Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
15 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Kriz 1400 turist rehberi işsiz bıraktı

Kriz 1400 turist rehberi işsiz bıraktı

10 Haziran 2020

Bulgaristan’da Covid-19 krizinde sınırların kapatılması ve sıkı önlemlerin alınmasıyla yurtiçi ve yurtdışı turizm akışı tamamen durdu.

Bu süre içinde iflas eden, çalışanları işsiz kalan, mali zorluklar geçiren sektörlere devlet desteği verildi, Avrupa Komisyonu’nun Covid-19 fonundan kaynaklar tahsis edilmeye başlandı.

Ancak bu krizde tamamen “yetim” ve yardımsız bırakılan bir kesim vardı.

Bu da turizm rehberleri. Ülkede 1400 turist rehberi işsiz kaldı. Pandemi ortamında yurtdışı giriş- çıkışların yasaklanması rehberlerin işini iyice sıfırladı.

Ülkede mevcut ve Turizm Bakanlığı sertifikasıyla görev yapan 1400 rehber bu krizin en çok mağdur olan kesimlerinden oldu. Rehberlerin %80’i yurt dışlından gelen, %20’si ise yurt dışına giden Bulgaristan vatandaşlarına hizmet veriyor.

Bulgaristan Rehberler Birliği Başkanı Nikolay Mindov’a bu branş çalışanlarının durumu ne olacak, krizden sonra bir ışık var mı 2020 için bir umut var mı sorusunu ilettik.

“Rehberler şu an çok kötü durumda. Onların tek bir uğraşı kalmadı. Kimse bizim sesimizi duymadı, yardım eli uzatan olmadı. Oysa bir ülkenin çehresini en iyi çizebilecek kişi- turist rehberidir.

Yabancılar ülkemize girince ilk olarak karşısında rehberi bulur. Onun anlatacağından, vereceği bilgiden, ülke hakkında çizeceği imajdan turistlerin tekrar buraya dönüp, dönmeyeceği belirlenir. Yabancıların gözünde göreceği Bulgaristan’ın resmi, profesyonel ve kendini iyi yetiştirmiş bir rehberin gözünden geçer” diyen Mindov

“Rehberler ülkelerin küçük elçileri olarak tabir edilir” dedi.

Rehberler Birliği krizin başında şahsen Başbakan Boyko Borisov, Turizm bakanı ve diğer kabine üyelerine resmi bildiriyle isteklerini sundu. Rehberlerin çoğu sigortalarını kendisi ödüyor, belli bir şirkete çalışmadığından yardım istedi.

Nasıl cevap aldınız sorusuna Nikolay Mindov şunu belirtti:

“Rehberler kredi sağlanabileceği söylendi. Ancak bu bizim için makul cevap olmadı. Bugün kredi alırsak, yarın o krediyi ödememiz gerekecek. Salgın döneminde sınırların ne zaman açılacağı ve turist grupların ne zaman gelmeye başlayacağı hala meçhul.

Ülkenin imajını çizen turist rehberlerinin böyle kimsesiz ve yalnız bırakılması, sokakta işsiz kalmaların göz yumulması gerçekten çok üzücü”.

“Rehber sadece bir kurs ve sertifikayla olmuyor. Gerçek bir rehber ömür boyu kendini geliştirmeli. Bu 1400 kişi arasında Japonca, Korece, Çince gibi nadir diller bilen uzmanlar var. Onlara destek sağlayarak, yardım etmezsek, bu kişiler başka sektörlere yönelecek ve kaybeden Bulgar turizmi olacak” diyen Mindov, bundan sonra sadece lisans sahibi kişilerin bu işi yapacağını, sıkı kontroller uygulanacağını vurguladı.

Rehberler Birliği ilk grupların Temmuz, Ağustos ayında gelmeye başlayacağını umuyor.

Bu bekleyiş döneminde ise 1400’den fazla turizm uzmanı, dil bilgisi ve geniş kültüre sahip rehber, işsizlik ve ekonomik sıkıntılarla boğuşacak.

Turizm Bakanlığı’nın resmi sicilinde kaydı bulunan bu “küçük elçiler” elçisi oldukları devletin kendilerine duyarlı olmamasından şikayet edecek.

Yazı ve Röportaj: Sevda Dükkancı

Kaynak: BNR TÜRKÇE


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS