Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Arşiv
24 Haziran 2021
HABERLER » Bulgaristan
Prof. Dr. Todor Kantarciev: Güneş ve su koronavirüsün düşmanları, denize girmek güvenli

Prof. Dr. Todor Kantarciev: Güneş ve su koronavirüsün düşmanları, denize girmek güvenli

16 Haziran 2020

Ulusal Enfeksiyon ve Parazitler Hastalıklar Merkezi Müdürü ve Ulusal Koronavirüs Kriz Masası Üyesi Prof. Dr. Todor Kantarciev, Fokus Radyosu’nun “Günaydın Bulgaristan” programına verdiği demeçte,” Güneş ve su koronavirüsün düşmanları, denize girmek güvenlidir” dedi.

Prof. Dr. Kantarciev’in ifadesine göre, akıllı kişi iç mekanda insanlarla bir araya toplanmaz, temas etmez, karantina sırasında görmediği arkadaşlarını öpmez ve kucaklamaz. Prof. Dr. Kantarciev, dezenfektan kullanma, disiplin içerisinde hareket etme ve mesafe koruma olmak üzere üç tedbire uyulmasını tavsiye etti.

Ulusal Koronavirüs Kriz Masası Üyesi, ”İç mekanlarda çok sayıda insanın bir araya toplanmama ve doğrudan temasta maske kullanma, dezenfektan kullanımı ve el yıkama önlemlerine bağlı kalmak, yüksek sıcaklık, kuru hava ve güneşin virüsü yok etmesine ve yayılmasını durdurmasına yardımcı olacak, böylece koronavirüsün sonbaharda sadece yabancı ülkelerden ülkemize yayılmasından korunacağız. Deniz, kapalı alanlarda çok insanın bir araya toplanmadığı durumlarda güvenlidir. Hava hareketi olmayan bir yerde uzun süre 30 kişi bir arada kalmazsak, enfekte olma tehlikesi yoktur. Koronavirüsün bir kişiye bulaşması için hasta biriyle 1,5 saatten fazla 1,5 metreden daha az bir mesafede temas etmesi gerekir” diye izah etti.

Prof. Dr. Kantarciev, koronavirüsün hastalık gücünü (virülans) azalttığını ve vakaların hafif şiddette seyrettiğini söyledi. Koronavirüs vakalarının nisan ayının üçüncü haftasında zirve yaptığını hatırlatan doktor, salgının yeniden zirve yapmasına izin verilmeyeceğini belirtti.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


« Geri dön
REKLAMLAR

booked.net
All Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS