Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
21 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Üst düzey AB ve ABD'li diplomatlar, koronavirüs ve yanlış bilgilendirme ile mücadelede yakın işbirliği konusunda anlaştı

Üst düzey AB ve ABD'li diplomatlar, koronavirüs ve yanlış bilgilendirme ile mücadelede yakın işbirliği konusunda anlaştı

16 Haziran 2020

Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva da dahil olmak üzere AB dışişleri bakanları ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, koronavirüs, dezenformasyon ve ortak ilgi alanlarında yaşanan diğer sorunlarla mücadele ederek ortak değerlere dayanan transatlantik ortaklığını sürdürme konusunda anlaştı.

Dışişleri Bakanlığından konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre Bakan Zaharieva, Pompeo’nun da katıldığı video konferans ile yapılan AB Dışişleri Bakanları Konseyinde, “Avrupa Birliği ve ABD ortak değerleri ve ilkeleri paylaşır. Bugünkü tartışma toplantısı çok önemli, çünkü transatlantik ilişkilerin önemi hakkında güçlü bir sinyal gönderiyoruz ve birçok konuda ortak anlayışı artırıyoruz” diye kaydetti.

Bu konsey, Aralık 2017'den bu yana ABD Dışişleri Bakanının katılımıyla gerçekleştirilen ilk AB Dışişleri Bakanları Konseyi’dir. AB dışişleri bakanları ve ABD Dışişleri Bakanı, transatlantik bağ ve birliğin stratejik öneminin yanı sıra AB-ABD ortaklığının faydalarını da kaydettiler. Konseyde koronavirüs salgınının ekonomik sonuçlarının üstesinden gelmek için alınacak önlemlerin önemi vurgulandı.

Pompeo ile görüşmenin gündeminde Çin ve Türkiye ile ilişkiler, Ortadoğu Barış Süreci, Ukrayna'daki duruma vurgu yapılarak Doğu Avrupa ülkeleri arasındaki komşuluk ilişkilerindeki gelişmeler de yer aldı. Batı Balkan ülkeleriyle işbirliği ile ilgili Dışişleri Bakanımız, AB ve ABD'yi güçlerini birleştirmeye ve bölgedeki altı ülkenin Avrupa entegrasyonunu desteklemek için yakın işbirliği içerisinde çalışmaya çağırdı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS