Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6507 Lv.
GBP GBP 2.1718 Lv.
TRL TRL 0.2367 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
06 Ağustos 2020
HABERLER » Bulgaristan
Olağanüstü salgın durumu temmuz sonuna kadar uzatılıyor

Olağanüstü salgın durumu temmuz sonuna kadar uzatılıyor

06 Temmuz 2020

Sağlık Bakanı Kiril Ananiev, Başbakan Boyko Borisov, Maliye Bakanı Vladislav Goranov ve Başbakan Yardımcısı Tomislav Donçev ile görüşmesinin ardından Ulusal Koronavirüs (COVID-19) Kriz Masası ve Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Olağanüstü salgın durumu süresini temmuz ayının sonuna kadar uzatma kararı alındı” diye bildirdi. Bununla salgının seyrine bağlı olarak Bakan Ananiev’in virüsün yayılma riskini azaltmaya yönelik koşullara sahip olma imkanının korunması amaçlandığı anlaşıldı.

Ananiev, ”Ayrıca, anti-salgın önlemlerinin uygulanmasına yönelik kontrolü artırmaya karar verdik ve bölge kriz masalarına kontrolü artırmayı ve gerekirse ilgili bölgede yeni önlemler getirmelerini tavsiye edeceğiz. Onlara toplu etkinliklerdeki insan sayısını en aza indirilmesi talimatı vermelerini önereceğiz” diye ekledi.

Bakan, ”Virüs taşıyıcılarına, hastanelerde yatan virüs ile enfekte olanlara, yoğun bakım ünitelerine yerleştirilenlere karantina altındaki kişilere, koronavirüsün yayılmasına ilişkin ve başka bilgilerin analiz edilmesine devam edilecek” dedi.

Sağlık Bakanlığı Başmüfettişi Doç. Dr. Angel Kunçev, ”Koruyucu maske takmakla ilgili ayrıntılı bir açıklama içeren emirname yayınlanacak” dedi.

Doç. Dr. Kunçev, ”Göreviyle ilgili aktivite söz konusu olduğunda bir kişinin sunum yaparken, bir etkinlikte konuşma yaparken, basın toplantısı yaparken, televizyon programı sunucuları görevlerini yerine getirirken maske takmayabilirler” dedi.

Yurtdışından Bulgaristan'a girebilecek vatandaşlar ve 14 günlük karantina altında olacaklar için bugün veya yarın bir emirname çıkarılacak.

İlaç Malzemeleri İcra Ajansı Başkanı Bogdan Kirilov, ”Bu arada bir Bulgar ekibinin koronavirüse karşı ilaç geliştirme çalışmalarının çok yakında olumlu sonuç vermesi beklendiği bildirildi” dedi. Kirilov, ”Mayıs ayında ilaç denemesi başladı, ekip Bulgarlardan oluşuyor ve 30 hasta üzerinde test ediliyor. Klinik çalışmalar 9 hastanede gerçekleştiriliyor. Ay sonuna kadar birincil sonuçlar hazır olacak” diye ekledi.

Hasta sağlık görevlileri sorulduğunda Sağlık Bakanı, koronavirüsün ortaya çıktığı ilk dönemde ülkemizde sağlık personelinde tespit edilen vaka oranının daha yüksek olduğunu açıkladı. Ananiev, acil tıp merkezlerinin gerekli tüm koruyucu ekipmanlarla donatıldığını, acil yardım ekiplerinin koronavirüs ile enfekte olduğundan şüphelenilen bir hasta olduğuna dair ihbara yanıt verirken diğer hastalıklarda zorunlu olmayan koruyucu ekipman kullanmak zorunda olduklarını belirtti.

Bakan, Sofya Acil Tıp Merkezinde görevli hekimin ölümüyle ilgili olayın araştırılması talimatı verildiğini bildirdi.

Testler hakkında Ulusal Enfeksiyon ve Paraziter Hastalıklar Merkezi Müdürü ve Sağlık Bakanlığı Tıbbi Mikrobiyoloji Danışmanı Prof. Dr. Todor Kantarciev, bir hastanın koronavirüs hastası olduğunu kabul etmek için laboratuvarda yapılan test sonucunun pozitif çıkması ve bir doktor tarafından salgın hastalık göstergeleri ve klinik verilere dayalı teşhis konması gerektiğini belirtti. Hastaneden taburcu olması veya evde tedavisine son verilmesi için hastanın iki PCR testinin sonuçlarının negatif çıkması gerekir.

Prof. Dr. Kantarciev, ”Çoğu zaman hastalarda virüs bir aydan fazla bir süre çoğalmaya devam ediyor, bu yüzden yeni testler yapılır. Ancak her bir pozitif test yeni bir vaka olarak kaydedilmez” diye kesin konuştu.

Bakan Ananiev, her bir kişinin vatandaşlık numarası (EGN) ile kaydedildiğini ve iki kişinin test sonuçlarının örtüşmesinin bir yolu olmadığını ekledi.

Prof. Dr. Kantarciev, ”PCR testi standart bir laboratuvarda düzgün bir şekilde alınan bir malzeme ile yapılırsa ve sonuç pozitif çıkarsa, o zaman bu kişi yüzde yüz virüs taşıyıcısı ve virüsü başkasına da bulaştırabilir demek” dedi.

Prof. Dr. Kantarciev, ”Bugün yapılan testin sonucu pozitif, yarın yapılan testin sonucu negatif çıkarsa pozitif olduğu anlama geliyor. Negatif sonuç, örneğin iyi alınmadığı veya örneğin iyi saklanmadığı ve taşınmadığı ya da örneğin iyi niyetle alınmadığı anlama geliyor. Bizde bir tane referans laboratuvar var ve başka laboratuvarlarda yapılan testlerin beşinin de sonucu negatif çıksa geçerli değil” diye izah etti.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Almancı 2020-07-07 10:26:53
İyice mezdeke gurubunun üyelerine dönmüşler. Bu maskeleri hiç çıkarmasınlar. Çok yakışmış. Türkiyeden gelenlere Karantinanın kaldırılması hususunda halen kıvırıp duruyorlar. Geçen bayram olduğu gibi bu bayramda sınırları komple kapatabilirler.
Bulgaristan’dan 2020-07-07 18:08:07
Türkiye’den Bulgaristan Covid 19 virüsü için güvenilir ülke olarak görüyorlardı.
Hele Fes Kırcaalide olmak istediğini defalarca yazmıştı. Türkiye’yi güvensiz görüyorlardı.

Bu virüs din irk meshep zengin fakir tanımıyor elleyip geçiyor.

Hami Avrupa medeni di ne oldu o medeniyete?

Asıl ikinci dalga AVrupayı sarsacak.
Türkiye’yi beyenmeyenlet vakit varken Avrupa’ya gelsinler o “tatlı” virüsten tanışsınlar.
Kadir Soydan 2020-07-26 12:30:32
Türkiye'yi beğenmediğimizi nereden çıkarttın? Türkiye için hayatımızı, canımızı kanımızı seve seve veririz biz, bizim beğenmediğimiz beceriksiz ve yolsuzluğa batmış idarecileridir. Ne yapacağımızı senin gibi dinciden mi öğreneceğiz? Dinciler gibi zoru gördüğünde kaçanlardan değiliz.
Bulgaristan’dan 2020-07-26 15:20:05
Kadir Doydan/Soyduz neden Türkiye hükümetini beyenmiyorsun?
Senin zorun ne açmışın susuzmuşun.
Seni Türkiye Cumhuriyeti açlığa susuzluğa mı mahkum etti kim bilir kaç evin araban var.

Kadir Soysuz senin derdin ne Demirel, Ecevit daha önceki dönemlerde devlet yokmuş şimdi hem hükümet var hem devlet. Senin nefretin MESHEBİ Mİ ?
Kadir Soydan 2020-07-26 15:33:26
Senin desteklediğin diplomasız adam Demiriel Ve Ecevitin tırnağı bile olamaz, o dediklerine sadece salaklar inanır. Şöyle böyle başa gelmiş soyguncu bir idareci bir gün gider, Türkiye cumhuriyeti payidar kalır.
Bulgaristan’dan 2020-07-26 17:09:43
Gadir Soysuz Türkiye Cumhuriyeti hükümetine nefretin MESHEBİ mi?
Kadir Soydan 2020-07-26 17:25:44
Kendini kandırıp durma,Karay musevisi Kılıçtaroğulu'nun alevi CHP'si aynen dinciler gibi türk düşmanıdır. Onların yaptığı kayıkçı kavgasıdır, bizi onlarla karıştırma. Sen Bulgaristan'dan yazmıyorsun, hainsin ve hainliğinin bedelini ödemelisin.
Bulgaristan’dan 2020-07-27 08:26:53
Gadir Soysuz nefretin MESHEBİ Mİ?
Gürsel Bakıcı 2020-07-27 09:44:04
Meshebi değil ırkimiş. Türk olmayan birini bize zorla mı sevdireceksin? Zorla güzellik olmaz. Sevmiyoruz.
Bulgaristan’dan 2020-07-27 15:00:55
Bakıcı senin iddian ırkçı değil tam MESHEBİ.
Özal.
İnönü
Ecevit
Bınların biri Hürk değil daha kimler kimler.

Sana bunu yazmışlar sma nefretin o kadar büyük ki şuuğrun kararmış.

Cumhurbaşkanı gitse de sizler yine aynı yerde duracak sonuz.

Biraz daha Türbeleleri dolaşman lazım.
Gürsel Bakıcı 2020-07-27 17:18:16
Ne diyorsun sen be adam, mantığın dışına hayal ve atmasyon alemine karıştın galiba? Türk olmayanların dış güçlerin yardımı ve desteği ile türklerin başına bir yılan gibi çöreklenmelerini hakiki bir türk kabul etmez. Sen kabul ediyorsan soyuna sopunu iyi araştır, mutlaka bir bozukluk vardır. Gürcistana git Gürcistana.
Bulgaristan’dan 2020-07-27 22:40:07
Bakıcı adam, Gadir efendi gidin 77 Türbe gezin arının sizin ülkeye değil ailenize bile faydanız olmaz.

Sizin her yeriniz nefret dolu Türkiye Cumhuriyetini Türk olmayan çok lider yönetti onlar sizin gibi MESHEP zehirli tohumlarıyla yetişmemişler.

99 kez KARA BAKIRI ATLADIM KALBİMİ PAKLADIM hareketini yapın içiniz ruhunuz arınsın.

Doldurun bi bardak rakı HÜÜÜÜÜ deyin eks yapın nefretinizi unutursunuz.

Gücünüz varsa sandıkta indirin.
Bulgaristan’dan 2020-07-28 09:03:23
Bakıcı sana da Bulgar diyorlar Türk değil.
Sen de hadi Bulgaristan’a .
Bulgaristan’dan 2020-07-28 09:53:37
Yosif Duyüleşvili kim biliyormusun bunu salak.
Stalin o da bi Gürcü Tuşların lideri.

Salak salak ileri geri nefret saçıyorsun.

Türkiye Cumhurbaşkanında nefret edip istemiyorsan değiştiremeyeceğine göre topluyorsun pılını portunu çocuklarını karını varsa çıkıyorsun Türkiye’den git sevdiklerinin yanına.
Bulgaristan’dan 2020-07-28 12:08:35
Bakıcı, Bulgarlar ikide bir Türkler Türkiye’ye diye haykırıyorlar.

Ben gitmiyorum rahatım iyi.

Bulgaristan’da kaç ırk bir arada yaşıyor.
Bulgar
Türk
Çingene
Ulah
Ermeni
Yahudi
Tatar
Makedon
Yahudi
Ya Türkiye’de kaç ırk yaşıyor kaç din bar aptal adam.

Türkiye’de 72 millet ve neredeyse her dinden barış içinde insan yaşıyor.

Senin gibi insanlıktan nasibini almamışlar ülkeyi karıştırmak istiyorlar neymiş sevmezmiş.

Sevmesen çek git seni kimse tutmuyor.
Gürsel Bakıcı 2020-07-28 12:22:21
Türkiye'de yetmiş iki millet yaşamıyor, tek bir millet yaşıyor, türk milleti. Kendine türk demeyenin Türkiye'de işi yoktur. Gürcistana, Arabistana gitsin. Gürcülere bayılanlar da Gürcüstana. Şakalşvili, Çukalaşvili, Gorbaze, Hastiroranaşvili.
Bulgaristan’da 2020-07-28 12:47:34
Bakıcı sen toplumu ayrıştıran nefret tohumları saçan ülkeyi iç savaşa sürüklemek için çığrtkanlık yapan bi kişi olarak uluslar arası Lahey adalet divanda yargılanmalısın Türkiye’de demiyorum.
Senin gibilerini Türk milleti laik olduğu yere gönderir.

Türkiye’de cami, kilise , havra yan yana cemaatler ibadetten çıktıklarında hepsi aynı masada çayını kahvesini yudumluyorlar.
Sizin gibi fitnecikeri aralarında barındırmazlar dikkatli ol.
Gürsel Bakıcı 2020-07-28 13:31:10
Şakşukaşvili hayranı Tibilisiye, içsin grunzinski çayı baksın keyfine. Kıyamete kadar orada kalsa eksikliğini hissetmeyeceğiz.
M.A 2020-07-28 13:56:15
"Göreve geldiğinden bu yana İstiklal Harbi kahramanlarına bir hayır duayı çok gören Ali Erbaş, şimdi de lanet okuyor. Tarihte Atatürk’e düşman olup da Türk’e dost olan çıkmamıştır. Yazıklar olsun size."
Bulgaristan’dan 2020-07-28 14:08:59
Bakıcılar toplanın bir araya sandıktan atın atamıyorsanız oturun zadniklerinizin üstüne.
İşte size fırsat çıkarın taptığınız bay Kemal’i aday yapın kovun şimdiki cumhurbaşkanını. Sizin bay Kemaliniz aday olmaya cesareti yoktur.

Boşuna kuru gürültü yapmayın.
Şaziye Kaleli 2020-07-28 20:09:49
Bulgaristan bir ağustosta karantinayı kaldıracak mı, bilgisi olan varsa lütfen yazsın.
Yaşar Ömerosman 2020-07-29 13:55:14
G.B. dediklerin moralimi çökertti şimdi, biz Türk devleti, ana vatanımız var diye gururlanıyorduk sen diyorsun ki baştakilerin hiç birisi Türk değil. Eğer öyleyse gururlanmamız boşunaymış demek. Yazık. Bulgarlarla sırplar kültür olarak çok yakındırlar, birbirlerinin dillerini anlarlar, ama Bulgaristanda bir sırpın başbakan olması imkansızdır, halk buna izin vermez. Türkiyede kürtler, gürcüler, yahudi dönmeleri nasıl başbakan olabiliyorlar, anadoluda 75 milyon türk uyuyor mu?
Gürsel Bakıcı 2020-08-05 09:41:56
Hastiroranaşvili ile Bay Kemal aynıdır, ikisi de türk değildir. Hain sünnilerle hain aleviler ittifak yapmıştır. Kendini türk sanan Şakşukaşvili Gürcistan'a gitmeli. Gürcistan onu paklar.
Bulgaristan’dan 2020-08-05 19:11:40
Götsel Körveşlili sandıkta hesaplaşırsın hesaplaşamıyorsun Kuroşvişi Ananışviliyi sandıkta dağıtacak haberin olsun.
Söylemedi bizden.
Şakşukanoşvili şeysine 2020-08-05 20:23:29
Kırcaaliden ama gürcülere bayılıyor. Dünya boş değil aga, gürcüleri fena seviyor. Napçan baya, olur böyle şeyler denebilir. Denmesine denebilir de, gürcülere bayılan hemen gürcistana gitmeli, Gavatoşvili adını almalıdır.
Gürsel Bakıcı 2020-08-05 20:39:02
Hastironoşvili mi? Ekonominin lastiğini, hemde dört lastiğini birden patlattı. Doları tut tutabilirsen, altın füze gibi fırladı. Bulgar levasının karşısında türk lirasının durumu ne oldu peki? Şakşukanoşvili buna bir cevap verebilir mi? Veremez, ık mık ık mık, yapacağı budur.

Bir törkiş lira bayıldığında yirmi stotinka alabilir misin? Kayıp ne kadar? Para eriyip gitmiş, vah vah vah! Hastiroranoşvilinin bir diploması olsaydı belki bu kadar olmazdı ama diplomayı bul bulabilirsen.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 06 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:12 717
-Aktif Vaka Sayısı:5 139
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:303
-Toplam Vefat Sayısı:424
-Son 24 Saat Vefat Edenler:9

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS