Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan’dan binlerce turist sınırların açılmasıyla Yunanistan’a gitti

Bulgaristan’dan binlerce turist sınırların açılmasıyla Yunanistan’a gitti

16 Haziran 2020

İçişleri Bakanlığı Başmüfettişi Komiser Atanas Georgiev yaptığı açıklamada, Yunanistan ile en büyük sınır kapılarından biri olan Kulata - Promahon'dan 15 bin Bulgaristan vatandaşının dün Yunanistan'a çıkış yaptığını bildirdi.

Sınır kapısında çıkış yapmak için bekleyen araç kuyruğu 5 kilometreye ulaştı.

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Botevgrad kentinde yaptığı açıklamada, halkın ülke içi turizmi ''sabote ettiğini'' belirterek, ''Bulgarlar, protesto gösterisi yapıp yurt dışındaki turistik yerleri tercih ediyor.'' değerlendirmesinde bulundu.

Borisov, hükümetin Kovid-19 salgınından zarar gören turizm sektörünün toparlanması için büyük yatırımlar yaptığına işaret ederek şunları söyledi:
“Ne oldu da yüksek gelir sahibi vatandaşlarımız gidip parasını Yunanistan’da harcıyorlar. İnsanlar yerel turizmin reklamını yapıp, üzerine düşen görevi yerine getirmeli. Sınırlarımızı biz de açtık, vatandaş ise yerel turizm sektörünü protesto ediyor. Halbuki yarım milyon yerli turisti ülke içinde tutmak isteyen sektör onlara 'Bize gelin, bizim oteller daha iyi daha temiz, daha güvenli' mesajını verebilmeli.''

Öte yandan Bulgaristan’ın Karadeniz sahillerinde bazı otel sahipleri ve işletmecilerin, Turizm Bakanı Nikolina Angelkova'nın yaptığı ''yerel turistlerin bütçesine uygun ve yüksek kalitede hizmet verme'' çağrısını dikkate almadıkları gözlendi.

Tatil yerlerinde şezlong ve gölgelik ücretlerinin sembolik düzeye indirilmesine rağmen bazı işletmelerin ''beklenmedik tuzaklar kurdukları'' ve müşterilerinden zorunlu kahve servisi ya da kablosuz internet erişimi gibi nedenlerle ek para aldıklarına ilişkin haberler basına yansıdı.

Bulgar turistlerin tercih ettiği destinasyonlardan olan Türkiye, Bulgaristan sınırını 11 Haziran'da açmıştı. Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı, AB üyesi olmayan Türkiye'ye gidişlerin serbest olduğunu, ancak dönenlerin 14 günlük karantinada kalmaları gerekeceğini bildirmişti.

Kaynak: AA


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS