Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7442 Lv.
GBP GBP 2.1593 Lv.
TRL TRL 0.2545 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
08 Temmuz 2020
HABERLER » Kırcaali
Cebel, hükümdarların hazinelerini yabani otların içinden çıkarıyor…

Cebel, hükümdarların hazinelerini yabani otların içinden çıkarıyor…

01 Haziran 2020

10. yüzyılın başlarında Doğu Avrupa'daki en güçlü hükümdarın kalbini fetheden ve onu bir kütüphaneye dönüşmeye karar verdiği kale. Gizli yer altı sığınaklarında ise gizli hazineler var…

Rodoplar’ın Tsarevets kalesi Ustra. Cebel’in (Şeyhcuma) üst tarafında yükselen, eşsiz manzarasıyla merak uyandıran, mitler ve efsaneleri fısıldayan, kendinde yüzyıllık tarihi gizleyen kale. Ve aynı zamanda bir kenara bırakılmış, yabani otlar içinde kalmış, unutulmuş.

Ancak zirve noktası gizlenemez. Ustra Kalesi, Cebel Belediyesi'nin kültürel kalkınma programının merkezinde yer alıyor. Bölgenin zenginliklerinin ihmal edildiği “karanlık Orta çağı” artık geçmişte kaldı.

Kültür Rönesans’ı

Belediye Başkanı Necmi Ali, ”Cebel, onlarca yıldır geliştirilmemiş olağanüstü bir potansiyele sahiptir. Bir kenara bırakılmıştır, pas tutmuş bazı fikirler varmış ve bölge sanki kasıtlı olarak hak ettiği ilginin dışına itilmiş gibi görünüyor. Bölge hak ettiği ilgiyi mutlaka görmelidir! Bu nedenle, yönetim programının oluşturulmasında ilk görevlerimizden biri, kültürel turizmin gelişmesi için acil olarak öncelikleri bir sıraya koymaktı. Ve onlar arasında ilk sırada, elbette, ilçedeki kültürel ve tarihi alanların tanıtımı geliyor” diye belirtiyor.

Her yerli, Ustra Kalesi, Malasar Ortaçağ Kalesi, Ovçevo (Sipahiler) köyündeki Trak Tapınağı, İlkaya /Yel Kayası/ hakkında bilgi sahibidir ve onlarla ilgili rivayetleri anlatabilir. Nesiller boyunca anlatılagelmiş bu rivayetlere yalan karışmıştır, ancak özünde gerçeği ve bölge insanının tarihi hafızasını içerir. Antik çağlardan günümüze kadar.

Ama bu yeterli değil. Cebel dünyaya açılmak, kendini anlatmak istiyor, soyundan gelenlere değil, dünyanın geri kalanına.

Belediye, ayrı ayrı yapılar için bilgi ve reklam broşürleri bastırmayı, onlara ek olarak gezi rehberi kitapları bastırmayı, aynı zamanda bölgedeki kadim yapıların her biri için çok ihtiyaç duyulan altyapıyı oluşturmayı planlıyor.

Kasabada Turizm Bilgi Merkezi kurulacak. Bu merkezde oluşturulacak müze koleksiyonunda tarihi eserler, mineral koleksiyonu, Ustra Kalesi, antik çağlara ait Hambar Kaya Mezarı, Vodeniçarsko (Değirmenciler) köyü yakınındaki Malasar Ortaçağ Kalesi, Ovçevo köyü yakınındaki Trak Tapınağı, Marf Şelalesi ve başka doğal ve tarihi yerlerin haritalarını içeren bilgi panoları sergilenecek. Kuğu Göller, Keskin Taş, Roma Köprüleri gibi doğal yerlerin ve mimari yapıların fotoğraflarını içeren panolar söz konusudur. Merkez, bilgi broşürleri, güzergâh şemaları, kartlar ve hediyelik eşyalar sağlayacak. Merkez, bir turist rehberine ve tercih edilen yapıları ziyaret etmek için kendi ulaşım araçlarına sahip olacak. Kültürel yerleri kartpostalları ve hatta posta pulları tanıtacak…

Kasaba merkezinde ilçedeki kültürel ve tarihi yerleri tanıtan multimedya reklam kliplerinin gösterimi gerçekleştirilmesine imkân sunacak, bir bölümünde amfi tiyatro bulunacak kültürel etkinlikler için sabit bir sahne yapılacak.

Kral Simeon, kitaplar, hazineler…

Cebel’den 9 km mesafede, gökyüzüne doğru 1114 metre yükseklikte Ustren (Ustura) köyü yakınlarında ticaret yollarını korumak için 10. yüzyılda inşa edilmiş Ustra Kalesi bulunuyor. Kale, savunma kuleleri olan 100 metreyi aşan yüksekliğinde duvarlara sahip dik kayalar üzerine kurulmuştur. Yüzyıllardır sessiz kalmış, oysa anlatması lazım...

Çar Büyük Simeon, Ustra Kalesi’ne aşık olmuştur. Ortaçağ'ın başlarında en iyi korunan kalelerden biridir. Ancak Güneydoğu Avrupa'nın en güçlü hükümdarı, 10. yüzyılın başlarında aşılmaz kale duvarlarının arkasında kitap saklamaya karar vermiş. Ustra'yı bir kütüphaneye dönüştürmeye karar vermiş.

Kalenin altında çok sayıda yeraltı girişi kazılmış. Efsaneye göre, her girişte büyük bir hazine gizlidir. Büyük saklanma yerleri olan en ilginç kraliyet ikametgahı olan antik şehirler Pliska, Ustra ve Nikopolis ve Nestum'dur. Bunlar, kuzeyi güneye bağlayan yollarmış. Pliska yakınlarındaki su deposu, Ustra’da uygulanan modele göre oluşturulmuş. Bu ünlü tesis hakkında birçok efsane var. Kaleye saldıranlar uzun süre kalenin savunucularının su aldıkları yeri bulamamışlar.

Sonunda keçilerini otlatmaya götüren yaşlı bir kadını yakalamışlar. Hayvanlarını katletmişler ve kadın onlara sırrı açıklamış: “Bir eşek alın, ona yalamak için üç gün tuz verin ve su vermeyin. O sizi insanların nöbet beklediği su kaynaklarına götürecek”.

Büyük Ustra Kalesi'nin sonu böyleymiş. Ama kimse hazineleri bulamamış.

Onlar belki de Çar Simeon'un kitaplarında ya da ölümsüzlüğü anlatarak bakışları ufka yönelten tepenin zirvesinden açılan manzaralardır?

Sorunun cevaplarını herkes kendisi bulabilir…

Yol

Kaleye Lebed (Gölcük) köyünden veya Ustren köyünden ayrılan yollardan ulaşılabilir. Lebed köyünden gidilen yolun tırmanması daha kolaydır, ancak bulunması daha zordur. İkinci yolu seçerseniz, Ustren köyüne giden araç yolunu tutmalısınız. Yolun köye yakın bir yerinde 2.5 km'lik bir dağ yolu ayrılıyor, bu yol Ustra Kalesi’ne götürüyor. Yolun 2. kilometresinde, yıl boyunca açık olan ve 22 kişilik konaklama fırsatı sunan, turistlere yönelik mutfağa, yemekhaneye ve kantine sahip Ustra Dağ Evi’ne götüren bir yol ayrılıyor. Ustra Dağ Evi’nden sonra yer alan bir orman yolu ziyaretçileri kaleye götürüyor.

Plan

Cebel Belediyesi, Usta Kalesi’ne, antik çağlara ait Hambar Kaya Mezarına, Vodeniçarsko köyü yakınındaki Malasar Orta çağ Kalesi’ne, Ovçevo köyü yakınındaki Trak Tapınağı’na, Marf Şelalesine ve başka doğal ve tarihi yerlere uzanacak turistler için eko yollar oluşturmayı planlıyor. Yolların kenarlarına yağmur barınakları ve piknik alanları inşa edilecektir. Aynı zamanda turist rehberliği kursları düzenlenecektir. Yerel işletmeler, turistik yerlerin yakınında aile otelleri, dağ evleri ve restoranlar inşa etmeleri üzere desteklenecektir.

Amaç

Belediye Başkanı Necmi Ali, ”Cebel varlığını sürdürüyor ve ilginç bir ilçedir. Cebel’in göstereceği şeyler var, söyleyecek şeyleri var, her turistin hafızasında kalacak şeylere sahiptir. Hedefimiz budur. Bölgemiz hem kültür ve tarih turizminde hem de kaynağı onlarca yıldır işletilmemiş olan eşsiz maden suyu ile kaplıca turizminde potansiyele sahiptir. Cebel, iş geliştirmek için büyük bir potansiyele sahip olup, yerli ve yabancı yatırımcılara pek çok imkân sunmaktadır” diye vurguluyor.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 07 TEMMUZ 2020     

-Toplam PCR Test Sayısı:156 351
-Son 24 Saat PCR Test Sayısı:2 775
-Toplam Vaka Sayısı:5 914
-Aktif Vaka Sayısı:2 664
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:174
-Toplam Vefat Sayısı:250
-Son 24 Saat Vefat Edenler:4
-Hastanelerde Yatanlar:470
-Yoğun Bakımda Olanlar:29
-Toplam İyileşenler:3 000
-Son 24 Saat İyileşenler:85

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS