u bir diktatör olarak görürken adam ondan o kadar hayran ki portesini dükkanına asmış.
1453 2020-05-13 19:46:45
Allah rahmetini gani eylesin Kazım Paşam. Sen Rumeli Türklerinin yüz akısın.
Osman 2020-05-17 02:01:51
Fes Dayicigim, sen sözleri ve sözlerin anlamini karistirmaya baslamissin gözüküyor. Nedir o his, senin hislerin, köpek , kedi esek falan filan. sen bazi kitapciklar okudugun bellide, onlarin özetini kullanmakta zorluk cekiyorsun - ifadeleri karistirmaya baslamissin - haplarin eksik mi geloyor diye merak ediliyor. Yardimdan ihtiyacin varsa söyle de yardimci olalim
fes 2020-05-18 11:11:49
Osman, kendini çok genç beni de yaşlı biri olarak mi görüyorsun? Belki senden genç olabilirim, ama tersi olsa bile birine Dayıcığım diye hitap etmek adaba uygun değildir. Heraklitos'un köpek hikayesini hatırlatalım; köpeğin yaptığı neydi, her önüne gelene ayırt etmeksizin havlamasıydı.

Lisede matematiği çok kötü bir arkadaşım vardı, matematik öğretmeninden nefret ediyordu; ben kendisine yardımcı olmak istedim, benden de nefret etmeye başladığını görünce hemen vazgeçtim.

Öyledir; bazılarına bir problemi yüz defa anlatsan yine de bir şey anlamaz. Heroklitos'un eşek hikayesi buna yöneliktir; eşek değerli olan altına değil değersiz olan samana yönelecektir.

Gel gelelim bu anlattıklarımdan da bir sonuç çıkaramadı isen Osman, ne yapalım, seni de öyle kabul etmek gerekir
DeliOsman 2020-05-18 12:07:24
Fes senin önüne altın ile ot koysalar otu seçmedin değil mi. Ot senin için değerdiz.

Ama EŞEK olsaydın kesin OTU seçerdin.

Aynı kopek hikayede gibi. Yaratan da köğeğe HİS vermiş. Her önüne gelene havlamaz.

Kendini KÖPEK olduğunu düşün. Her önüne gelene HAVLAR mısın.
Osman 2020-05-19 01:06:34
Dayi demek kabul edilmedi, o zaman Fes abicigim demek belki kabul bulur. Fes abicigim senin yasini bilmem fakat yazdiklarina ve kavramlari karistirmalarina bakilirsa kimlik yasin kücük olsada, bir beyin asinmasi oldugu ve ruhsal eksikligi oldugu ortada. Abicigim kusur belleme, bunu senin yazdiklarin, kullandigin sözler ve kurdugun cümlelere dayali söylüyorum, yani senin haraketlerinin bir özetlemesi gibi kabul et bu sonucu. Ufak bir gelisme varsa o da senin son iki yazinda HÖH=DPS kavramlarini kullanmaman, fakat. Dogru yoldasin devam et, abicigim!
fes 2020-05-19 11:03:00
Birinci yazı bana göre mantıktan yoksun bir yazı, tamamen saçma; dolayısıyla saçmaya cevap vermek saçma olur.

İkinci yazı ya gelince, hakkımda istediğini düşünebilirsin, bundan dolayı bir kızgınlığım alınganlığım söz konusu değildir.

Gel gelelim yazdıkların hakkında benim düşüncelerimi, samimi inancımı merak edenler varsa söyleyeyim: seni tamamen cahil, kavramın ne olduğunu bile bilmeyen, ama buna karşın ukala ukala ahkam kesen biri olarak görüyorum.
DeliOsman 2020-05-20 07:51:04
Yorumunuz küfür, hakaret ve ya rencide edici cümleler içerdiği için silinmiştir!
Osman 2020-05-22 20:06:06
Fes abicigim, senin hakkinda yazdiklarim benim kisisel düsüncem degil. Bu yalniz senin kullandigin sözler, kurdugun cümleler ve bu söz ve cümlelerle ortaya sürdügün karmasa tablo. Senin etrafta insanlari kücümseme, asaga görme ve cok zaman hakaretten öte cümleler kurdugunu herkes biliyor. Bunlarda cok fazla degisme görülmüyor. Senden dolayi insanlar bu sitede görüslerini ifade etmekten vaz gectiklerini de herkes biliyor. Senin haraketlerini analiz yapinca senin gözünde her sey her sey sacma oluyor
fes 2020-05-23 21:35:13
Analiz kavramının ne olduğunu biri burada yapmıştı, ama sen yine hiç bir şey öğrenmemişsin. Senin analiz falan yaptığın yok, desteksiz iddialarda bulunuyorsun, başka da bir şey yaptığın yok. Ha bir de ithamlarda bulunuyorsun, bağnaz katolik papazı gibi onu bunu itham ediyorsun
Sarıklı 2020-05-24 08:02:56
Sitede yazanlar neredeyse kalmadı.
Site Fes tarafından tamamen değersizleştirildi.
Onun anacı zaten buydu ve yollardan beti aynı kararlılıkla tutumunu sergiledi ve başardı.
Kim ne yazarsa yazsın k yazıya kulp uydurur felsefe tapardı.

Tartışmalara kesinlikle nokta koyardı.
Osman da düzgün bi şekilde Fes “arkadaşı” özetlemiş olmuş.
BG li 2020-05-24 08:05:18
Fes arkadaşa bi soru.
Fes DPS neden Türkletin partisidir.
Cevabın ÇOK önemli.
fes 2020-05-25 17:29:15
Bütün soruları bana sormayın, başkalarına da sorun. Seçimlerde türklerin oylarının ekseriyetini alıyorsa, bulgarlaştırma sürecinin şehitleri için anma töreni yapıyorsa bana göre Türklerin partisidir.

Gel gelelim kimseyi benim gibi düşünmeye zorladığım falan yok, isteyen benden farklı düşünebilir. Herkesin özgür iradesi var, istediği gibi düşünebilir.
Zafer 2020-05-26 02:22:40
BG li Kardes, fes Corbaciya "DPS neden Türklerin partisidir" yerine soru DPS neden yaklasik 30 yildir BG`de Türklerin hak ve hukuklarini savunan bir zaman olmadi ve olamadi diye sormak daha mantikli ve daha gercegi yansitan soru olur. Tabii, bu site vastasiyla görüslerini dile getirmeye calisan tüm Kardesler fes Corbaciyin cevabini merakla bekliyorlar.
BGli 2020-05-26 15:57:24
Fes cevap vermemişin bu cevap değil.
Bulgaristan Türkleri kesinlikle DpS yönetiminden ADİMİKADYON ŞEHİTLERİMİ anmak İSTEMİYOR.
DpS yönetimi buna rağmen arsızlık yapıp gidip çelenk koyarak şehitlerin kemiklerini sızlatıyorlar.
Neden mi Fes.
O şehitler Bulgaristan Türkleri anadilini zorunlu müfredatta okuyarak dinini serbestçe öğrenerek özgürce Türk ve Mülüman olarak yaşam için şehid oldular.

Senin avukatlığını yaptığın o DpS yönetimi şehitlerin sabasına sahip çıktılar mı.
DpS Vidin Vratca Plevne Türklerin yaşamadıkları yerlerden de oy alıyor oyların hepsi Bulgarlardan dır.
Ha söyle şimdi DpS Türkletin partisi mi.
fes 2020-05-26 20:49:28
Hakları savunmaktan ne anlıyorsun, onu bir aç Zafer. Ne demek istediğin pek belli olmuyor da, ondan daha açıklayıcı olmanda yarar var.

Benim anladığıma göre sen "ben oy verdim, gitsinler Sofya'ya, benim her istediğimi söke söke alsınlar" mealinde bir düşünceyi dile getiriyorsun galiba?

Eğer öyleyse demek senin parlamanter demokrasiden, ana yasadan, devlet egemenliğinden, uluslar arası ilişkilerden haberin yok. Ayrıca, eğer DPS'nin Türklerin partisi olduğuna inanmıyorsan, git bir tane Türklerin partisi kur, ne istiyorsan onu yap Zafer. Hadi bakalım, görelim seni.
Fehim Osman 2020-05-27 13:52:17
Ramazan bitti, burasını açın artık.
BGli 2020-05-29 13:01:50
Fes senin yanıtın zaten yıllardan beri değişmedi yine aynı yanıt.
Sen tartışılacak biri değilsin.
fes 2020-05-29 13:11:50
Görüşlerim niye değişsin? Bazı görüşler hiç değişmez, değişmesi de gerekmez. Ha görüşün zayıflığını biri gelir çürütür, geçersizliğini kanıtlar o zaman görüşümüzden vazgeçer, geçerli olanı kabul ederiz.

Dps istese bütün haklarımızı bir bir alır görüşü mantıktan yoksun bir görüştür. Bulgar devletinin ve kamu oyunun "vermiyorum" dediği şeyi nasıl alacağınızı açıklamalısınız.
Aladağılı 2020-05-29 22:59:23
Yorumunuz küfür, hakaret ve ya rencide edici cümleler içerdiği için silinmiştir!
Numan Nalcı 2020-05-30 08:33:55
Yorumunuz küfür, hakaret ve ya rencide edici cümleler içerdiği için silinmiştir!

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 31 MAYIS 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:81 348
-Son 24 Saat Test Sayısı:606
-Toplam Vaka Sayısı:2 513
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:14
-Toplam Vefat Sayısı:170
-Son 24 Saat Vefat Edenler:1
-Yoğun Bakımda Olanlar:17
-Toplam İyileşenler:1 074
-Son 24 Saat İyileşenler:10All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS