Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6507 Lv.
GBP GBP 2.1718 Lv.
TRL TRL 0.2367 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
06 Ağustos 2020
HABERLER » Bulgaristan
Serbest çalışan sanatçılara devlet desteği

Serbest çalışan sanatçılara devlet desteği

29 Temmuz 2020

Basına açıklamalarda bulunan Kültür Bakanı Boil Banov, “Kriz karşıtı önlemler kapsamında kültür alanına yönelik toplam 15 milyon leva değerinde hibe desteği miktarının 12 milyon levalık bölümü, çeşitli sanat dallarında faaliyet gösteren sanatçıların Bulgaristan ile ilgili olup internet üzerinden erişim imkanı vermesi gereken bağımsız projelerine verilecek” diye açıkladı.

Bakan, “Bu miktarla serbest çalışan sanatçıların bireysel projeleri desteklenecek. 3 bin sanatçı projelerini sunacak ve proje başına 4 bin leva destek alacak. Bunlar küçük, bireysel projeler ve düşünce özgürlüğü ve her sanatçının kendini tercih ettiği şekilde ifade ettiği coşkusunun ötesinde iki temel işlevi var. Birinci işlevi, Bulgar edebiyatı, drama, şiir, roman, Bulgar sanat eserleri üzerinde çalışılmış olunması gerekir. Bulgaristan ile ilgili resim tabloları söz konusuysa, tamamen mutlak özgürlüğe sahip olan sanatçılara yönelik tek gereklilik ülkemizle ilgili şeyler üzerinde çalışmaları olacak. İkincisi ise oluşturulan sanat ürünlerinin, Kültür Bakanlığı’nın YouTube kanalına yüklenebilmesi için çevrimiçi içerikte sunulması” diye izah etti.

Kaynaklar, koronavirüs krizinin sonuçlarının üstesinden gelmek için Bakanlar Kurulu tarafından dün yeni sosyo-ekonomik önlem paketi dahilinde onaylanan 15 milyon leva destek paketi kapsamında sağlanıyor. Bakan, daha önce benzeri görülmemiş olarak nitelendirdiği önlemlerin, karmaşık ve öngörülemeyen durumda çalışan herkese Bulgar kültürünü ve sanatçılarını desteklemek için memnuniyet getirdiğini belirtti.

Sanat alanında faaliyet gösteren özel kültür kuruluşlarını desteklemek için kriz karşıtı önlemler kapsamında ek olarak 1,5 milyon leva tahsis edilecek. Şimdiye kadar bu program kapsamında 1,5 milyon leva öngörüyordu, bu da desteğin toplam miktarının 3 milyon levaya ulaşacağını gösteriyor.

Bakan, şu ana kadar 250 bin leva ile finanse edilen Sosyal Etkileşimli Sanatlar Programı bütçesine 500 bin leva daha ilave edildiğine ve toplam miktarının 750 bin levaya yükseldiğine dikkat çekti.

Seyirciler Programı’nın uygulanması için 500 bin leva ek kaynak sağlandı.

Kültür Fonu aracılığıyla Yaratıcı Avrupa Programı kapsamında uygulanan projelere eş finansman sağlanması üzere devlet desteği olarak daha 300 bin leva öngörülüyor.
Kültür Fonu aracılığıyla sirk gösteri sanatı ve varyete tiyatrosu alanındaki projeler için 700 bin leva öngörülüyor.

Ayrıca Kültür Fonu’nda idari kapasitenin artırılmasına yönelik yaklaşık 150 bin leva sağlandı.

Bakan, Bakanlar Kurulu tarafından dün onaylanan 15 milyon leva destek paketi kapsamı dışında Bulgar şairleri ve yazarlarına yönelik 300 bin leva destek verileceğini de açıkladı. Bakanlığın bütçesinden ayrılacak olan bu miktarın Edebiyat Müzesinin banka hesabına yatırılacağı anlaşıldı.

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 06 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:12 717
-Aktif Vaka Sayısı:5 139
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:303
-Toplam Vefat Sayısı:424
-Son 24 Saat Vefat Edenler:9

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS