Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
31 Mayıs 2020
HABERLER » Kırcaali
TİKA’nın Gıda Destek programı Bulgaristan’da başladı

TİKA’nın Gıda Destek programı Bulgaristan’da başladı

21 Mayıs 2020

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Ramazan ayı sebebiyle Balkanlar ve Doğu Avrupa Ülkelerinde Gıda Destek Programlarını başlattı.

Balkanlar’da her yıl 15 ülkede soydaş ve akraba topluluklar ile aynı sofralarda buluşan TİKA, Bölgedeki ülkelerinin devlet yöneticileri, hükümet yetkilileri ve uluslararası toplum temsilcileri ile de ayrıca Ramazan ayının manevi ve sosyal dayanışma ruhunu da canlı tutmak adına onlarla bir araya geliyordu.

Bu yıl Balkanlarda Covid-19 Pandemisi nedeniyle bir yandan evinden çıkamayan yaşlı, mağdur ve engelli insanlara Gıda Destek Programı uygulayan TİKA, öte yandan Pandeminin ortaya çıkaracağı gıda güvenliği sorunlarına da çözüm arıyor ve muhtemel etkilenecek olan bölge halkının gıda üretimine dönük faaliyetlerine destek olmaya çalışıyor.

Bulgaristan da 10 Binden fazla insan Gıda Destek Programı Kapsamında

TİKA bu yıl, ülkenin 20 farklı şehrinde Sofya, Vidin, Plevne, Pazarcık, Gotse Delçev, Filibe, Smolyan, Kırcaali, Hasköy, Eski Zağra, Veliko Trnovo, Rusçuk, Razgrad, Tırgovişte, Sliven, Şumnu, Silistre, Aytos, Varna ve Dobriç’te yaşayan Türk, Bulgar, Pomak ve Roman olmak üzere 10 bin insana yönelik Gıda Destek Programı’nı Bulgaristan’da başlattı.

TİKA desteğinde, T.C. Sofya Büyükelçiliği himayesinde ve Bulgaristan Cumhuriyeti Müslümanlar Diyaneti Baş Müftülüğü organizasyonunda uygulanan program kapsamında dağıtımlar, Sofya Büyükelçiliği, Filibe Başkonsolosluğu, Burgaz Başkonsolosluğu yetkilileri ve Bölge Müftülerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Program kapsamında kendi halkına TİKA desteğini dağıtan Razgrad Valisi Günay Hüsmen bir açıklama yaparak “yardımların etnik köken ve inanç farkı gözetilmeksizin ihtiyaç içerisindeki ailelere ulaştırıldığını ve Razgrad ilinde TİKA ile iyi bir işbirliğinin tesis edileceğini’’ dile getirdi.

Salgın önlemlerinin en çok etkilediği yaşlıların Ramazan ayında desteklenmesi amacıyla Program kapsamında, Kırcaali Müftülüğünce belirlenen 100 kişi için günlük olarak hazırlanan sıcak kumanyaları Kırcaali Müftüsü Beyhan Mehmed tarafından bizatihi ulaştırıldı.

TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Ülkelerinde bu kapsamda 100 bin insana Gıda Destek Programı uyguladı.

Bölgede Gıda Üretim Projeleri Devam edecek

TİKA gıda üretimine yönelik projelerini Covid-19 Pandemisi nedeniyle Ramazan ayında başlatmış, ilk olarak Bosna Hersek’de 10 Belediyeyi Gıda ve Yaşam Güvenliği Programı kapsamına alarak 500 aileye 13 ton tohum, 13 ton gübre desteği sağlayarak patates, soğan, fasulye, havuç ve maydanoz gibi gıda üretiminin desteklenmesini amaçlıyor.

Gıda Üretim alanlarının Balkanlarda ekilmesi ve tarımsal üretimin desteklenmesi amacıyla TİKA tarafından önümüzdeki günlerde de bölge ülkelerinde projeler hazırlanarak uygulamaya konulacak.

Kaynak: Yenibalkan


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 31 MAYIS 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:81 348
-Son 24 Saat Test Sayısı:606
-Toplam Vaka Sayısı:2 513
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:14
-Toplam Vefat Sayısı:170
-Son 24 Saat Vefat Edenler:1
-Yoğun Bakımda Olanlar:17
-Toplam İyileşenler:1 074
-Son 24 Saat İyileşenler:10All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS