Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7442 Lv.
GBP GBP 2.1593 Lv.
TRL TRL 0.2545 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
08 Temmuz 2020
HABERLER » Dünya
Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı’nın Şuşa’nın işgalinin 28. Yıldönümü Açıklaması

Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı’nın Şuşa’nın işgalinin 28. Yıldönümü Açıklaması

08 Mayıs 2020

28 sene önce, 8 Mayıs 1992 yılında Ermeni Silahlı Kuvvetleri tarafından işgal edilen Dağlık Karabağ bölgesinin Şuşa şehri, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin en önemli kültür merkezlerinden biridir. Bu şehir Azerbaycan ve bütün Türk dünyasının büyük yazarlarının, şairlerinin, bestecilerinin, sanatçılarının ve hanendelerin vatanı olmuştur. "Azerbaycan müziğinin beşiği" ve "Doğunun Konservatuarı" olarak bilinen Şuşa’nın işgali, Azerbaycan ve Türk dünyasının maddi ve manevi mirasına büyük bir darbe vurmuştur.

Şuşa’da yüzlerce tarihi ve kültürel anıt vardır. Ancak, ne yazık ki, işgalin bir sonucu olarak, anıtların çoğu mahv edilmiş ve yağmalanmıştır. Neticede, Şuşa’daki 170’den fazla mimari eser ve 160’a yakın kültürel ve tarihi eserler yok edilmiş, tapınak ve camiler yıkılmış, çok sayıda nadir el yazması eserler imha edilmiştir. Bunlardan Karabağ Hanlığı hükümdarı, Şuşa şehrinin kurucusu Penah Han’ın sarayı ve kütüphanesini, XVIII. yüzyılda inşa edilen Aşaği Gevharaga Camii’ni, Karabağ Hanı Mehdikulu Han’ın kızı, ünlü şair ve hayırsever Hurşidbanu Natevan’ın evini, Türk dünyasının büyük şairi Molla Penah Vagif’in türbesini, büyük besteci Üzeyir Hacıbeyov ve ünlü sanatçı Bülbül’un ev-müzelerini, eski kervansaray ve Azerbaycan medeniyetine aid başka anıtlar örnek olarak gösterilebilir.

Uluslararası Türk Kültür ve Miras Vakfı, Azerbaycan’ın Ermeni işgali altındaki bölgelerde bulunan tarihi ve kültürel anıtların yok edilmesini şiddetle kınamakta, dünya topluluğunu bu olaylara göz yummamaya ve Türk dünyasının kadim kültür merkezlerinden biri olan Şuşa’nın işgaline itiraz sesini yükseltmeye çağırmaktadır.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 08 TEMMUZ 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:159 818
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:3 467
-Toplam Vaka Sayısı:6 102
-Aktif Vaka Sayısı:2 811
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:188
-Toplam Vefat Sayısı:254
-Son 24 Saat Vefat Edenler:4
-Hastanelerde Yatanlar:483
-Yoğun Bakımda Olanlar:32
-Toplam İyileşenler:3 037
-Son 24 Saat İyileşenler:37

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS