Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
KIRCAALİ HABER
 15 YAŞINDA
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6108 Lv.
GBP GBP 2.2804 Lv.
TRL TRL 0.1873 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
16 Haziran 2021
HABERLER » Kırcaali
Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Sekizkök, Kırcaali’ye İlk Resmi Ziyarette Bulunuyor

Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Sekizkök, Kırcaali’ye İlk Resmi Ziyarette Bulunuyor

03 Eylül 2020

Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök, göreve başladığından beri ilk kez Kırcaali bölgesine gerçekleştireceği iki günlük resmi ziyaret için beraberinde Filbe Başkonsolosu Hüseyin Ergani ve ekibiyle birlikte bugün şehre geldi. Büyükelçi, ilk önce Vali Yardımcısı Leman Ali ile yaptığı görüşmenin ardından Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis ile makamında bir araya geldi. Görüşmenin ardından Sekizkök ve Dr. Müh. Azis, belediyenin önünde ortak basın açıklamasında bulundular.

Belediye Başkanı, açıklamasında şunları kaydetti: “Biraz önce Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Ekselansları Sayın Aylin Sekizkök ile görüşmemiz sona erdi. Bu ziyaret bizim için büyük önem arz ediyor ve özel bir anlam taşıyor, çünkü ilk defa Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Kırcaali bölgesine tüm ekibiyle birlikte geliyor. Bu görüşmede ele alınan konular, belediye düzeyinde, bölgede gerçekleştirilen yatırım projeleri düzeyinde Bulgaristan-Türkiye arasındaki ilişkiler ve bölgenin ekonomik gelişmesi ve yatırımların yanı sıra belediyeler arası işbirliğine yönelik planlarımızla ilgiliydi. Sayın Büyükelçiye Türk şirketleri tarafından bölgeye yapılan yatırımlar hakkında bilgi verdim. Bu yatırımların sadece bölgenin kalkınması açısından değil ulusal ekonomiye olumlu etkisi olduğunu belirttim. Bununla birlikte tekrar Kırcaali’nin Bulgaristan’dan başka Avrupa’ya da bir giriş kapısı olduğunu vurguladım. Türkiye’nin Kırcaali’ye yatırım yapması çok doğal ve bir sonraki görüşmelerimizde olası yatırımcıların da yer almasını bekliyoruz. Çünkü gerekli altyapıya ve insan gücü potansiyeline sahibiz. Bu yönde görüşmelerimiz devam ediyor”.

Büyükelçi Sekizkök, Kırcaali’ye ilk ziyaretiyle ilgili şunları söyledi: “Ocak ayında Sofya’da görevime başladım. Ocak ayından bu yana karşı karşıya kaldığımız COVID-19 krizi nedeniyle Sofya’nın dışına çıkmaya imkânımız pek olamadı malum sebeplerden ötürü. COVID-19 ile mücadelede normalleşme sürecine geçilmesiyle beraber, ilk ziyaret etmeyi arzuladığımız illerin başında Kırcaali geliyordu. Kırcaali’ye çok büyük önem atfediyoruz. Çok gönülden bağımız var Kırcaali’ye. Kırcaali’yi, Türkiye ve Bulgaristan arasında özellikle ekonomik ve ticari ilişkiler bakımından önemli bir kapı, önemli bir merkez olarak görüyoruz. Sayın Belediye Başkanına misafirperliği için çok teşekkür ediyorum. Belediyenin projelerini ele aldık. Yatırım imkânlarını detaylı bir şekilde görüştük. Daha fazla Türk yatırımcının Kırcaali bölgesine yatırım yapmasını biz de teşvik ediyoruz. Biz COVID-19 döneminde de Büyükelçilik olarak Kırcaali’yi hiçbir zaman yalnız bırakmadık. Bugün de hem Belediyeye hem de Valiliğe Türkiye’den gelen maskeleri teslim ediyoruz. Ayrıca yine Valiliğin ricası üzerine uzun ve meşakkatli bir süreçten geçmiş olmakla beraber talep ettikleri 3000 adet PCR test kitini de bugün teslim edecek olmamızın mutluluğunu yaşıyoruz. Ziyaretimiz devam edecek. Bu bir ilk ziyaretin başlangıcıydı. Devlet kurumlarını ve Kırcaali’nin diğer güzel bölgelerini ziyaret etmeye devam edeceğiz” dedi.

Bir gazetecinin bölgede Türk yatırımlarıyla ilgili sorusu üzerine Büyükelçi, şunları söyledi: “İlk aşamayı şöyle yapmayı düşünüyoruz. Belediye Başkanı ile de konuştuk. Özellikle Organize Sanayi Bölgesinin potansiyel Türk yatırımcılarına daha iyi tanıtılması çok önemlidir. Belki de ilk aşamada COVID-19 krizini de dikkate alarak online toplantılar gerçekleştireceğiz Ticaret Müşavirlerimizin katkısıyla. Diğeri, Kırcaali bölgesinde bizatihi iş sektöründe yer alan iş adamlarının da oluşturacağı bir heyetle Türkiye’ye ziyaretler öngörülüyor. Arkasından da Türk heyetlerinin yine Kırcaali’yi ziyaret ederek yatırım olanaklarını yerinde görmelerini sağlamak için biz elimizden geleni yapacağız. Esasında zaten Türk yatırımlarının burada bulunuyor olması, Teklas Holding gibi, Şahinler Holding gibi diğer Türk yatırımları için de önemli bir endikasyon-buraya yönelmelerini sağlayabilecek”.

Daha sonra Kırcaali Bölge Müftülüğünü ziyaret eden Büyükelçi ve beraberindeki heyet, Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet’in eşliğinde Kırcaali’deki Merkez Camii avlusunda bulunan Gazi Kırca Ali Türbesini ziyaret edip dua okudular. Konukları makamında ağırlayan Müftü, Büyükelçiyi şehirde yapımı devam eden yeni cami projesi ve bölgede gerçekleştirilen diğer cami projeleri hakkında bilgilendirdi.

Bölge Müftülüğü ve Merkez Camii ziyaretinin ardından Kırcaali hastanesini ziyaret eden Büyükelçi, COVID-19 ile mücadele için 3000 adet PCR test kiti bağışında bulundu.

Bugün Türkiye Büyükelçiliği tarafından ayrıca Kırcaali Belediyesine 4000 ve Valiliğe 3 480 adet yüz maskesi de bağışlandı.

Hastane ziyaretinden sonra yeni cami inşaatı çalışmalarını yerinde incelemede bulunan Büyükelçi, ardından Kırcaali’deki Ömer Lütfi Türk Kültür Derneği salonunda bölgedeki sivil toplum örgütleri temsilcileriyle bir araya geldi.

Resmiye MÜMÜN

Kaynak: KIRCAALİ HABER


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2021      e-mail: kardjalinews.media@gmail.com    Webdesign: SWS