Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
31 Mayıs 2020
HABERLER » Kırcaali
Küresel gıda krizine karşı TİKA’dan Balkanlara tarım diplomasisi

Küresel gıda krizine karşı TİKA’dan Balkanlara tarım diplomasisi

02 Mayıs 2020

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kovid-19 kıskacındaki Balkanlar'da, Gıda ve Yaşam Güvenliği Programını genişletiyor.

Kovid-19 salgını başlamadan önce Balkanlar ve Doğu Avrupa ülkelerinde tarımsal kalkınma programlarını uygulayan TİKA, muhtemel gıda krizine karşı geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamaya çalışan soydaş ve akraba toplulukların yaşadığı bölgelerde yardımlarına devam ediyor. TİKA, tarımsal destek ve sorunlara yönelik ilave olarak başlattığı Tarımsal Diplomasi faaliyetleri kapsamında elde ettiği saha ve resmi verilere göre muh temel gıda krizinin etkisini azaltmak için ülke bazlı proje ve programları hazırlamaya başladı.

Gıda ve Yaşam Güvenliği Programı kapsamında Balkanlar’da tarımsal kalkınmaya, göçün engellenmesine, soydaş ve akraba toplulukların gıda ve yaşam güvenliğini sağlamaya yönelik çalışma başlatılmıştı. TİKA’nın bu kapsamda “Bosna Hersek’te Topraksız Dikey Tarım Uygulamaları ile Kentsel Emekli Ve Engelli Nüfusun Yaşam Kalitesinin Artırılması”, “Organik Ceviz Yetiştiriciliği ile Yoksulluğun Azaltılması ve Kırsal Kesimdeki Kadının Güçlendirilmesi”, “Örtüaltı Yetiştiriciliğin Yaygınlaştırılması ile Kadınların Kalkınmaya Katılımının Desteklenmesi”, “Kırsal Alanda Güvenilir Arı Ürünlerini Üretimi ve Pazarlanması” gibi projeleri hayata geçirdi.

Hem gıda hem de geçim kaynaklarının salgın nedeniyle risk altında olduğu ve salgının başlıca etkileyeceği sektörün tarım olduğu bu dönemde savunmasız ve kırılgan grupları korumak ve pandeminin gıda sistemi üzerine etkilerini hafifletmek için TİKA Balkanlarda hızlı önlemler almaya başladı.

Bütün Dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 pandemisine karşı en savunmasız ülkeler arasında bulunan ve Mart 2020 sonu itibariyle ülkede yaklaşık 100.000 kişinin farklı sebeplerden dolayı işsiz ya da çalışamaz duruma geldiği Bosna Hersek' te TİKA 500 aile için doğrudan tarımsal üretime geçti. Bosna Hersek Federasyonu'nda 2019 yılında toplam tarım üretiminin 2018 yılına göre %7,3 oranında gerilediği biliniyor.

Bosna Hersek'te 10 Belediye Gıda Programına Dahil edildi

Mevcut tarımsal üretimin sürdürülmesi ve kendine yeterlilik konusunun önemininin farkında olan TİKA, Bosna Hersek’in koronavirüs mücadelesinde “Tohum Destek Projesi” ile yanında olmaya devam ediyor. Bosna-Hersek'te özellikle son yıllarda 'Balkanlar ve Doğu Avrupa Ülkeleri Gıda ve Yaşam Güvenliği Destekleme Programı' kapsamında çeşitli tarım projeleri uygulanıyor.

Kovid-19 mücadelesi kapsamında sürdürülen tarımsal destek projelerinin farklı bölgeleri de kapsayacak şekilde genişletilmesi için çalışmalar başlatıldı. Çalışmaların ilki olan, Tohum Destek Projesi için Doğu Bosna’da 10 belediye ile iş birliği yapıldı. Bu proje ile genel tüketime uygun ürünlerde yaz dönemi ekilişinde kesinti olmaması aynı zamanda kırılgan kitlenin üretime yönlendirilmesi dolayısıyla da tarım alanlarının etkin şekilde kullanılmasıyla tarımsal üretimin devamlılığı ile muhtemel gıda krizinin önüne geçilmesi ve gıda güvenliğinin desteklenmesi amaçlanıyor.

Kırılgan aileler hedefte

Özellikle emekli ve 65 yaş üstü ailelerin temel gıda gereksinimini karşılaması ve geçimlik tarımsal üretiminin desteklenmesi için gerekli ürün deseninin belirlenmesi, Saraybosna Üniversitesi Ziraat Fakültesi akademisyenleri tarafından ailelerin beslenme öncelikleri göz önüne alınarak yapıldı. Gorazde, Pale Praça, Rogatica (Zepa), Breza, Vareş, Maglaj, Gornji Vakuf, Sapna, Teoçak, ve Çeliç Belediyeleri ile gerçekleştirilen çalışmada Belediye tarım danışmanları da aktif rol alıyor.

Mevsimsel ekim çalışmaları ile eş zamanlı olarak başlanan projede; 500 aileye 13 ton tohum, 13 ton gübre desteği sağlanarak 500 dekar alanda patates, soğan, fasulye, havuç ve maydanoz üretiminin desteklenmesi amaçlandı.

Amaç Yaşam Güvenliğini desteklemek

Bosna Hersek’te toprak mülkiyetinin çoğunlukla özel mülkiyette olması sürdürülebilir gıda güvenliğinin sağlanmasında belediyeler aracılığıyla aile işletmelerinin desteklenmesinin önemini ortaya koyuyor.

Salgının küresel ekonomiye olumsuz etkisinin özel sektör üzerinde oluşturduğu baskı göz önüne alındığında bu projenin salgın döneminde işsiz kalan Boşnak gençler ve aileleri için de bir fırsat olduğu anlaşılıyor. Kendi tüketimi için üreten tarım kesiminin bu yolla ekilmeyen tarımsal üretim alanlarını artırması da Bosna Hersek’te aile ve ülke ekonomisi açısından da projenin çarpan etkisini oluşturuyor.

TİKA bu süreci üretimi teşvik eden başta eğitim ve proje girdi temini olmak üzere yeni projelerle desteklemeye devam edecek. TİKA tarım sektörünün stratejik bir öneme ve konuma sahip olduğunun daha çok anlaşıldığı bu kriz döneminde bitkisel ve hayvansal üretimin devamlılığı ve gıda arz güvenliğinin garanti altına alınmasına ayrıca önem veriyor.

Kaynak: Yenibalkan


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


anonim 2020-05-02 20:00:37
Sayın kırcaali haber internet gazetesi yorumcuları,bosnalılar TİKA YA PROJE SUNUYOR malı götürüyor,makedonyalılar aynen,batı trakyalılar uyumuyor onlarda TİKA desteğinden faydalanıyor,kırcaalili kardeşlerimiz sizlerde uyanın bu yardım yağmuru her zaman yağmaz,ortam çok uygun,projeler sunun,heyetler gönderin,seçilmiş belediye başkanlarını rahat bırakmayın,araştırsınlar, koşuştursunlar,akıllarına gelen her projeyi sunsunlar,meyvelerinden bir zaman gelir faydalanırsınızz.
HasanSabri 2020-05-15 08:32:14
Yıllardan beri Bulgaristan Türkleri hele bir şekilde seçilmiş olanlar Türkiye ile yakınlaşmadan ÇEKİNİYORLAR.
Hala o seçilmiş Türklerin devletkorlusu geçmemiş.
Türkiye ile yakınlaşmak bazı devlet adamları tarafından hele o “partiyi” kanadı SUÇ olarak değerlendiriliyor.
Bu KORKU var oldukça resmî temaslardan öteye geçilmeyecektir.
Eğer seçimle iş başına gelen Bulgaristan Türkletin birazcık cesaretleri olsaydı bu gün çok şeyler başka olabilirdi.
anonim 2020-05-15 15:11:52
Hasan bey,yüzde yüz haklısınız.Seçilmiş olanlar kendilerinde cesaret bulacaklar,TİKA nın verdiği yardım paketlerine teşekkür edecekler ve bölgemizdeki tarımın,ticaretin,sanayinin ve en önde türkçe teknik eğitimin gelişmesine katkılarının bir an önce hayata geçmesinde ısrar edecekler,yerimden olurum korkusu ile yaşanmaz.
Çekingenlere umut vaat edin.BU bölge basını olan,parası basılan,bayragı olan bir geçmişi vardır.
Bostancı 2020-05-15 18:08:19
Komünizm döneminde olduğu gibi demokrasi dönemdede Bulgaristan Türklerine Türkiye ile irtibat HALA SUÇTUR.
Şimdi bu yazıyı KIRCASLİ haber yayınlamayacak çünkü bu korkunun ucu DPS yönetimine ve baş müftülüğün yönetimlerine kadar uzanıyor.

TİKA tek Bulgaristan’a giremiyor sebebi Türk belediyeleri ile DPS yönetimi ile baş müftülüğü bu konuda KESİNİLKLE girişimde bulunmuyorlar.

Türkler adına çok YAZZIK.
Adem 2020-05-19 01:09:50
Tesekkürler Türkiye, tesekkürler TIKA! Iyi ki varsiniz, iyi ki yardim elinizi uzatiyorsunuz! Sizinle gurur duyuyoruz!

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 31 MAYIS 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:81 348
-Son 24 Saat Test Sayısı:606
-Toplam Vaka Sayısı:2 513
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:14
-Toplam Vefat Sayısı:170
-Son 24 Saat Vefat Edenler:1
-Yoğun Bakımda Olanlar:17
-Toplam İyileşenler:1 074
-Son 24 Saat İyileşenler:10All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS